České umění v exilu a co jsme za 20 let (ne)stihli napravit
Kontakty s Čechy žijícími venku se často dějí spíše na občanské platformě, cestou neformálních přátelských aktivit. Významných emigrantů žijících v zahraničí si málokdy povšimnou státem podporované instituce. V případě výtvarných umělců by to mohla být Národní galerie, například v podobě promyšlené sbírkové koncepce. Nemluvím o jednotlivých výjimkách, mluvím o systémovém zájmu, který u nás dlouho chyběl a ne všechno je dosud tak, jak by mohlo a mělo být.
Blýská se na lepší časy. Na přípravě akce, o níž chci podat zprávu, mají významný podíl Československý ústav zahraničí Praha a Centrum pro československá exilová studia Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
V těchto dnech skončila v olomoucké Galerii G obsáhlá výstava vídeňského okruhu českých výtvarných umělců, pod názvem „ČESKÉ UMĚNÍ V EXILU – WIEN“ připravená ve spolupráci odborného tandemu Ivo Barteček (FFUP Olomouc) a Jiří Hastík (Unie výtv. umělců Olomoucka). Vystavujících je 25 a po kulturní i umělecké stránce představují silný celek, jehož výpověď o době a jejích okolnostech je skutečně reprezentativní. Až na malé výjimky pocházejí všichni z exilové vlny po roce 1968, z doby „normalizace“. Někteří z nich byli "normalizováni" tak, že je do zahraničí vyštvala Státní bezpečnost pomstou za podpis Charty 77. V této chvíli ale nejde o rekriminaci událostí více než 30 let starých. A také nelze paušálně idealizovat celou tehdejší emigrační skupinu. Je zřejmé, že každý měl svůj nezaměnitelný osud, svá dramata, občas i tragický rozměr, téměř jako některá z postav od Dostojevského...
Co bylo na vystavujících vidět zřetelně:
- Jsou to lidé, kteří se ve světě neztratili, naopak se v něm dokázali prosadit a zaujmout významnou pozici na umělecké scéně
- Nikdo z nich nepůsobí zahořkle, naopak, silně převažuje otevřenost a přátelská vstřícnost
- Jsou dobře informováni o dění u nás. Není jim lhostejné a vidí nám pod pokličku. Jejich odstup a nadhled by nám občas mohl pomoci najít řešení v těch našich domácích žabomyších válkách
Zájem domácí veřejnosti o kulturní a intelektuální přínos české emigrace rozhodně je, při vernisáži bylo v galerii nabito. Mezi jmény citované vídeňské sestavy jsou významné osobnosti české kultury, například Eugen Brikcius, prozaik, básník, esejista, výtvarný umělec, scénárista, průkopník konceptuálního akčního umění, signatář Charty 77, který působí ve Vídni od roku 1980 (viz katalog k výstavě: České umění v exilu – Tschechische Kunst im Exil – Wien, autoři Ivo Barteček a Jiří Hastík, vyd. Agentura Galia Olomouc, 2010)
Závěrem snad jenom to, že v Olomouci, na domovské půdě tamního mezinárodně aktivního uměleckého sdružení (http://www.uvuo.eu) se na podzim roku 2010 zdařila pozoruhodná kulturní akce doprovázená příjemnou přátelskou atmosférou.
Pro více informací můžete nahlédnout na odkaz: http://www.uvuo.eu/historie_soubory/2010/exil/exil.htm
Marek Trizuljak
Podlemnohizmus a nárůstovšakdojmizmus jako statistické metody
Připustit bychom určitě mohli i zdásežeizmus a další podobné. Kreativních přístupů není nikdy dost, inovace je vždy vítaná.
Marek Trizuljak
Nad ránem, nad Teheránem
Příběh o probuzení, ráno, na hoře nad Teheránem. Pravdou ovšem je, že Julius Fučík ani Leoš Janáček za to nemohou.
Marek Trizuljak
Studené léto, žhavé léto... Červencové a srpnové proměny
Přišel pozdě večer do hospůdky u nás jakýsi cizí člověk a ptal se, jak to, že je otevřeno tak dlouho po závěrečné době. Odpověď paní hospodské byla odzbrojující: „Deť só žňa, chlapci majó žizeň!“
Marek Trizuljak
Zahradní slavnost a parádně vokáknutí machři
Začátek léta, zahradní slavnost, hodující machři v elegantních kostýmech, radost, světlo, barvy.
Marek Trizuljak
Svět bude znovu nádherný (Make the World Beautiful Again)
Na světě je krásně, Doník si jede pro úžasnou novou hračku. Bílé letadýlko s pozlaceným, orientálně přebohatým interiérem. Královský dar! Vpravdě fenomenální důvod vyrazit na světově významnou zahraniční cestu.
| Další články autora |
Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou
Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...
O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče
Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....
Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?
Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...
Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí
Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...
Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi
Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...
Jak byste to chtěli? Chotěboř bude při přestavbě centra vycházet z přání občanů
Město Chotěboř na Havlíčkobrodsku začíná s přípravou nákladné investice, která promění východní...
Zlodějovo běsnění. Ukradl stan, pak dupal prodavačce po těle i hlavě
Brutálního napadení se dočkala prodavačka z prodejny se sportovním zbožím v Zábřehu poté, co si...
Brand spoofing? Nová technika podvodníků může vysát váš účet během několika minut
Už jste také narazili na reklamu, která vypadala přesně jako známá sázkovka, ale něco na ní úplně...

Stavební pozemek u rybnika, Beněšov, Bedrč
Benešov - Bedrč
3 999 999 Kč
- Počet článků 1149
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1122x





















