ČT uvede soutěž s odhalováním fake news. Levný pořad, ne? Vlastních materiálů mají mraky

ČT chce v rámci nové „zábavné“ soutěže diváky naučit rozeznávat fake news. Rozeberou experti americkou volební noc z ČT, vymyšlenou záminku pro invazi do Iráku nebo tendenční sestřihy autentického záznamu ze srpna 1968 z Událostí?

Česká televize chce divákům rozšířit dovednosti v oblasti mediální gramotnosti a slovy ředitele Petra Dvořáka „pomoci ukazovat principy, jak rozlišit od sebe takzvané fake news a jak hledat v uvozovkách pravdu“. Těmi uvozovkami to pan ředitel trefil na hlavičku. Na ČT opravdu nezřídka vidím pravdu jen v uvozovkách. Doufám, že nám „experti“ rozeberou americkou volební noc toho času na ČT nebo nezpochybnitelné referování o zbraních hromadného ničení Saddáma Husajna coby záminku války proti Iráku.

Tvůrci by se mohli zaměřit na vlastní publicistickou i zpravodajskou tvorbu. Výrazně by tak  ušetřili. Kolik materiálu by se dalo najít v archivu zpravodajské ČT24! Třeba když v hlavních zpravodajských Událostech (!) tendenčně sestřihla autentickou nahrávku ze srpna 1968 a ponechala, že státní hranici republiky překročila pouze vojska Sovětského svazu (v originále jsou ještě vojska Německé demokratické republiky, Polské, Maďarské a Bulharské lidové republiky).

Materiálů jsou v archivech ČT kvanta, vybírat mohou tvůrci namátkou

Nebo když ve Zprávičkách dětského Déčka (!) prakticky jednostranně informovali o žáčcích v Izraelem okupované Palestině, kterým Trumpovy USA škrtly většinu dotací a ty se teď nemají z čeho učit. Případně když bez jakékoli kontroverze v několika vstupech zvali na v Praze pořádaný sraz Jehovistů, jako by se jednalo o zahrádkáře, sběratele známek nebo chovatele pejsků.

Kvanta materiálu pak lze nalézt v publicistických pořadech, zejména v takzvané velké čtyřce: Newsroomu ČT24 pana Rosího, 168 hodinách paní Fridrichové, Reportérech pana Wollnera a Otázkách či Focusu pana Moravce. I když musím férově přiznat, že spíše než typickými  příklady fake news jsou tyto pořady protkány žádoucí systémovou propagandou a správnými a uvědomělými postoji.

Ale zpátky k chystanému zábavnému pořadu „To se ví“, v němž dle samotné ČT budou odkrývat falešné zprávy mezi pravdivými dva soutěžní týmy, jejichž stálými kapitány budou Aleš Háma a Halina Pawlowská. „Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil dovednosti v oblasti mediální gramotnosti,“ přeje si kreativní producentka Lucie Kapounová, jež je pod novinkou podepsána. Spolu s ní budou na pořadu pracovat studenti politologie z Masarykovy univerzity v Brně.

A co nějakého „odborníka“ na slovo vzatého? Janda, Kundra či nějaký Elfík?

Hm. Nechtělo by to nějaké velké jméno? Co nějací skutečně věhlasní dešifrátoři fake news, hledači ruských trollů a Putinových agentů? Třeba prodejný kousek Jakub Janda z Evropských hodnot? Nebo v posledních měsících objevení František Vrábel, jehož program zvládne vyhledat i tu nejmenší dezinformaci a válcuje (co se zdrojů týká) i Google, nebo Jakub Kalenský, bývalý zástupce v týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou a Hujer, který vypovídal o fake news v Kongresu USA, kde po něm chtěli šest stran - jak se sám pochlubil, sesmolil jich patnáct! Co Ondřej Kundra, který rád jezdí po školách a Skautských institutech? Případně co vrchní udavač a samozvaný elf Bohumil Kartouz?

Ředitel televize Petr Dvořák k pořadu v rámci chystané podzimní programové skladby uvedl: „Ten formát by měl našim divákům pomoci v dnešní době množství informací, vlastně pomoci nacházet nebo ukazovat principy, jak rozlišit od sebe ty falešné zprávy – takzvané fake news - a jak vlastně hledat v uvozovkách pravdu. Jakým způsobem se nenechat oklamat různými způsoby právě poskytování informací. Snažíme se to dělat zábavnou formou…“

Ta pravda v uvozovkách z úst pana ředitele Dvořáka je myslím všeříkající. Protože v uvozovkách pravdu se nám nemalé kvantum lidí z ČT snaží do hlavy naprat horem spodem.

Autor: Tomáš Vyoral | úterý 6.8.2019 13:11 | karma článku: 44,37 | přečteno: 2734x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Tomáš Vyoral

Bavorský model už jsme měli v roce 1939. A skončilo to koncentráky a miliony mrtvých

Bezprecedentní státní segregace a zvůle v rámci hry na covid vůči nepodvoleným (neočkovaným) jakkoliv třeba jinak zdravým občanům nabírá na obrátkách. Oznámení politruků o "bavorském" modelu přišlo symbolicky 17. listopadu.

23.11.2021 v 10:11 | Karma: 30,02 | Přečteno: 910x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vyoral

Vládní vakcinační propaganda „brutálními“ fotkami. Bude letáková kampaň a potisky triček?

Vláda za peníze občanů začne s novým "politickým školením mužstva" a vyvine další nátlak na očkování proti PR covidu. Skrze propagandistické HLP - hluboké lidské příběhy, respektive HLO - hluboké lidské obrázky.

7.11.2021 v 12:24 | Karma: 36,41 | Přečteno: 1180x | Diskuse | Média

Tomáš Vyoral

Svrabčinová: Ti, co se neočkovali. Žádný z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni

V pravidelné relaci „Covidu čest aneb Soudružka Svrabčinová pomáhá a chrání“ zazněly nezvratné důkazy o pokřivených charakterech a nekřesťanských penězích, které vydělávají neočkovaní popírači. Poznáte je i ucítíte od pohledu.

5.11.2021 v 12:51 | Karma: 34,34 | Přečteno: 1570x | Diskuse | Média

Tomáš Vyoral

Neohygienička Svrabčinová: Na pisoár jen s antigenem, na mísu s PCR! A to i doma!

Pravidelná relace „Covidu čest aneb Soudružka Svrabčinová pomáhá a chrání“ přinesla několik novinek v represáliích HRY NA COVID, které budou aplikovány na nepodvolené (neočkované). Vše za potlesku bytostí známých jako novináři.

4.11.2021 v 15:50 | Karma: 38,56 | Přečteno: 1544x | Diskuse | Média

Tomáš Vyoral

Za komančů jsme se bez papíru nedostali za hranice, za "demokratů" ani na pivo

Vakzine macht frei. Hra na covid a diskriminace nepodvolených (neočkovaných experimentální vakcínou) nabírá obludných rozměrů. Za jásotu drtivé většiny pologramotných mainstreamových jakože novinářů. Jinak pohrobků Rudého práva.

2.11.2021 v 17:56 | Karma: 41,05 | Přečteno: 1937x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Afrika roste díky Číně, je z ní hráč s ambicemi. Evropa by to měla pochopit, zní

19. května 2025

Premium Od našeho zpravodaje v Africe „Evropa se chová jako mentor, ale Afrika už nechce být žákem,“ říká Etiopan Ameyu. To Čína vsadila...

Němci kontrolují na hranicích každé auto. Konec schengenského prostoru?

19. května 2025

Premium Německý policista lehce mávne rukou s plácačkou směrem k odstavnému parkovišti na silnici ze...

Prezidentem Rumunska bude proevropský starosta Nicušor Dan, porazil nacionalistu

18. května 2025  20:06,  aktualizováno  23:01

Prezidentské volby v Rumunsku vyhrál proevropský primátor Bukurešti Nicušor Dan. S odkazem na téměř...

Těsné výsledky. Do 2. kola polských prezidentských voleb míří Trzaskowski a Nawrocki

18. května 2025  21:08,  aktualizováno 

Liberální primátor Varšavy Rafal Trzaskowski podle odhadů zveřejněných po uzavření volebních...

  • Počet článků 275
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4733x
Nevěřící Tomáš, který tuší, že pravda se neleskne a netřpytí... Rovněž k nachytání na: Twitteru @TomVyoral
 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.