Všichni uznávají, že parlamentní demokracie je v krizi

6. října pořádalo centrum CESTA, spolu s rakouskou nadací Friedrich–Ebert-Stiftung, v pražském hotelu JALTA, konferenci Financování politických stran a regulace volebních kampani, která by měla přispět k řešení této krize.

Konferenci zahájil velvyslanec USA pan Norman L. Eisen a pozvání přijali i čelní představitelé našich hlavních politických stran a členové vlády ČR. Pro tuto konferenci jsem si připravil diskusní vystoupení, které mi však nebylo umožněno. Podařilo se mi pouze rozdat jeho text části účastníků. Proto jej nyní publikuji v mém blogu.

V centru CESTA jsme v nedávné době diskutovali o privatizaci politických stran, čímž se míní jejich ovládání nikoli profesionálními politiky, které politika (dobře) živí, ale jejich konkurenty z řad „kmotrů“, bohatých podnikatelů, spekulantů a mafiánů, kteří v politice podnikají za účelem dosahování zisku. Tehdy jsem vystoupil s názorem, že politické strany v systému parlamentní demokracie jsou privátními podniky již odedávna. Že by to mělo být zcela otevřeně přiznáno se všemi důsledky, které z toho vyplývají.

Abych předešel očekávaným námitkám, budu citovat z knihy „otce“ moderního liberalismu Ludwiga Misese - LIBERALISMUS (německy) z roku 1924. Tam v kapitole IV. LIBERALISMUS A POLITICKÉ STRANY říká: 

Mluvíme o krizi moderního státu a o krizi parlamentarismu. Doopravdy se jedná o krizi partajních ideologií moderních zájmových stran (die Interessenparteien). Tím se rozumí strany, které si vytvořily zájmové skupiny k tomu, aby prosazovaly své skupinové zájmy na úkor zájmů ostatních skupin. Mises dále říká, že jim jde o: Získání nejvyšších výhod a zvláštních práv pro skupiny, které zastupují, na vrub většiny. Zájmové partaje ničí nejen parlamentarismus, ale společenský život vůbec.

V tomto smyslu jsou (nejen naše) politické strany již z principu od počátku privátními podniky, jejichž právní formy se liší v jednotlivých zemích podle dosaženého kulturního stupně, historických, geopolitických a ekonomických podmínek. V Asii a v Africe jde často o privátní podniky rodin Kimů a Turkmenbašů, Assádů, Mubaraků a Kaddáfiů, kde si podniky řídí sami jejich vlastníci. To jsou zjevné diktatury. Někde volí vlastníci stran formu tzv. řízené demokracie, kde rodinný podnik neřídí přímo vlastník, ale najímá si na to placené manažery – profesionální politiky. Známé jsou i „obchodní společnosti“, jejichž vlastníky jsou junty nebo mafie. V našich „vyspělých západních zemích“ mají zájmové strany charakter společností s ručením (zcela)omezeným (s.r.zo.).

V našem malém Česku mají strany také malou členskou základnu. A ta se dále dělí na uzavřenou funkcionářskou špičku, která si mezi sebou trvale rozděluje výnosná místa v ústavních institucích a ve státní správě a pobírá zajímavý plat, a na stranický plebs, který potřebuje jen při volbách.

A tyto privátní podnikatelské subjekty (jsou nepatrným zlomkem počtu voličů) jsou, v rozporu s legislativou Evropské unie,  dotovány ze státního rozpočtu!     

Proto je heslo: „Zabránit privatizaci politických stran!“ scestné. Má zahalit skutečný charakter „parlamentní demokracie“, která není demokracií, ale oligarchií ekonomické a politické elity. Odráží nanejvýš mocenský boj mezi vlastníky stran, sklízejícími miliardové zisky, a najatými manažery – politiky z povolání, kteří sklízí jen nesrovnatelně nižší „mzdy“ a úplatky a kteří při neposlušnosti mohou být vlastníky kdykoli vyhozeni.      

Tato „krize parlamentní demokracie“ může být vyřešena jenom veřejným přiznáním privátního charakteru politických stran a jejich úplnou odlukou od státu.

Ústavy dnešních tzv. „demokratických“ států deklarují, že jejich suverénem jsou svobodní občané. Ale praxe dnešní zastupitelské demokracie všude zredukovala jejich „suverenitu“ jen na občasné volby „zastupitelů“, nominovaných politickými stranami bez možnosti výběru. Znechucení občané se proto voleb vůbec neúčastní nebo volí podle kritéria nejmenšího zla.   V mezivolebním období pak neodvolatelní zastupitelé prosazují soukromé zájmy stranických špiček a stranických „kmotrů“, bez ohledu na předvolební sliby.

Reálnou alternativou ke krizi parlamentní demokracie je demokracie přímá. Protože však ohrožuje dosavadní vládu interessenpartají, je koncepce přímé demokracie „vědecky“ odmítána jako nerealizovatelná a veřejnost je o ní lživě (des)informována.   

Kdo má zájem se o skutečných a důkladně propracovaných principech přímé demokracie informovat, může najít informace např. v:

Blogy na adrese:     trinkewitz.blog.idnes.cz

           -  Zabránit privatizaci politických stran – 5.3.2011

           -  Tristní stav politické vzdělanosti        - 4.5.2011

Wilipedie – heslo Přímá demokracie – česky

Kniha        -  Michael Efler/Gerald Häfner/Roman Huber/Percy Vogel:

                    Europe: not without people,   VSA: Verlag 2009, Hamburg

Postupný přechod ke přímé (nověji označované za participativní nebo deliberativní) demokracii by měl být zahájen následujícími kroky:

-         Navržením nové „občanské“ ústavy na základě důkladné odborné a celonárodní diskuse a jejím přijetím formou celostátního referenda 

-         Odlukou politických stran od státu. Tím, že budou postaveny na roveň všem ostatním občanským sdružením. To není žádný nepatřičný požadavek. Ve Francii politické strany takový statut mají.

-         Zastavením jejich financování ze státního rozpočtu. Zákonem stanovit, že mohou být financovány pouze z příspěvků svých registrovaných členů, z limitovaných darů jmenovitých fyzických osob, našich občanů s trvalým bydlištěm v ČR a z provozování svých vydavatelství, nakladatelství a vzdělávacích zařízení, podléhajících obvyklému zdanění. Strany musí být povinny vést úplnou účetní evidenci, podléhající dohledu státní finanční správy.   

-         Změnou volebního zákona tak, že volby do všech zastupitelských sborů budou probíhat v jednomandátových volebních obvodech, do kterých budou kandidáty nominovat jak registrovaná občanská sdružení (strany), tak i ad hoc sdružení petiční, splňující přiměřené početní kvorum. Zvolení zastupitelé musí být odvolatelní i během svého mandátu na žádost svých voličů, jejich počet splní stanovené kvorum.  

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 7.10.2011 16:00 | karma článku: 16,92 | přečteno: 957x

Další články autora

Zdeněk Trinkewitz

Koronavir, jsou opatření vlády dostatečná?

V nedělních pořadech V.Moravce účastníci diskutují o opatřeních vlády, která jsou podle jejich tvrzení dostatečná. O tom je možno úspěšně pochybovat. Jsem toho názoru, že nemluví pravdu.

25.3.2020 v 17:03 | Karma: 7,39 | Přečteno: 439x | Diskuse | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

CBC News oznamuje televizní přenos z britské vlastenecké demonstrace.

Na adres uvedené v textu vysílala televize CBC News pořad v uvedeném datu a času. Byť jde již jen o historii, může být pro nás i dnes zajímavý.

2.1.2020 v 17:15 | Karma: 7,09 | Přečteno: 734x | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

Je tato republika demokratická, nebo je oligarchií chamtivých psychopatů?

K napsání tohoto blogu mne vyprovokovaly oslavy výročí historického vzniku ČSR a z nich konkrétně udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem, doprovázeného jeho projevem, který byl pro mne prvním impulsem.

1.11.2019 v 18:19 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1003x | Diskuse | Politika

Zdeněk Trinkewitz

28. říjen a 17. listopad – čas k oslavám, nebo k bilancování?

Nikoli k oslavám, ale k bilancování! Vládnoucí „sestava“, ovládaná parlamentními partajemi je v nekončící politické krizi a bude se snažit udržet si své postavení dalšími populistickými sliby a čelit kritice nespokojených občanů.

25.10.2019 v 23:24 | Karma: 10,41 | Přečteno: 344x | Diskuse | Politika

Zdeněk Trinkewitz

MÁTE SLOVO s Jílkovou o ekologické zkáze světa

Na ČT 1 ve čtvrtek 17. října 2019 se polemizovalo, zda se svět řítí do ekologické sebezkázy, nebo jde jen o panické záchvaty pomatených vědců, nebo lidových ekologických aktivistů.

18.10.2019 v 13:22 | Karma: 24,76 | Přečteno: 1314x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil Sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Útočník, který najel ve Vancouveru do davu, čelí obvinění z osminásobné vraždy

28. dubna 2025  7:01

Proti muži, který v sobotu najel autem do davu lidí na pouličním filipínském festivalu ve...

Úspěch českých archeologů. V guatemalské džungli našli mayské sochy

28. dubna 2025

Česko-slovenské expedici archeologů se v guatemalské džungli povedl ojedinělý úspěch. V dosud...

Na Prvního máje bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť

28. dubna 2025  6:31

Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...

Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou

28. dubna 2025  6:19

Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 493
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1082x
Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.