Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neštovice ven!

V domku nedaleko hradu Berkeley v Anglii jistý zvídavý muž zbavil lidstvo prokletí jménem neštovice. Magazín Víkend MFD dnes začíná letní seriál Hrady a zámky Evropy. O hradu se v něm píše, ale neštovice s ním souvisí.

Stačí mi jen pár minut, abych se od hradu přesunula k výrazně méně nápadnému, ale stejně půvabnému, i když jiným způsobem, panskému domu obklopenému zelení a se starou růží plazící se po jeho zdi. Tady by se mi líbilo bydlet, pomyslím si.

Tady žil venkovský doktor, který změnil svět. Edward Jenner, který začal s vakcinací, která stála na počátku vymýcení pravých neštovic. Dům je dnes jeho muzeem.

Po pravdě, neočekávala jsem nic moc. Je to však místo, které se sluší navštívit z hlediska všeobecného vzdělání a když už jsem byla na hradě, pak by bylo neomluvitelné nezajít, že. Takže jsem zašla a když jsem zase vyšla, točila se mi z toho všeho hlava, ale byla jsem nadšená.

Našla jsem tady „všechno, co jste kdy chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“. ´Báli´není úplně ten správný výraz, ale fráze se mi hodí. Popsané, vysvětlené, s několika historkami, přehlednými a pochopitelnými (mnou...) diagramy a dokonce i s krávou. Nejsem přílišný fanoušek tohoto typu expozic, ale tahle mě zaujala.

Edward Jenner, syn vikáře v Berkeley, se učil na doktora a už v té době ho zaujalo, co se na venkově povídalo: že když někdo prodělal kravské neštovice, nikdy pak nedostal pravé neštovice.

Neštovice byly v té době katastrofou. Není jasné, odkud se vzaly, patrně z Dálného východu, ale existovaly už tisíce let, byly nalezeny v egyptské mumii z roku 1157 před naším letopočtem. Když se do věci vložil Edward Jenner, měly na svědomí třetinu dětských úmrtí a průměrně jedno z 11 všech úmrtí.

Když se zavedl jako vesnický lékař v Berkeley, začal si dělat poznámky o všech takových případech, o nich slyšel. Dokonce takový tvrzení o imunitě testoval, naočkoval takovým lidem pravé neštovice, ale nemoc u nich nikdy nepropukla.

V květnu 1796 chytila děvečka od dojnic Sarah Nelmesová kravské neštovice. Jenner spatřil svoji šanci. Potřeboval však pokusného králíka... nebylo snadné ho získat, ale nakonec se mu podařilo mu přesvědčit svého zahradníka, aby mu „půjčil“ syna. Ze Sářiných neštoviček nabral materiál a aplikoval ho osmiletému Jamesi Phippsovi. Počkal měsíc a pak ho naočkoval pravými neštovicemi. Pro chlapce i jeho rodinu to byly srdcervoucí okamžiky, nebyli si jistí, jestli to chlapec přežije. Ale důvěřovali svému doktorovi a právem. James neměl žádnou reakci a na tento pokus se dnes nahlíží jako na počátek očkování.

Přesně řečeno, Edward Jenner neobjevil očkování. Objevnost jeho práce tkví v tom, že ukázal, že kravské neštovice, jimiž se člověk nakazí přirozenou cestou od krávy, mohou být uměle přeneseny z člověka na člověka a tím se zajistí nepřetržitý zdroj vakcíny.

Kráva, která stála na počátku tohoto pokusu, se stala celebritou. Jmenovala se Blossom. Když zemřela, Jenner si ponechal její kůži, rohy a trochu žíní z jejího ocasu na památku toho, jakou roli sehrála v jeho objevu.

Jenner pak v chýši na zahradě zdarma očkoval chudé z okolí. Jeho nástroje byly primitivní: ostrý chirurgický nástroj, lanceta, k naříznutí kůže, nástroj ze slonové kosti na samotné „očkování“ a uzavřená trubička na přenášení biologického materiálu-vakcíny.

Jennerova bouda neboli Chrám vakcinace. Pro svého příteli ji nechal postavit lehce excentrický duchovní Robert Ferrymann, původně jako altánek pro rozjímání. Jenner zde nerozjímal, ale očkoval.

Expozice ukazuje, že ne všichni Jennerovi věřili či fandili. Už tehdy se objevili první antivaxeři a byli neméně militantní než ti současní. Došel však i uznání a zajímali se o něj i ti nejmocnější, jak svědčí třeba korespondence s Napoleonem Bonapartem.

Edward Jenner zemřel ve dvě hodiny ráno 26. ledna 1823 v horní ložnici nad svou pracovnou. Pravé neštovice prohlásila Světová zdravotnická organizace v květnu 1980 za zcela vymýcené.

Jennerovo muzeum je otevřené od neděle do středy (stejně jako hrad Berkeley) od konce března do konce října. Dostanete se tam autobusem z Bristolu.

Autor: Lenka Tomsová | sobota 13.7.2024 8:00 | karma článku: 25,69 | přečteno: 1895x
  • Další články autora

Lenka Tomsová

Knedlíčky mrtvého básníka

Vypadalo to divně, ale určitě se to dalo jíst. Jinak by to přece neprodávali, že jo. Zvědavost je mocná čarodějka, koupila jsem to.

15.8.2024 v 13:54 | Karma: 9,97 | Přečteno: 309x | Diskuse | Ona

Lenka Tomsová

Byli jsme podezřelí. Po 11. září

Bylo osm ráno, když jsme se probrali k životu v improvizované ložnici na čtyřech kolech na odpočivném parkovišti u Ponce de Leon na mezistátní dálnici číslo 10, asi 200 kilometrů na západ od floridského hlavního města Tallahassee.

12.9.2010 v 12:03 | Karma: 19,12 | Přečteno: 1757x | Diskuse | Ostatní

Lenka Tomsová

Posel špatných zpráv

Červené pískovcové útesy s malými odlehlými plážemi na jihovýchodním výběžku Ostrova prince Edwarda vypadají mírumilovně, ale jsem si jista, že zdání klame – kdyby je neomývaly nebezpečné vody, nestál by tady maják.

12.9.2010 v 9:05 | Karma: 8,28 | Přečteno: 1121x | Diskuse | Cestování

Lenka Tomsová

Přátelské město se stínem

Halifax je pohodové a pěkné město, spojené se dvěma obrovskými tragédiemi. Výbuchem lodě s municí, při němž bylo zničeno téměř celé město - a s Titanikem. Právě sem přivezli mrtvé, které posbíraly v moři lodě vyslané z Halifaxu.

11.9.2010 v 9:05 | Karma: 7,63 | Přečteno: 1513x | Diskuse | Cestování

Lenka Tomsová

Letmé setkání s ledovcem

Speciální expedice u vraku Titaniku, jejímž cílem je prozkoumat okolí lodě a zdokumentovat její stav, musela kvůli hurikánu Daniela přerušit svou práci. Výzkumníci používají sonar a videokameru s vysokým rozlišením k vytvoření třírozměrných fotografií. Výsledkem práce by mimo jiné měla být i virtuální mapa Titaniku a jeho okolí. Hurikán vyhnal výzkumníky do St. John's na Newfoundlandu, kde čekají, až se počasí zlepší.

8.9.2010 v 9:54 | Karma: 9,42 | Přečteno: 1139x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Déšť neustává, stavy ohrožení platí na horním Labi a Bělé. Přišly i evakuace

13. září 2024  18:28,  aktualizováno  20:05

Sledujeme online Deště nad Českem neustávají a města se připravují na vzestup hladin. K večeru byl některý z...

Boj o ocelové srdce USA. Japonci se připletli do voleb a dostali facku

13. září 2024

Premium Spojenectví Spojených států a Japonska je jako z oceli, jenže právě kvůli oceli vztahy obou zemí v...

Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast

13. září 2024  13:06,  aktualizováno  19:13

Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však...

Zastavená lodní doprava, zavřené náplavky. Vltava se v Praze zvedne o 80 cm

13. září 2024  11:25,  aktualizováno  19:02

Metropole se jako další česká města připravuje na velkou vodu. Už ráno začal pražský magistrát se...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1265x
Jsem pozdního středního věku. Důchodkyně. Toulavá. Chodím dlouhé (dlouhé!) i kratší treky i krátké výšlapy, hlavně v Anglii, Skotsku a Walesu, občas i jinde. Celoživotní milovnice historie a hradů, nově i kostelů, kvůli architektuře a příběhům. Baví mě britská královská rodina a tamní aristokracie, jejich současnost i minulost, příběhy a tajemství. Mám ráda moře, hory, slunce i déšť, vřes, borovice a duby. Jídlo, dorty, gin, červené víno a gumové medvídky.

Seznam rubrik