Syrské Aleppo: nemocnice, kam se podíváš - raketám navzdory

"Všem, co se pozastavují nad počtem nemocnic v Aleppu: uvědomte si, co tam před válkou žilo lékařů a inženýrů," píše diskutér. Nebo jsou syrští povstalci tak skvělí v jejich stavění? Nebo dirigenti veřejného mínění neumí matiku?

Další ničivé bombardování syrských nemocnic, znělo včera z mainstreamu (iDnes, Aktuálně, Novinky...). Syrské vládní síly, podle místních zdravotníků, zasáhly a TĚŽCE poškodily další dvě nemocnice ve východním Aleppu. O život přišli 2 (slovy dva) lidé. Našinec by očekával, ač netvrdím, že to musí být pravidlem, že ve válkou zmítané oblasti budou tato zařízení praskat ve švech, a tudíž raketový nálet a těžké poškození dvou nemocnic zaplatí životem mnohem více lidí. Nuže, naštěstí se tak nestalo. Hodná média.

Co mě ale při sledování sdělovacích prostředků zaráží je fakt, že Asad a Rusko "neustále" bombardují právě nemocnice. A hlava mi to nebere. Snad nějaká úchylka? K čemu by jim to, pro krindapána, bylo (i vzhledem k drobnohledu, kterému je Sýrie vystavena)? Pokud tedy nemocnice nejsou využívány onou "umírněnou opozicí" jako štíty / vojenská stanoviště.

V souvislosti s těmito stále se opakujícím zprávami (stačí se rozpomenout, nebo omrknout Google) vznáším do pléna tři možné alternativy vysvětlující onen koloběh nemocničního bombardování. Která z nich (nebo která jiná) je nejblíž pravdě, to nechť posoudí každý z nás svým rozumem.

1. Ozbrojení povstalci (tzv. opozice) jsou bezkonkurenční v rychlosti stavění nemocnic.

2. Diktátor a řezník Asad vystavil v Allepu (a v Sýrii) neuvěřitelnou zástavbu nemocnic; jedná se pravděpodobně o nejvyšší počet nemocnic na km čtvereční i na jednoho obyvatele na světě.

3. Zpravodajské agentury (a jejich zdroje – např. důvěryhodná SOHR řízená z Londýna) nejsou příliš silné v matematických kramflecích a neumějí si spočítat kolik nemocnic už jejich modifikátor náhodných proinvazních článků vlastně nechal vybombardovat

Realitu ovšem rovněž může odrážet komentář jednoho z diskutujících pod článkem na iDnes: „Všem, co se pozastavují nad počtem nemocnic v Aleppu: Uvědomte si, co tam před válkou žilo lékařů a inženýrů.“

Na serveru Aktuálně píší: „V Aleppu podle UNICEF zůstává už jen 30 lékařů. Podle organizace Lékaři bez hranice (MSF), která podporuje zasažené nemocnice, fungují ve městě už jen dvě zařízení schopná chirurgických zákroků. Na 250 000 obyvatel oblasti zbývá už jen sedm chirurgů, uvedl šéf syrské mise MSF Carlos Francisco.“ (Aktualne.cz; Rusko je připraveno jednat s USA o Sýrii; 28. 9. 2016)

Tak jsem zvědav, kolika desítkám zničujících náletů těchto 30 lékařů a dvě nemocnice (schopné chirurgických zákroků) odolají.

Když se však ohlédnu na Afghánistán, Irák, Libyi… tak mám o Sýrii, jako suverénní zemi, obavy. Ono vlastnit nerostné bohatství (zejména ropu), nedovolit privatizaci své země a svých zdrojů a nejít na ruku Velkému bratrovi, jeho neziskovkám a think-tankům… se zkrátka neodpouští.

Autor: Tomáš Vyoral | čtvrtek 29.9.2016 11:00 | karma článku: 45,75 | přečteno: 4068x