Knedlíčky mrtvého básníka
Jedna z věcí, kterou Britům zhruba své generace lehce závidím, je jejich přirozená orientace v indické, čínské a dalších obvyklých exotických kuchyních; nemluvě o mladších generacích, které se vyznají i v těch méně obvyklých asijských a afrických kuchyních. Vědí, co je co, jak co chutná a má chutnat, které suroviny jsou k čemu, protože to průběžně a přirozeně vstřebávali během svého dětství nebo mládí. Samozřejmě ne všichni a ne všude, ale obecně řečeno, v každém koutě Británie se našla nějaká indická či jiná asijská restaurace. Když vaří doma nějaké curry podle receptu, mají celkem přesnou představu, kam to má svěřovat. Já ji nemám, a proto jsou má curry vždy překvapením.
Proto také zírám, když natrefím na něco „divného“. Jako nedávno: v čínském obchodě, kam chodím pro čaj a miso pastu, měli u pokladny mísu se zvláštními balíčky. Ovšemže jsem se zeptala. Prý to jsou zongzi a ne, není třeba je vařit, už jsou vařené, jenom rozbalím a jím. Co je vevnitř? Rýže, vepřové, jedlé kaštany... Tradičně se jí o svátku Festival dračích lodí, který se koná 5. dne 5. měsíce čínského kalendáře a letos připadl na 10. června. Protože jsem zvídavá, jeden tento zvláštní knedlíček jsem si koupila.
Zabalená do bambusového listu je v něm nasládlá směs lepkavé rýže, v níž jsem identifikovala kousky vepřového, houby shiitake a jakési další, mungo fazole, koření pěti vůní, krevetku, sojovou omáčku a rýžové víno Shaoxing. Celé je to kompaktní, asi aby se to dalo pohodlně jíst venku a nerozpadlo se to. Nebylo to špatné, ale jednou stačilo.
Následné pátrání na Googlu odhalilo, že do toho tradičně dávají i slaný žloutek a čínský párek - tak to doufám v mém knedlíčku nebylo, i když krk bych na to nedala. A krevetky se dávají sušené.
Zajímavá je legenda o původu knedlíčků. Říká, že jsou na památku smrti čínského básníka, patriota a loajálního králova rádce Čchü Jüan / Qu Yuana. Jednoho dne byl Qu Yuan tak rozrušený tím, že král nedbal jeho rady o tom, jak si poradit s hrozící invazí, že se utopil v řece Miluo, a to v roce 278 před naším letopočtem. Vysvětlení, jak došlo na spojení knedlíčků a básníka, se liší, ale v zásadě jde o to, že byl tak milý a milovaný lidem, že začali vyrábět zongzi a každoročně je házet do řeky na jeho počest.
Jiná varianta příběhu říká, že pár let po jeho smrti začali lidé házet do řeky rýži, aby nakrmili jeho ducha, jenže pokaždé ji zachytil říční drak (nejspíš nějaký sumec tak velký, že v něm lidé spatřovali draka). Básníkův duch to vydržel několik století, ale pak už byl tak frustrován, že se vrátil na svět a požádal lidi, aby rýži balili do bambusových listů nebo ji nacpali do dutého stonku bambusu, takže je drak/sumec nebude moct jíst. Knedlíčky byly na světě.
Lenka Tomsová
Neštovice ven!
V domku nedaleko hradu Berkeley v Anglii jistý zvídavý muž zbavil lidstvo prokletí jménem neštovice. Magazín Víkend MFD dnes začíná letní seriál Hrady a zámky Evropy. O hradu se v něm píše, ale neštovice s ním souvisí.
Lenka Tomsová
Byli jsme podezřelí. Po 11. září
Bylo osm ráno, když jsme se probrali k životu v improvizované ložnici na čtyřech kolech na odpočivném parkovišti u Ponce de Leon na mezistátní dálnici číslo 10, asi 200 kilometrů na západ od floridského hlavního města Tallahassee.
Lenka Tomsová
Posel špatných zpráv
Červené pískovcové útesy s malými odlehlými plážemi na jihovýchodním výběžku Ostrova prince Edwarda vypadají mírumilovně, ale jsem si jista, že zdání klame – kdyby je neomývaly nebezpečné vody, nestál by tady maják.
Lenka Tomsová
Přátelské město se stínem
Halifax je pohodové a pěkné město, spojené se dvěma obrovskými tragédiemi. Výbuchem lodě s municí, při němž bylo zničeno téměř celé město - a s Titanikem. Právě sem přivezli mrtvé, které posbíraly v moři lodě vyslané z Halifaxu.
Lenka Tomsová
Letmé setkání s ledovcem
Speciální expedice u vraku Titaniku, jejímž cílem je prozkoumat okolí lodě a zdokumentovat její stav, musela kvůli hurikánu Daniela přerušit svou práci. Výzkumníci používají sonar a videokameru s vysokým rozlišením k vytvoření třírozměrných fotografií. Výsledkem práce by mimo jiné měla být i virtuální mapa Titaniku a jeho okolí. Hurikán vyhnal výzkumníky do St. John's na Newfoundlandu, kde čekají, až se počasí zlepší.
Další články autora |
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...
Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa
Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...
ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala
Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...
Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů
Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...
- Počet článků 35
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1265x