Evropské AI gigafactory: Velké plány, málo energie a spousta regulace.
Evropská komise 9. dubna 2025 s velkou pompou představila svůj „AI Continent Action Plan“, ambiciózní strategii, která má Evropu katapultovat do čela globálního závodu v umělé inteligenci. Mezi klíčové pilíře plánu patří vybudování tzv. „AI gigafactories“ – masivních center pro vývoj a provoz AI technologií, která mají konkurovat technologickým gigantům v USA a Číně. Na papíře to zní skvěle: inovace, pracovní místa, technologická suverenita. Jenže realita evropské energetické politiky tento sen rychle přivádí na zem. Jak chce EU pohánět energeticky náročná AI centra, když si sama pod sebou podřezává větev stabilních zdrojů energie?
Energetický hlad AI
Není žádným tajemstvím, že moderní umělá inteligence je energetický žrout. Trénování velkých modelů, jako je GPT-3, spotřebuje stovky megawatthodin – dost na to, aby zásobovalo tisíce domácností po celý rok. Tyto technologie potřebují nejen obrovské množství energie, ale také její stabilní a nepřerušovaný přísun. Právě zde narážíme na první trhlinu v plánu Evropské komise.
EU se v rámci Zelené dohody (Green Deal) vydala směrem k odklonu od tradičních „base load“ zdrojů, které zajišťují konstantní výkon. Komise ve svém plánu naznačuje, že AI gigafactory budou poháněny zelenou energií – třeba solárními nebo větrnými farmami vybudovanými přímo u center. To je asi to nejbláznivější. OZE mají zásadní slabinu: jsou závislé na počasí. Když nefouká nebo nesvítí slunce, energie chybí. A přestože bateriová úložiště slibují řešení, jejich současná kapacita je daleko od toho, aby kontinulálně a dlohoudobě pokryla spotřebu, jaké AI centra vyžadují.
Analytici z think-tanku Bruegel problém nekompromisně pojmenovávají: „Pokud EU chce být lídrem v AI, musí přehodnotit svou energetickou strategii. Bez dostatečných base load kapacit, jako je jaderná energie, budou tyto ambice jen těžko uskutečnitelné,“ varuje jejich nedávná zpráva (Bruegel Policy Brief, březen 2025).
Evropa tak stojí před dilematem. Buď zpomalí odklon od tradičních zdrojů, což by ale narazilo na odpor zelených politiků a veřejnosti, nebo riskuje, že její AI centra zůstanou energeticky podvyživená. Plán sice hovoří o energeticky efektivních technologiích a decentralizovaných centrech, ale tyto nápady zatím působí spíše jako marketingové fráze než jako konkrétní řešení.
Konkurence nespí
Zatímco EU bojuje s vlastními regulacemi a energetickou nejistotou, USA a Čína postupují vpřed. Americké technologické giganty pohání levná energie z kombinace fosilních paliv a inovací v jaderné oblasti, zatímco Čína masivně investuje do své infrastruktury bez ohledu na emise. Evropa, spoutaná svými ideály, riskuje, že její „AI gigafactories“ budou jen drahou výkladní skříní bez dostatečného výkonu.
Ambice versus realita
„AI Continent Action Plan“ je další ukázkou toho, že Evropská komise ráda a hodně sní. Ale sny nestačí, když chybí energie. Bez jasného plánu, jak skloubit energetické nároky AI s politikou dekarbonizace, hrozí, že tento projekt skončí jako další evropský slib, který zůstane na půl cesty. Možná je čas, aby EU přestala plánovat gigafactory a začala řešit gigawatty. Jinak se její technologická suverenita stane jen další kapitolou v knize nesplněných přání.
Kde na to vezmeme peníze?
Kromě energetického hlavolamu tu máme ještě jednu záhadu: finance. Komise mluví o 200 miliardách eur na AI plán, z čehož má 150 miliard přijít od soukromého sektoru. Skvělé, ale kde jsou ti investoři? V tiskové zprávě se o tom mlčí, jako by firmy měly automaticky otevřít peněženky. Realita je ale jiná – v Evropě, kde firmy už teď bojují s vysokými cenami energií a regulacemi, není zrovna fronta na riskantní megaprojekty. Bez jasného plánu, kdo to zaplatí, působí tyhle částky spíš jako zbožné přání než seriózní závazek. Možná by si v Bruselu měli nejdřív najít sponzora, než začnou stavět továrny budoucnosti.
Regulace jako brzda pokroku
A aby toho nebylo málo, EU si rozvoj AI komplikuje i sama svými pravidly. Akt o digitálních službách (DSA) a Akt o digitálních trzích (DMA) mají chránit uživatele a omezovat technologické giganty, ale v praxi firmám svazují ruce. Startupy, které by mohly v AI zářit, se topí v byrokracii a povinnostech, zatímco velcí hráči v USA nebo Číně jedou naplno bez podobných okovů. Komise sice slibuje „AI Act Service Desk“ na pomoc s regulacemi, ale to zní spíš jako další úřednická nádstavba než řešení. Když se k tomu přidá nejistota kolem energií a peněz, Evropa si svou AI budoucnost střílí do nohy vlastními předpisy.
Tomáš Kubín
EU realita: demokracie na jevišti, scénář píše všemocný aparát.

Evropskou legislativou netvoří volení zástupci, ale úředníci Evropské komise. Ti v tichosti určují témata, rámce i načasování – mimo dohled veřejnosti a bez politické odpovědnosti.
Tomáš Kubín
Velikonoční zpráva o tom, že není vejce jako vejce.

Proč mohou být vejce od babiččiných slepiček horší, než ta ze supermarketu? Nizozemci varují před domácími vejci kvůli „věčným chemikáliím“ PFAS. Ty se hromadí v půdě a těle, způsobují rakovinu a oslabují imunitu.
Tomáš Kubín
AGEISMUS, tajemné slovo, které se týká nebo bude týkat nás všech.

Média se v poslední letech vyvolala dojem, jakoby se diskriminace týkala jenom tématu LGBTIQA+. Zjištění o skutečně nejčastější diskriminaci na první pohled překvapí. Na druhý už ne, protože se to dotklo či dotkne hodně lidí.
Tomáš Kubín
Předsedkyně Evropské komise na Green Deal a emise zvysoka kašle.

Ztělesněním přísloví „Káže vodu a pije víno“ je předsedkyně Evropské komise. Má plná ústa Green Dealu a snižování emisí, sama se ale rozhodně nenechá nijak omezovat.
Tomáš Kubín
Začal boj za práva zvířátek na kolotočích.

Nejkrásnější kolotoč Evropy je v Praze na Petříně. Doufám, že na něj nevidí z nedaleké americké ambasády. V tom případě bych se být Prahou klepal. Někdo by mohl poslat domů jeho fotku a bude zle.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Na vině je počasí, míní energetici
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Požár lakovny na Tachovsku nepřežil jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu
V Chodové Plané na Tachovsku hořelo v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací šlo o požár...
Jak se lobbuje za nového papeže? Pěšáci favoritů konspirují u vína i na zmrzlině
Premium Začátek konkláve, kde kardinálové zvolí nového papeže, je otázkou několika málo dnů. Boj o nejvyšší...
ČT před mým nástupem vyplatila několik milionových odstupných, tvrdí Souček
Česká televize vyplatila těsně před nástupem současného generálního ředitele Jana Součka několika...

Pronájem podkrovního bytu o velikosti 65 m2 ve 3.NP
K Višňovce, Pardubice
16 500 Kč/měsíc
- Počet článků 42
- Celková karma 17,15
- Průměrná čtenost 1648x
Daniel Patrick Moynihan