Komunistické lágry. Peklo v Česku, kde byste nechtěli být
Minulost se nesmí zapomínat, ať už byla jakákoli. Na tu úspěšnou je třeba navázat, na tu méně šťastnou, či dokonce tragickou, ale musíme myslet a připomínat si ji také. Je třeba se totiž poučit, vzpomínat na známé i méně známé hrdiny, kteří bojovali proti zlu a bezpráví.
Nacistický režim využíval velké množství koncentračních táborů. Ale nejrůznější pracovní tábory a lágry vznikaly i pár let po 2. světové válce. Ty využíval pro změnu totalitní komunistický režim. Řada lidí v nich končila jen na základě udání závistivých sousedů, jen na základě podezření, v rámci vyřizování osobních účtů, často zcela bez soudu, jen na základě libovůle komunistických funkcionářů.
Jasně, výstižně, precizně...
A právě po stopách těchto táborů v Česku, na Moravě a ve Slezsku se vydává ve své knize Komunistické lágry s podtitulem Tábory nucené práce, nápravně pracovní tábory, pracovní útvary vězňů a internační místa duchovních 1948 až 1962 ředitel Nakladatelství Academia a úspěšný autor Jiří Padevět.
Nový Padevětův průvodce čtenáře provede po místech, na nichž komunistický režim zřídil lágry a která jsou neodmyslitelně spojena s komunistickým terorem, činěným na nevinných obětech. Tento místopisně-historický průvodce zachycuje období od roku 1948 do roku 1962. Většina těchto lokalit, kde existovaly tábory nucené práce, pracovní tábory či nápravně pracovní tábory, v naší době vypadá úplně jinak než v inkriminovaném období.
Renomovaný autor navazuje i v tomto průvodci na ty předešlé a drží se svého osvědčeného stylu, charakteru knihy i mustr předkládaných informací a materiálů. A za mě je to dobře. Před jednotlivými kapitolami publikace tak nechybí už tradičně ani potřebné mapy oblastí, které jsou následně blíže popisovány. Každá adresa je očíslována a zanesena do mapy, což zájemcům usnadňuje jejich cestu po stopách bolesti spojené s komunismem. Brožura je vhodně doplněna velkým množstvím dobových i současných fotografií, plánků, kreseb atd.
Historii je nutné si připomínat
I v tomto průvodci jde bezesporu o další typicky “padevětovskou” precizní práci s historickými prameny a archivy, z nichž vznikl další přehledný, jasný a stručný průvodce. A je moc dobře, že publikace podobného typu vycházejí. Je totiž nutné si historii připomínat, pamatovat. A to nejen proto, aby i naši potomci věděli, co a kdy se dříve dělo, ale zároveň je třeba se z historie (jakékoli) poučit a vyvarovat se opakování zlého či chyb, které se kdy udály.
Další z průvodců Jiřího Padevěta je bezesporu povedeným kouskem, který přibližuje jedno z období našich dějin. Publikace Komunistické lágry je další z řady povedených už publikovaných průvodců, ať už jde o publikace Anthropoid, kterou napsali společně Jiří Padevět a Pavel Šmejkal, dále Průvodce protektorátní Prahou, Protektorátem po stopách parašutistů, Tři králové, Odbojová skupina bratří Mašínů nebo knihy Krvavé léto 1945, Krvavé finále, Průvodce stalinistickou Prahou a mnohé další.
11 Jáchymov NikolajTábor nucené práce, ležící podél silnice mezi Abertamskou zatáčkou a Mariánskou, byl uveden do provozu 1. září 1950 a zrušen k 15. únoru 1951, kdy byli internovaní převedeni do tábora Jáchymov Vršek (viz níže). V době založení se jednalo o pobočný tábor tábora Vršek, který se během své existence osamostatnil. Kapacita tohoto zařízení byla 400 osob. Počty internovaných: srpen 1950 – 79ke 30. listopadu 1950 – 384Od října 1951 se změnilo určení, nejprve se jednalo o pracovní útvar vězňů, později o pracovně nápravný tábor s krycím označením A s kapacitou 800 vězňů. Vězni bydleli v dřevěných barácích, které se v zimě nedaly vytopit. Nad branou tábora byl dozorci umístěn nápis Prací k svobodě.(Jiří Padevět - Komunistické lágry, Karlovarský kraj, str. 55)
Kdo je Jiří Padevět
Autor publikace Komunistické lágry s podtitulem Tábory nucené práce, nápravně pracovní tábory, pracovní útvary vězňů a internační místa duchovních 1948 až 1962, Jiří Padevět (*1966), je ředitelem Nakladatelství Academia. Pod jeho vedením získaly knihy Nakladatelství Academia celou řadu ocenění, například Magnesia litera, Cenu Josefa Jungmanna, Slovník roku, Cenu Josefa Hlávky, Cenu Miroslava Ivanova…
Padevět má za sebou bohatou literární činnost. V posledních letech vyšly například jeho tematicky podobné knihy Dotek Anthropoidu, Tři králové: Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa radiostanic Sparta I a Sparta II (2017 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE), Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích (2016), Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích (2015) či Průvodce protektorátní Prahou. Místa - události - lidé (2013 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE), Odbojová skupina bratří Mašínů (má recenze ZDE). Společně s novinářem a publicistou Pavlem Šmejkalem pak napsal také průvodce Anthropoid (2016 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE).
Kniha Průvodce protektorátní Prahou získala v roce 2014 ocenění Slovník roku a Kniha roku Magnesia litera, a to nejen v kategorii literatury faktu, ale obdržela i hlavní cenu. Padevět je nositelem pamětní medaile Operace Anthropoid.
Co říci závěrem
Průvodce Komunistické lágry zve své čtenáře na exkurs na místa, na nichž totalitní komunistický režim zřídil lágry a jež jsou neodmyslitelně spojena s komunistickým terorem, činěným na nevinných obětech. Tyto cenné informace čtenářům podává na celkem 312 stranách textu a nejrůznějších doplňujících materiálů. Obálku a grafickou úpravu edice navrhl a sazbu zhotovil Robin Brichta. Knihu vydalo Nakladatelství Academia v Praze v roce 2019, a to jako vydání první.
Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje publikace úvod, po kterém následuje hlavní část knihy, jež je rozdělena dle krajů. V závěru nechybí ani poděkování, soupis pramenů a literatury, seznam fotografií, jmenný a místní rejstřík, Summary či Zusemmenfassung.
Průvodce Komunistické lágry s podtitulem Tábory nucené práce, nápravně pracovní tábory, pracovní útvary vězňů a internační místa duchovních 1948 až 1962 je koncipován srozumitelně, jasně a přehledně. Obsahuje mnoho dobových i současných fotografií, map, plánků, kreseb a dalších zajímavých dokumentů. Obrázek o něm si už ale následně udělejte každý sám. Flexi publikaci bez přebalu mi k recenzi poskytlo Nakladatelství Academia, za což děkuji.
Tomáš Králíček
Výjimečný československý boxer Vilda Jakš očima Dalibora Váchy
Byl slavný nejen v Československu, ale i v Paříži, mekce boxu třicátých let 20. století. Na titul mistra světa Vilda Jakš nedosáhl, přesto byl hrdinou, a to i 311. bombardovací perutě RAF v boji proti nacistickému Německu.
Tomáš Králíček
Vražda bezskrupulózního podnikatele rozvíří vody na české vesnici
Vražda na vesnici vždy rozvíří vody mezi místními možná ještě více než ve velkém městě, kde se - řekněme - trochu více rozplyne, ztratí, lidé se mezi sebou neznají tak dobře jako právě na vesnici.
Tomáš Králíček
Trocha té historie je bezesporu zapotřebí. Například z doby Václava IV.
Stará Praha či italský Milán z dob Václava IV. ožívají díky historickým příběhům Františka Niedla a skvělé interpretaci Matouše Rumla. Vznikla tím dokonalá symbióza lahodící uším i šedé kůře mozkové ve chvílích nočního odpočinku.
Tomáš Králíček
Svatý Jakub aneb Pozoruhodný příběh kostela v Poličce a jeho lidí
Byť byl výslovně zmíněn v roce 1321 v listině krále Jana Lucemburského, “pamatuje" i Přemysla Otakara II a založení města Polička. “Zažil” spoustu krásného, výjimečného, ale i požáry a boje místních lidí se Státní bezpečností.
Tomáš Králíček
Zachránil tisíce lidských životů. Sám se dožil 100 let
Zní to až neuvěřitelně. Aktivní účast při vylodění v severní Africe, na Sicílii i v Den D v Normandii. Ray Lambert s nasazením vlastního života v první linii zachránil tisíce spolubojovníků... a dožil se stovky.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
- Počet článků 158
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1474x
Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.
Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil Publishing, JOTA, KATTO, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka Publishers, Slovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.cz, Palmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.