Tři králové. Hrdinové domácího odboje jsou ústředními postavami komiksu

Josef Balabán, Josef Mašín, Václav Morávek. Pro gestapo B+M+M, odtud přezdívka Tři králové. Za 2. sv. války způsobovali vrásky na čele nejen pražskému gestapu. Nyní je nově obdivují už i čtenáři komiksu.

Gestapo jim dalo název Tři králové - Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. Tři českoslovenští důstojníci vytvořili za 2. světové války velmi důležitou odbojovou síť. Příběh Tří králů patří k vůbec nejslavnějším kapitolám českého protinacistického odboje.  

Kniha přináší komiks mapující osudy odbojové skupiny Tři králové, a to od jara 1939, kdy se dali dohromady, až po smrt posledního z nich v létě 1942.

Skupina “hrála” významnou roli v odbojové organizaci Obrana národa. Udržovala radiový kontakt se špionážní skupinou Františka Moravce v Anglii, byli spojkou s německým dvojitým agentem A-54, organizovali stovky sabotážních akcí... O skupině odbojářů byly napsány řady knih, jejich hrdinství bylo i zfilmováno. Například režisér Karel Kachyňa na motivy osudu skupiny natočil v roce 1998 sedmidílný televizní seriál Tři králové.

Komiks po 75 letech od posledního vydechnutí

A právě jejich osudy se zabývá komiksová kniha Zdeňka Ležáka a kreslíře Michala Kociána Tři králové. Jde o poměrně netradiční a neotřelé zpracování příběhu velmi významné odbojové skupiny, které možná přiláká i čtenáře, kteří by v nekomiksové formě třeba o toto téma nejevili takový zájem. 

Jde o příběh hrdinství, vlastenectví stavěného nad vlastní životy a odhodlání vytrvat v boji za záchranu vlasti až do posledního vydechnutí. Komiks Tři králové navíc vychází po 75 letech od smrti posledního člena této odbojové skupiny. 

V komiksu se ale neobjevují pouze Tři králové, ale i další odbojáři, hrdinové či naopak nacističtí protivníci. Zatímco některým z nich přisoudili autoři komiksu větší roli, jiní se v rámci děje mihnou jen na jednom dvou obrázcích. 

Historické podklady a jejich věrné podání

Kniha přináší komiks mapující osudy odbojové skupiny Tři králové, a to od jara 1939, kdy se dali dohromady, až po smrt posledního z nich v létě 1942.

Sehraná dvojice autorů - Zdeněk Ležák a Michal Kocián - se evidentně nebojí jít do nejrůznějších témat historie. Na druhou stranu - proč taky? Zdeněk Ležák se snažil projít v Praze všechna místa, jež jsou s kroky Tří králů spjata. 

Ilustrátor komiksu Michal Kocián ve svých kresbách mistrně zachytil nejen atmosféru okupované Prahy či dalších míst, ale poměrně věrně vypadají i aktéři příběhu, bojové scény či ty méně napínavé. A vlastně se ani není čemu divit. Oba každopádně svou komiksovou knihou Tři králové odvedli pořádný kus práce. 

Většina událostí v komiksu se věrně drží historických podkladů, ovšem v některých případech z nich vybočují. Například hned v úvodu jsem umístil Morávka do odbojové skupiny o něco dřív kvůli rychlejšímu otevření děje. Ve skutečnosti se k Balabánovi a Mašínovi připojil až ve druhé polovině roku 1939. U některých událostí existuje hned několik verzí, jak se odehrály. Kloním se vždy k těm pro mě nejpravděpodobnějším. Jde například o poslední Morávkův boj s gestapem, Balabánovo dopadení nebo berlínské atentáty.
Během přípravy knihy jsem opakovaně a v různých ročních obdobích navštěvoval místa, na nichž se události historicky odehrály. Řada z nich se změnila k nepoznání. Například Morávkův pomník v místě jeho smrti stojí u betonového výjezdu z tunelu Blanka a po původní aleji tu už dlouhá desetiletí není ani památky, jinonický akcíz nahradily moderní kancelářské budovy a na hřbitově hradčanské dělostřelecké posádky, kde bývala mrtvá schránka Morávka a Thümmela, vyrostl zbrusu nový park. Genius loci z těchto míst zmizel v nenávratnu. Na druhou stranu mnohde vyrostly nové pomníky či alespoň pamětní desky. Krásné nové úpravy se nedávno dočkala i Kobyliská střelnice, kde bylo popraveno tolik skvělých českých vlastenců. Ze srdce mě těší, že naše společnost po dlouhých letech nečinnosti splácí dluh své vlastní minulosti. Že už se konečně s důstojnou pietou dokážeme poklonit našim národním hrdinům. A že už jen neopakujeme lživé poraženecké klišé, že Češi nedokážou bojovat.(Zdeněk Ležák, Michal Kocián - Tři králové, Úvodní slovo autora)

Kdo je Zdeněk Ležák a kdo Michal Kocián

Autor textu komiksové knihy Tři králové - Zdeněk Ležák (*1974) - je český novinář, publicista a od roku 2010 šéfredaktor časopisu ABC. Je absolventem Literární akademie Josefa Škvoreckého. Zaměřuje se především na tvorbu pro děti a mládež a tematicky na moderní technologie a historii.

Výtvarník komiksu - Michal Kocián (*1960) - ilustroval řadu knih pro mládež. Od 80. let přispívá do komiksových časopisů. Kreslením komiksů se zabývá už od svého dětství, inspirovali ho především francouzští výtvarníci a Kája Saudek. Spolupracuje například se scénáristy V. Šorelem, V. Tomanem, Gutwirthem a právě se Zdeňkem Ležákem.

Společně jsou Zdeněk Ležák a Michal Kocián autory také například komiksových knih Stopa legionáře, která mapuje historii československých legií za první světové války, a Stopa legionáře II. V ní naleznete osudy dvaceti známých legionářů, které jsou vždy popsány ve stručném životopisu.

Pár slov na závěr...

Kniha přináší komiks mapující osudy odbojové skupiny Tři králové, a to od jara 1939, kdy se dali dohromady, až po smrt posledního z nich v létě 1942.

Na exkurs do období 2. světové války a do událostí, v nichž hráli významnou roli členové odbojové skupiny Tři králové, zve Zdeněk Ležák a Michal Kocián čtenáře své knihy Tři králové prostřednictvím komiksu vyprávěného na 128 stranách. 

Grafickou úpravu a tiskovou přípravu si vzal na svá bedra Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2017 jako první vydání. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) kniha obsahuje především samotný příběh Tří králů. Na počátku knihy nechybí úvodní slovo autora, v závěru pak má čtenář možnost si přečíst stručné medailonky aktérů příběhu a na závěr je kniha doplněna ještě galerií. 

Vlastní obrázek o komiksové knize z dílny autorské dvojice Zdeněk Ležák a Michal Kocián Tři králové si už ale udělejte každý sám. Při čtení (a prohlížení, to nesmíme v tomto případě opomíjet) ale řada lidí určitě dojde ke stejnému závěru - že se autorům komiksové zpracování určitě zdařilo. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 30.11.2017 8:26 | karma článku: 23,92 | přečteno: 1253x