Premium

Získejte všechny články
3 měsíce za 19 Kč

Ráj může mít plno podob

Ráj může mít plno podob. Ten můj vypadal takhle: Chalupa uprostřed lesů. Nikde ani noha.

Ticho tam nebylo, ptáci jsou pěkně hlasitá a užvaněná banda!Nevadili mi. Seděla jsem venku v lenošce a dívala se vzhůru: vpravo průhled na nebe skrz dubové listy, uprostřed blankytně modrý ostrůvek, vlevo průhled větvemi vysokých borovic. Na dosah bříza, jejíž listí šumí ve větru úplně jinak, než mohutné duby. Občas spadne nějaká větvička, vpodvečer ji přihodím na oheň. Popíjím horkou kávu a drobím si kremroli do výstřihu.

Pak si vyjdu na houby. Zmizím na dvě tři hodiny v lese, toulám se, nedívám se na hodinky, pasu se v borůvčí a raduju se z každé babky. Mám v košíku spoustu holubinek a růžovek, nebývale se jim daří. A pár hřibů.

Vrátila jsem se akorát. Z jasna se udělalo zataženo, rozfoukalo se. Koruny borovic se komíhají z jedné strany na druhou. Dřeva padající z dubů jsou o poznání silnější, ale jsem už bezpečně uklizená na verandě, s dalším hrnkem kafe.

Zatopila jsem v prastarých kamnech. Praskají v nich borovicové a modřínové klacky. Teplo se line až ke mně. Leje jako z konve. Krájím houby. Pak mladou cibulku. První letošní praženice... Houby jsou po deštích trochu červivé, zapomněla jsem si brýle, takže ta smaženice nejspíš nebyla úplně vegetariánská. Nalila jsem si skleničku červeného z údolí Rhony. Rochegude, Domain Chapoton. V příšeří se jeho temně rubínová barva jeví skoro jako černá. Má kořenitou chuť a vnímám v něm ještě nějaké ovoce, snad borůvky? Nebo bezinky? Ostružiny? Nevím. Ale „chutná dobře...“.

Za hodinu zůstaly z deště jenom mělké louže plné jehličí a drobného dřevěného smetí. Zula jsem si boty a brouzdám jimi, jako když jsem byla malá holka. Nestudí. Sem tam na mě spadne pár kapek, když se zakývají duby a jejich listů stečou zbylé kapky. Našla jsem za chalupou pár malých čerstvých a zdravých podoubáků. Zvláštní: před deštěm tam nebyly a najednou jsou. Místo vodní koupele dostanou octovou.

Ptáci už se vzpamatovali a jsou zase slyšet. Posbírala jsem v nízkém smrkovém houští větvičky na rozdělání ohně; jsou skoro suché, chránilo je houští. Přidám pár větví ukrytých v přístřešku a až se oheň rozhoří, stráví i namoklé klacky. Buřtíka jsem nařízla hluboko, aby se pěkně rozšklebil, nejraději mám mírně ohořelé paprsky buřtové hvězdice. Z vesnice jsem si přinesla čerstvý chleba.

Po táboráku zajdu do hospody za rybníkem na jedno. A pak půjdu spát a ráno se probudím a první, co uvidím, budou zářící zelené listy dubů na pozadí oblohy...

Autor: Lenka Tomsová | pátek 26.6.2009 8:25 | karma článku: 19,97 | přečteno: 1084x

Další články autora

Lenka Tomsová

Kde se vzaly vánoční pohlednice

Byl to skandál: dítě si přihýbalo ze sklenice na víno, ve které bylo – víno. Skandál by to byl i dnes, natož před 182 lety.

12.12.2025 v 7:00 | Karma: 5,89 | Přečteno: 114x | Diskuse | Cestování

Lenka Tomsová

Knedlíčky mrtvého básníka

Vypadalo to divně, ale určitě se to dalo jíst. Jinak by to přece neprodávali, že jo. Zvědavost je mocná čarodějka, koupila jsem to.

15.8.2024 v 13:54 | Karma: 10,35 | Přečteno: 323x | Diskuse | Ona

Lenka Tomsová

Neštovice ven!

V domku nedaleko hradu Berkeley v Anglii jistý zvídavý muž zbavil lidstvo prokletí jménem neštovice. Magazín Víkend MFD dnes začíná letní seriál Hrady a zámky Evropy. O hradu se v něm píše, ale neštovice s ním souvisí.

13.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1910x | Diskuse | Cestování

Lenka Tomsová

Byli jsme podezřelí. Po 11. září

Bylo osm ráno, když jsme se probrali k životu v improvizované ložnici na čtyřech kolech na odpočivném parkovišti u Ponce de Leon na mezistátní dálnici číslo 10, asi 200 kilometrů na západ od floridského hlavního města Tallahassee.

12.9.2010 v 12:03 | Karma: 19,12 | Přečteno: 1761x | Diskuse | Ostatní

Lenka Tomsová

Posel špatných zpráv

Červené pískovcové útesy s malými odlehlými plážemi na jihovýchodním výběžku Ostrova prince Edwarda vypadají mírumilovně, ale jsem si jista, že zdání klame – kdyby je neomývaly nebezpečné vody, nestál by tady maják.

12.9.2010 v 9:05 | Karma: 8,28 | Přečteno: 1124x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Jak dobře znáte Evropu? Otestujte se před letní dovolenou

Mířit na Teide za turistikou nemusí nutně znamenat dobývání jejího vrcholu....
vydáno 16. července 2026

V Evropě si každý najde to své – od pláží přes horské túry až po historická města plná památek. Jak...

Třesně vs. mléko. Znáte mýty o jídle?

Ve Vizovicích mají nejmladšího zmrzlináře v Česku, šestnáctiletý Jindřich...
vydáno 15. července 2026

Strašily vás babičky bolavým břichem po zapití třešní nebo angínou z bleskově snědené zmrzliny v...

Chtěla zkrášlit svět své dceři. Dnes její muraly obdivují tisíce kolemjdoucích

Věra Kopková začala malovat zdi pro svou dceru.
18. července 2026  7:56

Šedé rozvaděče, oprýskané zdi nebo nevýrazné ploty dokáže proměnit v barevná díla plná rostlin,...

Proč jsme unavení, i když nic neděláme? Častou příčinu většina lidí přehlíží

Restart nervového systému: proč jsme unavení, i když vlastně nic neděláme?
20. července 2026  6:09

Mnoho lidí zažívá zvláštní typ únavy. Ne tu fyzickou po sportu nebo náročném dni na nohou, ale...

Metro D nemění jen podzemí. Na povrchu vyrostou nové čtvrti a vykoukne i dinosaurus

Vizualizace metra D, stanice Nádraží Krč
20. července 2026  19:30

Pražské metro D je bezpochyby jednou z nejsledovanějších staveb současnosti. Zatímco hluboko pod...

Archeologové na Pohansku odkryli dosud neprozkoumané hroby, ostatky čeká analýza

Archeologové na Pohansku odkryli dosud neprozkoumané hroby, ostatky čeká analýza
22. července 2026  20:08,  aktualizováno  20:08

Tři až čtyři dosud neprozkoumané hroby odkryli na Pohansku v Břeclavi archeologové z Masarykovy...

Policie v Děčíně pátrala po ozbrojeném devětadvacetiletém muži

ilustrační snímek
22. července 2026  19:15,  aktualizováno  19:15

Děčínští policisté dnes vpodvečer pátrali po devětadvacetiletém ozbrojeném muži. U sebe měl nůž....

V Pardubicích pátrají po 48letém muži, policie žádá veřejnost o pomoc

ilustrační snímek
22. července 2026  19:14,  aktualizováno  19:14

Policie hledá v Pardubicích osmačtyřicetiletého muže a žádá veřejnost o pomoc. Mohl by být v...

Pokuty z Chorvatska i Itálie mohou dorazit až měsíce po návratu z dovolené

Evropská města zpřísnila postihy řidičů. Myslete také na to, že pokuta může...
22. července 2026  20:31

Autem k moři do Chorvatska a Itálie každé léto vyráží statisíce Čechů. Mnoho řidičů se však stále...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1238x
Jsem celoživotně toulavá. Potuluju se na dlouhých (dlouhých!) i kratších trecích i krátkých výšlapech hlavně v Anglii, Skotsku a Walesu, občas i jinde. Milovnice historie a hradů, nově i kostelů, kvůli architektuře a příběhům. Mám ráda moře, hory, slunce i déšť, vřes, borovice a duby. Jídlo, dorty, gin, červené víno a gumové medvídky.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×