Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

Historia magistra vitae znamená Dějiny jsou učitelkou života, když to Cicero použil v De Oratore nevzal v potaz, že žáky jsou lidé.

Vašek

Foto

Moc děkuji, Vašku, je to tak. Doufám, že my, lidé konečně už začneme chápat, že jsme žáky a že bychom se snad už konečně měli aspoň v něčem poučit. Například Maďarsko (nebo Orbán), si velmi pravděpodobně dělá čáku na uchvácení Podkarpatské Rusi, pokud by se Ukrajina zhroutila v důsledku ruské agrese. A div se světe, rumunský, proruský prezidentský kandidát Georgescu vykřikoval, že Rumunsko by mělo zaútočit na západní část Ukrajiny a obsadit ji.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rumunsko-uk...

Foto

Maďarsko a Slovensko vyhlásili koncem roku 1941 válku USA, ale vzápětí zjistili, že mají velký problém - nemají žádný šíf.

Foto

V USA prý proběhla demonstrace. Lidé nesli v průvodu atrapy vorů, v narážce na hornouherskou tradici vorařství. Otázka možná zněla, zda z nich bude vytvořena flotila, která by přeplula Atlantik a napadla Spojené státy. Myslím, že to celé bylo tragikomické a hlavně tragické.

A myslím na dnešek, na plíživé paralely v chování současného Maďarska a Slovenska. Koneckonců, máme před sebou i u nás zanedlouho parlamentní volby...

Foto

Marku, ono bz to bylo i k smíchu, kdyby to nebyla pravda. A kdyby nám po podzimních sněmovních volbách nehrozilo něco podobně absurdního.

Foto

Honzo, právě na paralely s dneškem myslím asi nejvíc. O příbězích, které se udály před 84 lety snad můžeme i trochu zažertovat, protože vazalské státy se chovaly vůči nacistickému Německu servilně a byla to tragikomedie. Ale tehdejší skutečnost byla krutá.

JZ

to se to řehní, když to někdo vybojoval. Možná že je dobré si zopakovat, jak si ta válka v prosinci 1941 stála.

Celá pevninská Evropa kromě SSSR byla buď okupovaná Německem, nebo byla spojencem Německa, několik formálně neutrálních států dělalo co mohlo, aby si udrželo s Německem nejlepší možné styky. Velkou Británii zachránilo od invaze a totální porážky pouze napadení SSSR, kde si tou dobou Německo dělalo co chtělo. Britská říše byla úplně v hajzlu: v Malajsii, Singapuru a později v Barmě jejich indická armáda odmítla bojovat a britští důstojníci na tom nebyli o mnoho líp, Indický národní kongres vyhlásil akci "děkujeme odejděte" (Quit India) a obecně dělal dojem že se těší na Japonce. USA utíkaly z Filipín a kdyby si tehda Japonci víc věřili, tak je vypláchli z Havaje bez většího odporu. V Číně byli nacionalisti i komunisti v úplně zoufalém stavu zahnaní mnoho set kilometrů od pobřeží

nějaké vyhlášení války USA se jistě zdálo Slovákům i Maďarům jako naprostá formalita, ze které pro ně nikdy nic nevzejde

HH

VB zachránilo námořnictvo, proti kterému Kriegsmarine neměla nejmenší šanci uspět při vylodění a letectvo, plus dodávky z USA (to zachránilo i SSSR mimochodem)...a ta říše zas tak v hajzlu nebyla jak píšete...Kanada, Austrálie, SAF a další...

Foto

Ja by som problém v malých štátoch nevidela, z tých si chce každý kúsok ukradnúť a nemali možnosť sa ani sformovať nejako svojbytne. Príčiny by sme mohli dlho rozoberať. To, že je naša hymna rázna, neznamená, že i obyvatelia sú rázní a sú vôbec schopní niečo ovpylvniť. Ale ak máte možnosť sledovať slovenské správy tak tam to je. Ale nikto sa tu nebije. Problém je, že všetko zdražuje a služby súkromné i zdravotnícke, zdražujú napr. MR súkromne 150 eur a čaká sa i mesiac-dva, keď cez poistovnu atď.

Čo s tým, keď i niekto skvelý vyhrá volby a potom to celé zle spravuje ekonomicky a nevie sa dohodnúť s koaličnými partnermi, lebo tí chcú vladnuť a podkopávajú tých čo vládnu....

Problém vidím napríklad v Nemecku, kde krajne pravicová AfD si koleduje o zákaz. Migrantom zasiela "deportačné lístky"

Foto

Je to tak, na některé situace je každá rada drahá. Malé státy ve skutečnosti mohou žít velmi rozumně a pokojně, přičemž nejvíce záleží na klidu a určité kultivovanosti a zásadovosti občanů. Jako například Dánsko nebo Norsko. Dánové, přestože byli okupovaní nacistickým Německem, se dokázali jako občané neuvěřitelně zmobilizovat a v podstatě se jim podařilo překazit nacistický plán na hromadné pozatýkání a deportaci Židů. A řekněme, Bulharsko, to je asi o malinko věští stát, než Dánsko . Když však bulharský car uzavřel spojenectví s nacistickým Německem a chtěl zahájit deportace Židů, Bulhaři šli do ulic a demonstrovali proti tomu. Bylo to z důvodů jejich pravoslavné víry, proto tu deportaci odmítli. Zajímavé je, že car respektoval vůli lidí a dalšího úsilí o deportace se vzdal.

Lidé mají vědět, co chtějí a mají umět to dát najevo.

Na výsledek voleb v Německu jsem velice zvědavý a myslím, že nám hodně napoví. Zasahování z vnějšku, v prospěch AfD, je masivní a v podstatě vražedné. Žádná země na světě by si neměla nechat něco takového líbit. Například Rumunsko udělalo správně, když rázně zasáhlo a zrušilo první kolo prezidentských voleb.

  • Počet článků 1132
  • Celková karma 21,04
  • Průměrná čtenost 1131x
Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky

Oblíbené blogy