Smršť. Čapne a nepustí, dokud vás nezahubí

Silniční úsek na Slovensku, na kterém za 25 let došlo ke 34 smrtelným nehodám, při nichž zemřelo 56 lidí. Nenáročný, přehledný úsek. A fenomén halného větru. Když fouká, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd.

Pokud se spisovatel dokáže dostat čtenáři svým dílem pod kůži, do jeho nitra, mozku, pocitů, jestliže jej chytne natolik, jako by kniha natahovala pomyslné “pařáty”, kterými čtenáře obejme a nepustí jej, dokud ji nepřečte, tak se dá říci, že poslání jeho knihy splnilo svůj účel. 

 

A z této kategorie je určitě i další mistrně propracovaný mysteriózní thriller z pera slovenského bestsellerového spisovatele Jozefa Kariky s názvem Smršť. Už tradičně napínavý děj, velká dávka mysteriózna, prostředí blízké slovenskému i českému čtenáři, prošperkováno vynikající psychologií postav a prací s ní, filozofování nad bytím, nebytím, životem i smrtí, objektivním i subjektivním univerzem, hloubání nad fyzikálními zákony… To je jen výčet toho, co čtenář v další Karikově hororové knize nalezne.

 

O co ve Smršti jde?

 

Hrdinové mysteriózního thrilleru zažívají tu nejhorší noční můru, pronásleduje je větrný démon, před kterým není úniku…

Oficiální info z přebalu knihy: Noční jízda autem, okolo jen tma a liduprázdná pustina. A za tebou se žene vražedný, děsivý přízrak stařeny v pohřebních šatech, který je blíž, kdykoli zastavíš. Stačí chvíle, a máš ji zase v patách. Fenomén halného větru je v Polsku dobře známý a zdokumentovaný. Když fouká, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd. Jak ale tento vítr souvisí s nebezpečným silničním úsekem na úpatí Západních Tater? A má něco společného s přízrakem stařeny v černém svrchníku, sukni a šátku na hlavě, který se tam zjevuje? Hrdinové nového mysteriózního thrilleru známého slovenského spisovatele Jozefa Kariky, autora bestsellerů Trhlina, Strach nebo Tma, zažívají tu nejhorší noční můru. V pustém regionu polsko-slovenského pohraničí, blízko přehrad Liptovská Mara a Orava, je pronásleduje větrný démon, před kterým není úniku…

 

Fenomén halného větru je v Polsku dobře známý a zdokumentovaný. Když fouká, stoupá počet násilností, nehod, vražd i sebevražd. Jak to ale souvisí s nebezpečným silničním úsekem na úpatí Západních Tater? Hrdinové mysteriózního thrilleru zažívají tu nejhorší noční můru, pronásleduje je větrný démon, před kterým není úniku…

 

Mistr v psychologickém profilu aktérů

 

Už tradičně je Karika i v tomto thrilleru dokonalý především ve své schopnosti perfektního odhalení psychologického profilu a vývoje hlavních hrdinů. “Hra” s vnitřním hlasem a psychikou, jejím vývojem dle aktuální situace, s myšlenkovými pochody a nutností i diametrálně odlišného nahlížení dle stávající chvíle, dialogy mezi hlasem rozumu a hlasem intuice, mezi vědomím i nevědomím - toho všeho nám Karika dopřává opět mírou vrchovatou.

 

Ale… Místy jsem měl pocit, že autor to bral v některých pasážích až příliš zdlouhavě, zatímco u jiných, kde by bylo vhodné se jim věnovat více, to vzal tak nějak jako z rychlíku. Každopádně tři čtvrtiny knihy se nesly na vlně napětí, měly rychlé tempo, zejména úvod sliboval náznak něčeho tajemného, velká očekávání, ale … Největší slabinou je za mě samotný závěr, který je na mě až moc hardcore. 

 

Jde o to, že Karika najednou příliš mění směr, skoro jako by najednou z pětky podřadil až na nejnižší rychlostní stupeň. Napětí a spád je vystřídán filozofováním na bytím a nebytím, nad vědomím a nevědomím, životem a smrtí a nad nejrůznějším zákony fyziky a metafyziky. Ne že by to do mysteriózního thrilleru zcela zásadně nepatřilo, proč ne, ale tak nějak to ubírá jeho spád, napětí a tah na branku. Za mě velká škoda. Nemohu se zbavit dojmu, že se v posledních dvou thrillerech s mysteriózními prvky excelentní Karika tak trochu “vypisuje”. Na druhou stranu ale pro někoho může být právě filozoficky pojatý závěr přínosem. 

 

I přes určitou dávku kritiky ale stále tvrdím, že Jožo Karika je bestsellerovým spisovatelem, který v lecčems překoná i léty protřelejší a zkušenější světové autory. Karikova Smršť by tak dle mého neměla uniknout především těm čtenářům, kteří mají rádi mysteriózní thrillery, napětí, strach či dokonalé psychologické rozbory hlavních aktérů knih. Obrázek si už ale následně udělejte každý sám.

 

O autorovi a knize

 

Autor knihy Smršť, Jozef Karika (*1978), je i přes svůj věk zkušený a bestsellerový slovenský spisovatel a publicista. Kdysi se jako televizní redaktor se zaměřoval především na politické a investigativní reportáže, což se dle mého názoru odráží i v jeho knize Černá hra (mou recenzi si můžete přečíst ZDE)

 

Literárně mimořádně plodný Karika na literárním poli debutoval v roce 2005 knihou Zóny stínu, o dva roky později mu pak vyšla Magie peněz, následovaly knihy KPMPZ, Brány meonu, ve Spojených státech amerických pak Karikovi vyšel soubor esejí Liber 767. Následovala trilogie Ve stínu mafie, Ve stínu mafie II - Čas dravců a Ve stínu mafie III - Nepřítel státu. Za první dva díly této trilogie získal ocenění Zlatá kniha (uděluje se za více než 15 tisíc prodaných výtisků). V letech 2012 a 2013 mu vyšel dvoudílný román Na smrt. V roce 2014 vyšel první Karikův mysteriózní thriller - Strach (česky 2016 - má recenze ZDE), dále thriller Tma (česky 2018 - má recenze ZDE) a následně Trhlina (česky 2017 - má recenze ZDE; ta byla i zfilmována).

 

Karika vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a také například jako tiskový mluvčí města Ružomberku.

 

Kniha v češtině, audiokniha ve slovenštině

 

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš...

V Karikově domovině na sebe nenechalo dlouho čekat ani audioknižní zpracování, které společně vydal v roce 2020 Publixing s IKARem. Vzniklo tak audio, které skvěle načetl - jak je už jeho dobrým zvykem - výborný slovenský herec, moderátor a dabér, Peter Kočiš. Ten je už otřelým pardálem, který prostě umí dát audioknihám hodně navíc. 

 

I v tomto případě Peter Kočiš svým charakteristickým projevem přidával čtenáři/posluchači další notnou dávku napětí a dokázal jej vtáhnout do děje. Jeho dikce, intonace, zprvu možná zdánlivě nezaujatý přednes - tedy do doby, než se pustil do dialogů mezi postavami, než měnil hlasy dle jednotlivých aktérů, než bylo třeba přidat na síle napětí - je skutečně famózní.

 

Audiokniha Smršť má navíc velmi dobře doplněné zvuky, ať už jde o vhodně zvolený hudební podkres či o zvuky dějové. Celkově šlo o velmi napínavé a příjemné poslouchání (umocněné noční tmou). Osobně jsem si Karikovu Smršť nejprve přečetl (díky nedávnému vydání knihy Argem), s několikahodinovým odstupem jsem pak sáhl také po verzi audioknižní v originále (její délka je 7 hodin a 9 minut), tedy ve slovenštině. Jak knižní, tak audioknižní podobu mohu vřele doporučit. Zvlášť opravdovým fajnšmekrům. ;-)

 

Ale zpět ke knize. Na exkurs do světa paniky, strachu, vědomí a nevědomí, boje o holý život v prostředí sousedního Slovenska zve Jozef Karika čtenáře své knihy Smršť. Ta čítá celkem 192 stran. Ze stejnojmenného slovenského originálu, vydaného v roce 2020 nakladatelstvím Ikar v Bratislavě, přeložil do češtiny Jiří Popiolek. Obálku si vzal na svá bedra Neil Johnston. Graficky upravil a sazbu provedl Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2021, a to jako vydání první. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji. Audiolibrixu pak děkuji za poskytnutí audioknihy.

Autor: Tomáš Králíček | středa 14.4.2021 10:10 | karma článku: 18,92 | přečteno: 977x