Robejšek se obětuje pro blaho ČR. Asi z Německa, kde založil Římský klub. Elita nesmrdí!

Petr Robejšek se k radosti mnohých, i mé, rozhodl vkročit do politiky. Dlouho ho sleduji a uznávám, vskutku jako realistu. Ovšem nyní trochu bystřím. Obětovat se pro blaho ČR? Klíč k řešení problémů? Antielitář z Římského klubu?

Informace o vkročení Petra Robejška do politiky mě potěšila. Dlouhou dobu tohoto pána sleduji, uznávám ho pro jeho konzistentní realistické názory, kdy se v zásadě neschovává za onu úchylnou politickou korektnost. Po oznámení jsem byl "skoro v euforii", že se objevuje někdo, koho budu moci takřka bez výhrad volit - jen si počkám na tu "drobnost" a formalitu - volební program.

A ejhle. Ač člověk někoho dlouhodobě sleduje v rozhovorech a vyjádřeních, v zásadě souhlasí s jeho názory, nebo minimálně s argumentací, kterou své názory podkládá, tak jakmile se tento pán objeví na scéně, začínají se na povrch dostávat první podezřelosti.

Dovoluji si poukázat na tři, které mě trefily přes nos a které mi rozsvítily varovné majáky:

1.  Realisté, kteří mají ve znaku modrou hvězdu, budou mít podle pana Robejška silný pronárodní akcent: „Chceme především pracovat pro blaho národa. Je důležitější pracovat a obětovat se pro svůj národ než pro národ cizí.“  (Novinky)

Ale, ale, ale. Pronárodní akcent vítám, ovšem tyhle "floskule" (jak je sám pan Robejšek v deklaraci zmiňuje) o obětování se národu povídejte místo pohádek svým dětem. Zejména když pan Robejšek žije přes třicet let v Německu (jakkoliv se objevuje i v ČR a bylo by záslužné, kdyby chtěl ČR v něčem pomoci). Jak jsem četl v jedné diskuzi: "Robejšek se chce pro nás obětovat. A kolik nás ta jeho oběť bude stát?"

2. "Realisté mají současně klíč k řešení problémů pomocí metod, jejichž aplikací lze dojít k nalezení reálných řešení. Reálných znamená zejména rychlých, účelných a dosažitelných." (realiste.cz)

Opět krásně znějící "floskule" o klíči k řešení. Konečně! Tak jsem zvědav a počkám si na program a návrhy řešení. Takových "klíčů" tady už ovšem bylo. A když mi někdo začne tvrdit, že má klíč k řešení (všech) problémů nebo patent na rozum, tak bystřím. 

3. Petr Robejšek se často ohání proti samozvaným elitám a jejich aroganci (což mu kvituji) - lze se dočíst na webu jeho strany a takřka v každém jeho rozhovoru.

Pak se ale rovněž ve svém medailonku pan Robejšek zmiňuje, že patří k zakládajícím členům německé sekce Římského klubu.

Z oficiálních stránek Římského klubu (clubofrome.org): "ŘK je organizace jedinců, kteří sdílejí společný zájem o budoucnost lidstva a snaží se ji udělat jinou (strive to make a difference). Naši členové jsou pozoruhodní vědci, ekonomové, podnikatelé, vysocí státní úředníci a bývalé hlavy států z celého světa. Naším posláním je podporovat porozumění globálním výzvám, kterým lidstvo čelí, a navrhovat řešení prostřednictvím vědecké analýzy, komunikací a prosazováním."

Připadá vám jako neelitní klub? Nebo spíše další Think tank globalistů? Ať už  jde o vznešený zájem (stejně jako u podobných Think tanků ve světě i u nás), tak, dle mého skromného názoru, se jedná o organizaci té stejné elity, proti které pan Robeješek (na oko?) brojí. Kéž bych se mýlil.

Dvě za zajímavé citace z oficiálních materiálů onoho Římského klubu (The First Global Revolution - report rady Římského klubu, 1991).

"Potřeba nepřátel zdá se být společným historickým faktorem. Některé státy se snaží překonat domácí selhání a vnitřní rozpory tím, že obviňují vnější nepřátele. Taktika hledání obětního beránka je stará jako lidstvo samo - když se věci doma stanou příliš obtížnými, je třeba odvést pozornost na hrozbu ze zahraničí. Sjednotit rozdělený národ tváří v tvář nepříteli, ať už skutečnému, nebo pro tento účel vymyšlenému."

Zdá se, že Římský klub je docela fikaný Think Tank se skvělými úskočnými nápady, s nimiž se však od nepaměti setkáváme denně.

„Při hledání nového nepřítele, proti kterému se můžeme sjednotit, jsme přišli s tím, že by k tomuto účelu mohlo sloužit znečištění, hrozba globálního oteplování, nedostatek vody, hladomor a podobně. Ve svém celku a provázanosti tyto jevy musí představovat společnou hrozbu, které musíme čelit společně. "

Pana Robejška respektuji, držím mu palce a stále do něj vkládám jisté naděje. Nicméně, ve světle nových skutečností, jeho současných realistických, "mentorských" projevů a vyjádření jsem o to více ostražitý a čekám s čím (a jakým programem) tento, bezpochyby inteligentní, realista a odborník přijde.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Vyoral | pondělí 28.11.2016 10:11 | karma článku: 44,64 | přečteno: 5318x