Ukrajina: postoje, úmysly a nesmysly
To, že USA jasně vyhlásily, že nepovažuji Janukoviče za Ukrajinského prezidenta a že varovaly Rusko před intervencí, je v podstatě samozřejmost. To, že stejně rozhodný postoj zaujalo Česko a ministerstvo zahraničních věcí rovněž jednoznačně odmítlo uznat Janukoviče jako ukrajinského prezidenta už takový samozřejmost není. Česká republika v měla často problémy zaujímat jasná stanoviska. A to, že je toho od doby nástupu nového ministra zahraničí schopná, je důvod k radosti.
Tady nejde o to, jestli jsme příznivci ČSSD nebo TOP 09. jde o to, že je náš stát schopen se někam zařadit, do nějaké skupiny národu a přihlásit se k nějakým hodnotám. O zahraniční politice můžeme debatovat uvnitř a snažit se ji změnit, ale navenek je nutné být čitelní, důvěryhodní a rozhodní. A to se v posledních dnech daří. Aspoň něco, ne?
Další věc, kterou mám na zahraniční politice rád, je nutnost její realističnosti. Bývá připomínáno, že pokud byl současný ministr zahraničí v opozici, brojil proti americké zahraniční politice. Nyní postupuje v naprostém souladu s ní, za což zaslouží pochválit.
A co zaslouží kritiku?
Třeba ta neustávající ruská a proruská propaganda. Rusko právě provádí přesně to, z čeho obviňovalo prostřednictvím své diplomacie, svých médií a svých sympatizantů Západ. Dokonce by se dalo říct, že pokud byste chtěli nějaký popis ruské zahraniční politiky, stačí si přečíst ruskou státní propagandu. Největší problém ruské politiky je, že zamrzla ve studené válce a většina ruských politiků uvažuje stylem studené války. A je stále přesvědčeno, že současný vztah mezi západem a Ruskem je studená válka. Nebo studený mír. A Západ může mačkat tlačítko restart do alelujá, ale pokud bude v Rusku u moci politická garnitura, jejíž státní ideologii je boj proti imaginárním nepřátelům Ruska, díky které je v Rusku udržovaná tyranie, nikdy s tím nic neudělá. Rusko je potřeba zadržovat pomocí spojenectví okolních států a to tak dlouho dokud tam taky nedojde k demokratické revoluci, která jej zařadí k naší civilizaci.
Pomiňme skutečnost, že ti samí lidé, kteří nás varovali před "fašistickými hordami", které "nezákonně obsazují v Kyjevě budovy" na což se dá odpovědět jen "střelbou ze strany bezpečnostních jednotek" teď, když někdo obsazuje budovy na Krymu, mlčí, případně ještě kritizují Ukrajinu "za agresi na Krym". Jak se však tato "agrese" na vlastní území (!) projevuje, nám nevysvětlí. Každopádně "nezákonné obsazování budov" jim najednou nevadí a nevolají po střelbě do lidí. Ale to je jedno, to je ta propaganda.
Dovedete si představit, jak by to vypadalo, kdyby americké, německé nebo polské komando obsadilo nějaký strategický bod ve Lvově? Jak by reagovalo Rusko a jak by reagovala veřejnost? Když to však dělají Rusové, nikoho to příliš nevzrušuje. Zdá se mě to krajně nespravedlivé. Dokonce se nejdou hlupáci, kteří navzdory tomu, že Rusové infiltrují na Ukrajinu, se neustále zaklínají americkým imperialismem. To jsou ale lidé, kteří budou bojovat, proti USA ještě ve chvíli, když budou ležet pod pásem ruského tanku. S tím asi nic nenaděláme.
Tomasz Peszynski
Také končím na Idnes

Vážení čtenáři a přátelé. Dovolte mi, abych i já oznámil svůj odchod z blogů Idnes. Kvůli Babišovi, jak jinak.
Tomasz Peszynski
Vláda by měla zamezit vstup Alexandrovců do země

Jsem rád, že jsem mohl se svými kolegy aktivisty napsat dopis, který vyzývá ministra zahraničí Zaorálka, aby odebral víza Alexandrovcům. Z důvodů, které jsou v tomto dopise obsaženy. Zde je text dopisu:
Tomasz Peszynski
59 Tomahawků by měl být jen začátek

V následujícím textu se pokusím vysvětlit, čeho by měl americký raketový útok na Asada být začátek. A proč mě naplňuje mírným optimismem.
Tomasz Peszynski
Svět na Trumpolíně (3)

Shrnutí toho, co zas vyvedl Donald Trump. Je potřeba neustále poukazovat na to, že není standartní demokratický politik, ale někdo, kdo absolutně nemá na to být americkým prezidentem.
Tomasz Peszynski
Česko ignoruje Evropu

V Evropské unii se rozbíhá naprosto zásadní debata o budoucnosti EU, kterou Česko úspěšně ignoruje, abychom si zase mohli stěžovat na „diktát Bruselu.“
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Poslanci budou opět jednat o parku Křivoklátsko i digitálním stavebním řízení
Poslance čekají ve čtvrtek pravidelné interpelace na členy vlády. Poslanci budou také dál...
Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných
Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 63 bylo...
Máme dohodu s Ruskem o ukončení války, zbývá pakt se Zelenským, řekl Trump
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump podle agentury AFP řekl, že se domnívá, že Spojené státy mají s...
Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk
Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...

Prodej stavebního pozemku v podhůří Jeseníků.
Sobotín, okres Šumperk
2 120 000 Kč
- Počet článků 1059
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1003x