Územní plán v rukou politiků=katastrofa

  Již po čtvrté vám přináším svůj pohled na „volební program“. Ačkoliv nejsem na žádné kandidátce, jsem přesvědčen, že toto by měla být priorita budoucí vlády v Liberci.

Dnes tedy kapitola veledůležitá, Územní plán.

V roce 2014 v létě, tedy před komunálními volbami, jsem se setkal s tehdejším náměstkem pro územní plánování (ÚP), sport a cestovní ruch, Jiřím Rutkovským. Na setkání jsme byli spolu s pracovníky z odboru hlavního architekta. Tehdy byl předpoklad, že bych měl převzít ÚP po Jiřím. Slíbil jsem, že udělám vše pro to, aby ÚP byl co nejdříve přijat.

Dnes můžu říci jediné. Zklamal jsem. Zklamal jsem nejen zmiňovanou skupinu, ale vlastně i sám sebe a Liberečany. Proč? Protože jsem ÚP neřešil a nechal se „oblbnout“ řečmi našeho koaličního partnera. Změnaři chtěli ÚP do své gesce. Po rozhovorech o budoucím vedení města jsme na to přistoupili. Jedním z našich požadavků bylo, aby se ÚP přijal co nejdříve. To bylo i v před koaličních jednáních slíbeno.

Že se tak nestalo je dnes jasné. Práce koaličního partnera, pasujícího se do role vystudovaného odborníka, se projevila jako absolutní propadák.

Když jsme předali, usnesením zastupitelstva města, tuto gesci pod primátora, konečně se začalo na ÚP smysluplně pracovat. Bohužel amatérismus řízení této problematiky koaličním partnerem od konce roku 2014 do začátku roku 2017 se podepsal na ÚP natolik, že schválení bude až v příštím volebním období. Nehledě na to, že magistrát musel vrátiti dotace, které na pořízení ÚP již měl. A byly to miliony.

Nejsem odborník na ÚP. Pár drobností bych k tomu ovšem rád řekl.

Průmyslové zóny. Ty se mají řešit hlavně tam, aby co nejméně omezovaly ostatní obyvatele. Co tím chci říci. Každý z Liberečanů dnes vidí, jak roste průmyslová zóna v Hrádku nad Nisou,Turnově, v Hodkovicích, v Jeřmanicích. Sám mám zkušenosti z průmyslových zón ze Žatecka, Kladna a dalších. Všade, kde řídí obec či město odpovědní zastupitelé, se staví průmyslové zóny u hlavních tahů komunikací. V Liberci? Všade možně, chaoticky a bez přístupových silničních přivaděčů.

Proč se nestaví okolo silnice 35, směrem na Chrastavu? Po obou stranách jsou louky, které nemají jiné využití nežli sečení trávy. Kdyby tam byla půda vhodná pro pěstování květáku, chřestu, nebo alespoň brambor, tak mlčím. Ale on tam nikdo nepěstuje ani tu blbou řepku!!! Proč tam není průmysl???

Jsme opět tam, na co upozorňuji již po několikáté. Ptáte se kde? Vysvětlím. Nic sprostého neočekávejte :-) 

Jsme v koncích, dík některým aktivistům. Ekoteroristi tam objevili chřástala, možná mloka nebo čolka. Ale hlavně, v dobách kdy aktivisti ještě dostávali 3 a 4 na vysvědčení, čímž se chlubí na svých fb profilech,tak pár chytrých lidí tyto pozemky skoupilo. Byli prostě chytří, a věděli, že se průmysl staví právě kolem páteřních komunikací. Nepočítali ovšem se zeleným fašismem. Tento termínus technikus jsem nevymyslel. Více na odkazu pedagogické fakulty Univerzity Masarykovy - https://is.muni.cz/publication/838044/cs

Dnes tedy není možné stavět průmyslové haly a komplexy u silnice 35? Z pohledu ekoteroristů ne, protože schopný podnikatel a majitel pozemků by mohl zbohatnout. To je, pro mě, silně pokřivený myšlenkový pohled.

Já v tom problém nevidím. Je to rozhodně přínosnější, nežli po výstavbě průmyslové zóny daleko od průtahu městem, a ještě k tomu po čtrnácti letech, hledat řešení jak se do ní dostanou autem. O logistice zásobování a odvozu výrobků ani nemluvě.

Tedy závěr je jednoznačný. Co nejrychleji odsouhlasit a přijmout ÚP. Ten nikdy nebude vyhovovat všem. A ze všech „špatných“ řešení se musí jedno vybrat. Změny ÚP jsou přeci možné i po jeho přijetí. Hlavně z toho již nedělat politikum a vydírat občany a zásobovat je falešnými informacemi. To v nedávné době předvedl kolega náměstek zcela jasně v Ostašově.

Autor: Tomáš Kysela | úterý 17.7.2018 20:00 | karma článku: 8,79 | přečteno: 262x
  • Další články autora

Tomáš Kysela

Demokracie jako prase.

13.12.2019 v 20:14 | Karma: 34,61

Tomáš Kysela

Nejsem Gretén

29.9.2019 v 8:00 | Karma: 44,18