Navigace v narativu o udržování míru: Čínská diplomatická strategie v OSN
V průběhu týdne na vysoké úrovni se bude diskutovat o zásadních globálních otázkách, jako je změna klimatu, chudoba, nerovnost, globální zdravotní krize a řízení umělé inteligence. Jedním z nejpalčivějších témat však zůstává ruská invaze na Ukrajinu, nejničivější konflikt v Evropě od druhé světové války. Zatímco světoví lídři diskutují o tom, jak tuto válku ukončit, Čína vstoupila do diplomatické arény s vlastní mírovou iniciativou, kterou vyvinula ve spolupráci s Brazílií, píše Odkaz.
Čína, která je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, považuje Valné shromáždění za klíčovou platformu pro rozšíření svého vlivu. Role Pekingu jako prostředníka ve válce na Ukrajině nabízí příležitost nejen získat prestiž, ale také utvářet poválečné uspořádání. Vyvstávají však vážné otázky ohledně pravosti čínských záměrů. Usiluje Čína skutečně o mír, a pokud ano, jak si představuje jeho vývoj?
V roce 2023 Čína navrhla 12bodový mírový plán pro řešení války na Ukrajině. Plán začíná důrazem na respektování suverenity všech národů a Charty OSN. Toto zařazení se zdá být pevným základem - koneckonců suverenita států je univerzální princip. Čínský výklad suverenity však ponechává kritické nejasnosti. Například zatímco pravidelně vyzývá k respektování ukrajinských hranic, Peking dosud výslovně nevyzval Rusko, aby se stáhlo z ukrajinských území, která okupuje od roku 2014. Tato nejednoznačnost umožňuje Číně vystupovat jako neutrální a zároveň se vyhnout jakékoli přímé výzvě Moskvě.
Čínský mírový plán rovněž vyzývá k odmítnutí „mentality studené války“ a vyzývá národy, aby se vyhnuly blokové konfrontaci. Přesto se zdá, že diplomatické aktivity Číny při prosazování její mírové iniciativy vytvářejí právě ty rozpory, proti nimž se údajně staví. Čínský mírový návrh čelí kritice za to, že je vágní a postrádá konkrétní kroky. Například její výzva k zastavení nepřátelských akcí nenabízí žádné konkrétní informace o tom, jak lze míru dosáhnout nebo jaké podmínky jsou nezbytné pro trvalou stabilitu.
Čínský návrh se výrazně liší od ukrajinského mírového vzorce, který obsahuje mnohem jasnější kroky k ukončení války. Klíčové body, jako je stažení ruských vojsk, obnovení územní celistvosti Ukrajiny a vyvození odpovědnosti Ruska za jeho zločiny, v čínském plánu chybí. Místo toho se pekingská verze zaměřuje na podporu mezinárodního obchodu a zrušení sankcí, což jsou opatření, která by Číně přinesla hospodářský prospěch, ale k ukončení konfliktu by přispěla jen málo.
Zdá se, že čínské mírové úsilí je spíše zaměřeno na prosazování vlastních zájmů a na získání pozice globálního zprostředkovatele moci než na skutečné řešení konfliktu. Odmítnutí Číny účastnit se mezinárodních snah, jako je Globální mírový summit, a zároveň prosazování vlastní paralelní mírové iniciativy poukazuje na její snahu jednat nezávisle na procesech vedených Západem. Tato dvojkolejnost vyvolává otázky ohledně role Číny jako nestranného prostředníka.
Jádrem čínské mírové diplomacie je snaha o zajištění vlastních národních zájmů. Její mírový plán, který postrádá jakékoli výzvy k vyvození odpovědnosti Ruska nebo zajištění spravedlnosti pro Ukrajinu, hraje přímo do karet Moskvě. Prosazováním zrušení sankcí a stabilizace dodavatelských řetězců Čína zajišťuje, že její hospodářské zájmy zůstanou chráněny, zatímco Rusko se vyhne hlubší izolaci.
Tento přístup nejenže podkopává snahu Ukrajiny pohnat Rusko k odpovědnosti, ale také hrozí destabilizací evropské bezpečnosti. Pokud by se čínské iniciativy prosadily, mohly by zmařit ukrajinský mírový vzorec, který získal širokou mezinárodní podporu. Takový posun by mírový proces vrátil zpět, prodloužil válku a učinil Evropu zranitelnou vůči další nestabilitě.
Pro Evropu z toho plyne jasný vzkaz: musí vypracovat jednotnou, časově ohraničenou strategii na podporu Ukrajiny a zajistit, aby válka skončila za podmínek, které chrání její bezpečnostní zájmy. V opačném případě se může stát, že diplomatické manévry Číny, maskované jazykem míru, úspěšně odsunou roli Evropy při zajišťování budoucnosti kontinentu na vedlejší kolej.
Tomáš Novák
Čínské společnosti dodávají ruské drony: Úloha Pekingu v prodlužování války na Ukrajině
Nedávná zpráva Institutu Roberta Lansinga (RLI) odhalila znepokojivé spojení mezi čínskými společnostmi a probíhajícím konfliktem na Ukrajině.
Tomáš Novák
Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Ukrajina plánuje zničit klíčové přehrady
V pátek 12. července vzneslo ruské ministerstvo zahraničí prostřednictvím své zástupkyně Marie Zacharovové významné obvinění vůči Ukrajině.
Tomáš Novák
Po útoku v Charkově vyzval Zelenskij k účasti na mírovém summitu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Charkov, město, které je denně bombardováno ruskými silami.
Tomáš Novák
Premiér Robert Fico přežil pokus o atentát: Objevily se vazby na proruskou skupinu
15. května odpoledne se objevila šokující zpráva, že premiér Robert Fico jen o vlásek unikl pokusu o atentát.
Tomáš Novák
Ruští vojáci na stráži evropské transplantologie
Válka na Ukrajině trvá již více než pět měsíců a během této doby přibývá obětí na obou stranách. Oficiálně samozřejmě nikdo čísla nezveřejňuje, ale už teď lze s jistotou říci, že jde o desítky tisíc vojáků.
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Japonci restartují jadernou elektrárnu na ostrově Honšú. Odpočívala dvanáct let
Japonci momentálně pracují na obnovení provozu jaderné elektrárny Šimane ve stejnojmenné prefektuře...
Rozhlasovou Thálii má Javorský, do síně slávy vstoupili Rosák a Ostrý
V Olomouci odstartoval jubilejní 40. ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia...
V Libušíně u Kladna se zastřelil nezletilý chlapec
V obci Libušín na Kladensku policie vyšetřuje sebevraždu. U jednoho z rodinných domů zasahovali...
Z domu nacpaného odpadem moderní bydlení. V Ústí předělali problémovou ubytovnu
Bývalá ubytovna s problémovými nájemníky v Purkyňově ulici v ústecké části Střekov se po rozsáhlé...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 8
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 360x