Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude bez Zemana svět lepší?

Ještě nestačil zmizet z našípolitiky,a ještě neskončil v propadlišti dějin, a už se ozývají hlasy, že odchází politik starého dobrého střihu, pragmatik, fenomenální politický hráč, skvělý rétor, vzdělanec a zábavný “hláškař.” 

Se světem se asi nic nestane, ale z tuzemské politiky zmizí dle mého soudu symbol všeho špatného, co si s politikou spojujeme a dost možná i určitá alegorie všemožných nectností, charakterových poklesků a nepatřičného chování. 

Imponuje-li, respektive imponovala-li, když ještě existovala, někomu Zemanova politická protřelost, obratnost a prozíravost, rétorické dovednosti a vzdělanost, je dobré se ptát, k čemu byly tyto nepochybné schopnosti použity. Zeptejme se a odpovězme si bez jakékoli nostalgie, co dobrého pro tento stát a jeho občany osobně Miloš Zeman prokazatelně udělal? Z mého pohledu nic. Nenacházím jedinou Zemanovu osobní zásluhu na čemkoli jednoznačně pozitivním, naopak výčet jeho negativních počinů by byl dlouhý jak psí jazyk. 

Je asi zbytečné zde prezentovat soupis Zemanových morálních prohřešků, ostudných výroků i ostudných počinů. O tom byly sepsány tisíce stran textu a byly natočeny tisíce reportáží a komentářů. Zásadní mi přijde jen princip, že veskrze amorální člověk může jen velni těžko působit pozitivně. Zeman byl posedlý touhou po moci a chorobnou touhou se za každou cenu nějakým způsobem prosadit, upozorňovat na svoji osobu a všemi prostředky prosazovat svou vůli. 

Jen toto stačí k tomu, aby když se takový jedinec dostane k moci, stal se nebezpečným pro své okolí, pro stát a ve specifických případech i pro svět. To, co jsme mohli sledovat u Miloše Zemana, bylo a je vlastní všem negativním postavám světových dějin. V tomto ohledu můžeme být rádi, že se Zemanovi za celou dobu jeho politického účinkování nepodařilo prosadit žádné zásadní změny ústavy vedoucí k prezidentskému systému a nepodařilo se mu změnit politickou orientaci naší země. 

Vytvořil sice z Hradu nové mocenské centrum, obklopil se naprosto neuvěřitelnou sebrankou spolupracovníků, podařilo se mu škodit všem svým odpůrcům, kritikům i byť jen názorovým oponentům, a naopak vyjadřoval sympatie, prosazoval podporu a pomoc lidem, organizacím a státům naprosto nehodným takové podpory od hlavy civilizovaného státu, nicméně v konečném efektu se mu nepodařilo nic zásadního. Zeman se nakonec nestal významnou osobností ani v tom negativním smyslu. 

Po Miloši Zemanovi tu zbude jen spousta ostudy, odstrašující prototyp politika a podobně odstrašující příklad člověka, který místo toho, aby působil jako vzor, morální pilíř, budil úctu a respekt, se stal symbolem pravého opaku. Jediné, co bych si v souvislosti s Milošem Zemanem přál, je tak to, abychom na něho co nejdříve zapomněli. Doufám, že nám k tomu významně pomůže i nastupující prezident. 

 

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pithart-k-zemanovi-bezpaterni-cynik-skudce-technolog-moci-zrazujici-spojence-40425088#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest216_firmy_novy_backend_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-klaus-k-zemanovi-jeho-hlas-bude-chybet-40425099#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest216_firmy_novy_backend_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

https://www.novinky.cz/clanek/komentare-komentar-zeman-byl-posedly-moci-40423525#source=hp&seq_no=10&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=abtest216_firmy_novy_backend_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

 

 

 

Autor: Jiří Turner | středa 8.3.2023 11:11 | karma článku: 26,25 | přečteno: 533x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...