Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let

Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků… a dožil se stovky.

Ray Lambert o svých zážitcích z 2. světové války napsal v 98 letech (s pomocí Jima DeFelice) knihu Každý z nás byl hrdinou. Pustil se v ní prostřednictvím svých vzpomínek do vyprávění zcela bez skrupulí. Podává plastický a bystře střižený popis hned tří výsadků a bojů 2. světové války. To vše balí do souvislostí, popisuje práci svou i svých spolubojovníků, stručně čtenáři předkládá i svůj život před vstupem do americké armády a od svého odchodu z ní.

 

Jde o další z nepřeberného množství knih, které se zabývají 2. světovou válku. Nejde ani tak o literaturu faktu, ale spíš o velmi čtivé vzpomínky stárnoucího hrdiny, který se svými kolegy zdravotníky zachránil tisíce životů a sám měl to štěstí, že přežil a dožil se věku, který není až tak běžný ani v “životě normálním”.

 

Jak sám autor popisuje - jeho ambicí, proč do knihy šel, bylo nezapomenout na tento válečný konflikt, na jeho oběti, smysl a důvody. Vysvětluje, proč chtěl bojovat, pomáhat světu zbavit se zla, připomínat si vše i v budoucnu, a to i po další generace, i v dobách, kdy postupně vymírají poslední váleční přeživší.

 

Skuteční hrdinové

 

Ray Lambert svou knihou dává čtenáři možnost nahlédnout především do nitra vojáka - zdravotníka, který měl - kromě ambice přežít - za cíl především pomáhat dalším vojákům. A to i přes nebezpečí a ohrožení vlastního života. V knize se tak dostáváme, byť po mnoha letech, do jeho mysli v době války, máme možnost z jiné perspektivy vidět tehdejší boje a zázemí, nejčastější problémy, a to včetně těch z chvil “relativního klidu zbraní”, a řešení jednotlivých situací.

 

Dle mého názoru se tyto vzpomínky podařilo sepsat skutečně velmi dobře. Autor jim dal určitou formu, systém, ducha i srdce. Navíc vše působí velmi věrohodně, reálně, děsivě, odhodlaně, místy si při čtení člověk může říkat, že je až neuvěřitelné, co vše se dalo vlastním umem, ale i souhrou náhod a štěstí přežít v tom děsivém válečném pekle. Místy tak může mít čtenář pocit, že čte o “nadlidech”.

 

Pozoruhodné paměti jednoho z přímých účastníků vylodění v Normandii. Před 75 lety byl Ray Lambert, tehdy třiadvacetiletý armádní medik, v první vlně při vylodění na pláži Omaha v Normandii.

Jen lehce o obsahu (Jota): Pozoruhodné paměti jednoho z přímých účastníků vylodění v Normandii. Před pětasedmdesáti lety byl Ray Lambert, tehdy třiadvacetiletý armádní medik, v první vlně při vylodění na pláži Omaha v Normandii. Jako téměř stoletý nám předložil jedny z nejpozoruhodnějších pamětí současnosti, neuvěřitelné vzpomínky na jeho roli vojenského zdravotníka za druhé světové války, jenž riskoval vlastní život, aby zachránil hrdiny Dne D.

 

Každý z nás byl hrdinou je nezapomenutelný příběh nejen o tom, co se dělo během těch ohromujících a zoufalých hodin na pláži Omaha, ale také o odvaze a udatnosti, které těmto událostem předcházely během druhé světové války – od pouští severní Afriky přes zrádné horské průsmyky na Sicílii až po největší vojenské vítězství, jaké svět kdy poznal.

 

Kdo byl Arnold “Ray” Lambert a kdo je Jim DeFelice

 

Arnold „Ray“ Lambert se narodil v roce 1920 v Alabamě. V roce 1940 vstoupil do americké armády a jako zdravotník se zúčastnil vylodění v severní Africe, poté na Sicílii a v létě 1944 v Normandii v rámci Dne D. Po většinu války sloužil jako rotmistr a velel třicetičlennému družstvu v pověstném 16. pěším pluku, který byl součástí 1. divize. Za své neohrožené působení na válečném poli získal řadu vyznamenání: Stříbrnou hvězdu a několik Bronzových hvězd a Purpurových srdcí. Zachránil mnoho životů. Po válce rozjel dva úspěšné podniky v Bostonu ve státě Massachusetts. Ray Lambert zemřel 9. dubna 2021.

 

Spoluautor knihy, spisovatel Jim DeFelice (1956), se podílel na celé řadě dalších knih především z vojenského prostředí. S bývalým příslušníkem zvláštní jednotky SEAL Chrisem Kylem napsal bestseller Americký sniper, který se stal předlohou neméně úspěšného filmu Clinta Eastwooda v hlavní roli s Bradleym Cooperem. Z dalších jeho knih vyšly česky Americká zbraň: dějiny USA v deseti střelných zbraních; Dreamland Megafortress; Nervové centrum: Dreamland Antaress; Paprsek smrti; Projekt Coyote a Tajný trumf. Žije v severní části státu New York.

 

Závěrem…

 

Na exkurz zpět do reality a hrůz 2. světové války, nejen na pláž Omaha a Dne D či do bojů v pouštní severní Africe a v horské Sicílii zve čtenáře knihy Každý z nás byl hrdinou její autor a aktivní účastník těchto bojů Ray Lambert a jeho spoluautor, spisovatel Jim DeFelice prostřednictvím 272 stran textu (včetně map, rejstříku, poznámek a dalších příloh). Z anglického originálu Every Man a Hero: A Memoir of D-Day, the First Wave at Omaha Beach, and a World at War vydaného nakladatelstvím William Morrow, imprint HarperCollins Publishers v v roce 2019 přeložil Richard Janda. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2021 jako první vydání.

 

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha nejdříve autorovo velmi stručné věnování, přepis modlitby amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta ze Dne D (6. června 1944),  úvod, prolog, samotné vyprávění a další přílohy, rejstřík... 

 

Kniha Každý z nás byl hrdinou s podtitulem Vzpomínky na Den D za přečtení určitě stojí. Čtenáři se díky ní mohou přenést do jedněch nejtěžších bojů (samozřejmě byly všechny velmi těžké) 2. světové války. Za mě dávám jednoznačně palec nahoru!!! Osobně si přimlouvám za vznik audioknihy, určitě by to tomuto hrdinskému příběhu slušelo. ;-) Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 23.11.2021 9:26 | karma článku: 14,62 | přečteno: 384x