Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brazílie před volbami; jak letecká havárie dokáže zamíchat kartami

Dvousetmiliónová Brazílie, první ekonomika a největší země Latinské Ameriky, míří 5. října k prezidentským volbám. A letecké neštěstí na poslední chvíli pozměnilo kandidáty i předpokládaný výsledek

Od letošních brazilských voleb nikdo větší překvapení nečekal. Stávající levicová prezidentka Dilma Roussefová si téměř jistě šla pro vítězství proti svému středolevému kandidátu Eduardu Camposovi i jeho středopravému kolegovi Aéciu Nevesovi. Když se však 13. října zřítilo letadlo s Camposem na palubě a všichni cestující zemřeli, Brazilská Socialistická strana (PSB) ztratila svého kandidáta.

Mladému, sympatickému a úspěšnému guvernéru státu Pernambuco nikdo vítězství nevěštil, ale byl vítanou opozicí vůči dominantní Straně pracujících (PT) prezidentky Roussefové. Očekávalo se, že ji připraví o nemálo hlasů a potvrdí tak rostoucí nespokojenost Brazilců se stranou a politikou řídící zemi od roku 2003. Socialisté na poslední chvíli zaregistrovali jako svou kandidátku Marinu Silvovou, velmi oblíbenou ekologickou aktivistku.

Marina Silvová strávila dětství v té nejsurovější bídě brazilské Amazonie v rodině sběračů gumy. Její malá a hubená postava je prý důsledek podvýživy a špatně léčené malárie, žloutenky a otravy rtutí. Číst se naučila v 15 nebo 16 letech. Vystudovala historii a vstoupila do komunistické strany. Mnohem později pomohla založit Stranu pracujících a stala se ministryní a spojenkyní dnes slavného prezidenta Luly da Silvy. Z jeho dlouhé vlády (2003-2011) vystoupila na protest proti politice podle ní bezohledné k životnímu prostředí. Její třetí místo v posledních prezidentských volbách s 10 % hlasů pak bylo pro většinu Brazilců obrovské překvapení.

A dnes jí analytici předvídají vítězství ve druhém kole voleb v duelu s Roussefovou. Kdoví, možná hned v prvním - podle posledních průzkumů si už obě dámy stojí téměř nerozhodně. Co Silvovou vystřelilo do čela anket? Poctivost. Ani její kritici si nedovolují obvinit ji z korupce či politikaření. Její zásadovost je všeobecně známá. A takových politiků je v Brazílii asi tolik co lyžařských středisek. Naopak Roussefová nemá dobrý týden. Před pár dny centrální banka oznámila, že Brazílie je v recesi, a ve státním ropném gigantu Petrobras vyšla najevo korupce a klientelizmus obřích rozměrů.

Podnikatelé mají ve favoritovi jasno - o co více se lepší preference Silvové, o to rostou brazilské akciové indexy. Kandidátka Socialistů slibuje „pokračovat v úspěších pravice i levice“.  Je pro fiskální i monetární disciplínu, boj s plýtváním i korupcí, ale také rozšíření úspěšného sociálního programu Bolsa Família, navýšení rozpočtu školství i zdravotnictví a ochranu životního prostředí. Trochu utopická je její vize, že bude „vládnout s těmi nejlepšími z každé strany, ale bez stran“. V neskutečně špinavém světě brazilské politiky, s její federální i státní úrovní, se prezident bez protřelých aliancí a koalic neobejde. Roussefová a kritici jí vyčítají nedostatek zkušeností. Odborníci však její vedení ministerstva životního prostředí v Lulově vládě chválí. Trochu uškodit Silvové může v katolické Brazílii to, že je evangelička. A nijak se nevyjádřila ke katastrofální kriminalitě a násilí v zemi.

Osobně držím palce Silvové. Necharizmatická Roussefová se stala prezidentkou jen díky podpoře slavného Luly jako zasloužilý straník - kariéru udělala na úřednických funkcích v odborech. Byla chválená jako údajně schopná manažerka. Ale právě za její vlády někdejší jihoamerický tygr sklouzl do recese, infrastruktura zůstala mizerná, korupce obrovská, bezpečnost děsná a ještě se zhoršuje. V pátečním rozhovoru Roussefová usoudila, že „ve všech stranách jsou lidé zkorumpovaní i lidé, co nejsou“ a uznala, že kriminalita se horší. O praktikách v Petrobrasu prý nic nevěděla. Z podstatných změn do dalšího mandátu navrhuje politické reformy podmíněné referendem. Brazílii totiž považuje za moderní zemi, která prodělala velký pokrok, ale její politika zůstává zastaralá. S tím se nedá než souhlasit. Změnu hospodářské nebo zahraniční politiky neplánuje.

Na snímku kandidátka Socialistů Marina Silvová

Autor: Lukáš Trzaskalik | neděle 14.9.2014 10:15 | karma článku: 9,27 | přečteno: 456x
  • Další články autora

Lukáš Trzaskalik

Chile moderní země? Jen odsud posud...

Co prozrazuje spor na prestižní Katolické univerzitě o naoko moderní a bohaté zemi? Sever Chile mezitím zasáhly ničivé povodně.

7.4.2015 v 19:02 | Karma: 15,81 | Přečteno: 724x | Diskuse| Společnost

Lukáš Trzaskalik

Argentina a Falklandy; jaká je Buenos Aires pro Londýn hrozba?

Před pár dny Velká Británie oznámila navýšení vojenského rozpočtu pro své zámořské území. Argentinská vláda vyjádřila rozhořčení a už po iksté obvinila Londýn před OSN z kolonializmu.

30.3.2015 v 21:43 | Karma: 16,46 | Přečteno: 620x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Chile; realita za fasádou skvělých čísel

Chilani si užívají léta v plném proudu, dokonce i od svých oblíbených demonstrací a pochodů si dávají o prázdninách pauzu. Vláda mezitím schválila velmi diskutovanou vzdělávací reformu a opoziční poslance zachvátil skandál s financováním kampaní. Na základě svého třetího pobytu v zemi přináším hlubší náhled do života Chilanů

8.3.2015 v 3:05 | Karma: 23,52 | Přečteno: 1510x | Diskuse| Ekonomika

Lukáš Trzaskalik

Venezuela; jak dlouho ještě?

Venezuelský „socializmus 21. století“ je na tom nejhůř od smrti svého zakladatele Huga Cháveze. Země se potácí v nejvyšší inflaci na světě, katastrofální kriminalitě, obludné korupci a kolapsu domácí výroby. Propad cen ropy zemi s nějvětšími zásobami na světě zřejmě letos dorazí.

17.1.2015 v 13:49 | Karma: 23,48 | Přečteno: 1302x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Mauritánie; středověký skanzen na Sahaře

V zemi, kde bylo otroctví zrušeno v roce 1981, žije dál možná až pětina obyvatel jako otroci. Jeden člověk tu byl minulý týden odsouzen k trestu smrti za „lehkovážné řeči“ o islámu

31.12.2014 v 17:33 | Karma: 21,32 | Přečteno: 1226x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 840x
Po semestru na Univerzitě v Buenos Aires, aktuálně v posledním ročníku VŠE v Praze. Zimní semestr 2013 jsem strávil na Katolické univerzitě v Santiagu de Chile.

Zaměřuji se na ekonomiku, politiku, dějiny a nerovnost v rozvojových zemích, v prvé řadě Latinské Americe. Svými články chci přispět k lepšímu povědomí Čechů o tomto překrásném regionu, neboť naše média jej opomíjí. 

Zamilován do Latinské Ameriky a jedné Chilanky, podnikl jsem několik cest do Chile, Argentiny a Uruguaye, projel křížem krážem Bolívii, prošel Velikonoční ostrov a navštívil Peru a Dominikánskou republiku.

Seznam rubrik