Protektorátem po stopách parašutistů
Od dubna 1941 do května 1945 bylo ve třech vlnách realizováno celkem 38 výsadků tvořených 102 muži. Většina skupin směřovala na území Protektorátu Čechy a Morava, jiné měly za operační prostor určeno Slovensko, Jugoslávii, Francii nebo Itálii.
Původním plánem Zvláštní skupiny D bylo 46 operací, kterých se mělo aktivně zúčastnit 121 parašutistů. Úkoly výsadkářů byly nejrůznější, předáním úkolů od exilové vlády počínaje a úkoly bojovými konče. Všechny výsadky musely být dobře naplánovány a musely mít zajištěno velké množství spojenců/podporovatelů v operačním prostorech.
Pojďme do protektorátu za parašutisty
A právě touto tematikou se zabývá kniha Pavla Šmejkala Protektorátem po stopách parašutistů s podtitulem Vojáci - odbojáři - památníky. Tento velmi obsáhlý průvodce provede čtenáře po místech, které jsou spojeny s výsadky parašutistů na území Protektorátu Čechy a Morava. Nejde ale pouze o obce, města či celé oblasti, čtenář se dozví něco i o samotných parašutistech, domácích odbojářích, ale také o kolaborantech a nacistech.
Tento průvodce Pavla Šmejkala umožňuje čtenářům podívat se do míst, která jsou spojena s činností československých vojáků, příslušníků výsadkových operací Zvláštní skupiny D vyslaných z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava mezi lety 1941 a 1945. Zároveň ale seznamuje čtenáře s domácími pomocníky parašutistů. Hlavní roli v tomto ohledu sehráli především sokolové a příslušníci předválečné armády, kteří zůstali na území protektorátu.
Vzhledem k tomu, že jde o průvodce, nechybí samozřejmě před jednotlivými kapitolami knihy Protektorátem po stopách parašutistů ani potřebné mapy oblastí, které jsou následně blíže popisovány. Každá adresa je očíslována a zanesena do mapy, což případným “výletníkům” velmi usnadňuje jejich pohyb po stopách parašutistů.
Přehledně...
U většiny obcí v knize Protektorátem po stopách parašutistů zmíněných je uveden nejen její současný název, ale rovněž tehdejší - pokud byl jiný - a také název německý. Stejně řešeno je to v průvodci i se jmény ulic.
V poznámkách pod čarou na jednotlivých stránkách průvodce jsou navíc odkazy na archivní materiály, doplňující informace a zajímavosti. V rámci jednotlivých kapitol upřednostnil autor řazení míst tak, aby v rámci kraje byla případná cesta zájemce po těchto historických místech co nejlogičtější a nejoptimálnější, nikoli podle chronologie jednotlivých výsadků či abecedně.
V průvodci Protektorátem po stopách parašutistů nalezneme osudy lidí, na které bychom neměli rozhodně zapomenout. Některé jsou už všeobecně známé, jiné třeba méně. Řada z nich parašutisty podporovala rozličnými způsoby, někteří ubytováním a stravou, jiní oblečením, sháněním dokladů, ukrýváním zbraní… Našli se i tací, kteří po prozrazení neváhali použít zbraň proti gestapu. A postavit se nacistům se zbraní v ruce už vyžadovalo až neuvěřitelnou dávku odvahy.
Tisíce adres
Kniha obsahuje více než dvě tisícovky adres, především pražských, navíc nepostrádá ani velké množství především dobových fotografií, dokumentů a dalších materiálů, například potravinových lístků, filmových plakátů apod.
Autor odvedl opravdu precizní práci. Je evidentní, že se musel probírat obrovským množstvím nejrůznějších materiálů, procházet archivy, ale i samotná místa. Vzhledem k některým podobným popisům míst a osob, fotografiím a materiálům těžil ale zřejmě i ze společné práce na předchozím průvodci (Anthropoid), na němž pracoval společně s Jiřím Padevětem.
Kniha Protektorátem po stopách parašutistů s podtitulem Vojáci - odbojáři - památníky je další z řady již publikovaných průvodců. Podobnou tematikou se zabývá i publikace Anthropoid - průvodce, kterou napsali společně Jiří Padevět a Pavel Šmejkal, či kniha Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou s podtitulem Místa - události - lidé nebo knihy Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích, Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích.
Co lze také říci
Autor průvodce Protektorátem po stopách parašutistů, Pavel Šmejkal, je český novinář a publicista. Vystudoval český jazyk a pedagogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Později působil jako redaktor či editor v odborném týdeníku Strategie a v Lidových novinách. V současné době je šéfredaktorem měsíčníku 21. století.
Průvodce Protektorátem po stopách parašutistů s podtitulem Vojáci - odbojáři - památníky vezme své čtenáře na exkurs do dob nacistické okupace v Protektorátu Čechy a Morava a provede jej po stopách parašutistů prostřednictvím 1127 stran, na kterých popisuje důležitá místa, události a lidi této doby.
Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je tato kniha rozdělena na celkem 13 kapitol, které jsou sestaveny podle jednotlivých krajů dnešní České republiky. Do průvodce není zahrnut pouze dnešní Karlovarský kraj, jehož území tehdy nepatřilo do protektorátu, ale po Mnichovu bylo začleněno přímo do Velkoněmecké říše. Mimo úplně úvodní poznámku, nechybí v závěru seznam zkratek, poděkování, prameny a literatura, jmenný, dále místní a věcný rejstřík.
Pár slov na závěr…
Přestože (nebo spíš právě proto) jde o velmi dobře promyšleného a zpracovaného průvodce protektorátem po stopách parašutistů, z něhož sálá historie a tehdejší genius loci na každé jeho stránce, nejde o knihu před spaním či na jeden zátah. Průvodce je koncipován tak, aby mohl skutečně sloužit jako průvodce. Aby si jím člověk mohl listovat a projíždět/procházet po místech v ní popisovaných.
Formát knihy má rozměry 170 × 240 mm a je poměrně velmi hodně těžký. Obálku a grafickou úpravu průvodce Protektorátem po stopách parašutistů navrhl a sazbu si vzal na svá bedra Robin Brichta. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v Praze v roce 2016.
Průvodce Protektorátem po stopách parašutistů s podtitulem Vojáci - odbojáři - památníky je koncipován velmi srozumitelně, jasně, přičemž obsahuje velké množství zejména dobových fotografií, mapy či zajímavé dokumenty. Obrázek o něm si už ale následně udělejte každý sám. Vázanou knihu bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což velmi děkuji.
Tomáš Králíček
Výjimečný československý boxer Vilda Jakš očima Dalibora Váchy

Byl slavný nejen v Československu, ale i v Paříži, mekce boxu třicátých let 20. století. Na titul mistra světa Vilda Jakš nedosáhl, přesto byl hrdinou, a to i 311. bombardovací perutě RAF v boji proti nacistickému Německu.
Tomáš Králíček
Vražda bezskrupulózního podnikatele rozvíří vody na české vesnici

Vražda na vesnici vždy rozvíří vody mezi místními možná ještě více než ve velkém městě, kde se - řekněme - trochu více rozplyne, ztratí, lidé se mezi sebou neznají tak dobře jako právě na vesnici.
Tomáš Králíček
Trocha té historie je bezesporu zapotřebí. Například z doby Václava IV.

Stará Praha či italský Milán z dob Václava IV. ožívají díky historickým příběhům Františka Niedla a skvělé interpretaci Matouše Rumla. Vznikla tím dokonalá symbióza lahodící uším i šedé kůře mozkové ve chvílích nočního odpočinku.
Tomáš Králíček
Svatý Jakub aneb Pozoruhodný příběh kostela v Poličce a jeho lidí

Byť byl výslovně zmíněn v roce 1321 v listině krále Jana Lucemburského, “pamatuje" i Přemysla Otakara II a založení města Polička. “Zažil” spoustu krásného, výjimečného, ale i požáry a boje místních lidí se Státní bezpečností.
Tomáš Králíček
Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let

Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků... a dožil se stovky.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Další tragédie v Indii. Při pádu vrtulníku zemřelo sedm lidí včetně dítěte
Sedm lidí včetně dítěte zemřelo po pádu vrtulníku v Himálaji na severu Indie. Nehoda se stala jen...
Íránský útok na Izrael zabil deset lidí. Jednáme v sebeobraně, tvrdí Teherán
Sledujeme online Nejméně deset mrtvých si vyžádal zásah íránské rakety ve městě Bat Jam v centrální části Izraele,...
Váš zánik bude konečný, vyhrožoval Trump na přehlídce. Doprovázely ji protesty
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump zahájil velkou vojenskou přehlídku ve Washingtonu, uspořádanou k...
Díky seriálovým dětem Jakuba Cirkla byly z Tasic znovu Albrechtice
O čtyři desetiletí zpět v čase se v sobotu vrátila sklářská Huť Jakub v Tasicích u Bělé na...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 158
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1488x
Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.
Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil Publishing, JOTA, KATTO, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka Publishers, Slovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.cz, Palmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.