Každý v sobě máme svůj nekonečný příběh. Nalistovat si ho musí každý sám

Dětství, zážitky, vzpomínky, návyky, stejně jako lásky, a to nejen partnerské, se v dospělém člověku odrážejí mnohdy mnohem více, než by kdo čekal. Stejné to ale může být i s knihami a filmy, které nás kdysi oslovily.

Dětství může leckoho z nás ovlivňovat mnohem více, než si kdokoli může představit. Ne, nemyslím tím jen vztahy mezi dětmi a rodiči, prarodiči, kamarády, spolužáky, ale na mysli mám i oblíbené dětské knížky, interprety, hudbu, filmy…

Může se stát třeba i to, že se se svými oblíbenými “kousky” setkáme po mnoha letech, až když je třeba sledují naše vlastní děti. A pak se nám nabízí i možnost jakéhosi srovnání - jak jsem na tento film, hudbu, knížku reagoval v dětství já? A jak na ni nyní reagují moje děti? Stane se i jejich oblíbeným “kouskem”? Vždy ale je potřeba “rozsvítit” tu pravou dětskou fantazii uvnitř sama sebe. ;-)

Silný příběh a myšlenky mezi řádky

A podobné to leckdo může mít i s příběhem, který nikdy nekončí. Ano, mám skutečně na mysli Nekonečný příběh z pera německého spisovatele žánru fantasy a dětské literatury Michaela Endeho. Jde o srdceryvný příběh malého chlapce, jeho úniku z reality, v níž ho spolužáci šikanují, do nádherného, leč ohroženého světa dětské fantazie.

Nekonečný příběh v sobě skrývá mnohem více než jen obyčejný příběh. Nese v sobě téma víry, fantazie, a to nejen té dětské, ale i zápalu pro věc, stejně jako určité poselství a řadu podnětů k zamyšlení mezi řádky…

Nekonečný příběh má samozřejmě ale i jiné podoby než “jen” samotnou knižní předlohu. A už tak či onak, jde o skutečně parádní cestu do “jiného” světa. A proč si to nezkusit prostřednictvím skvěle načtené, či dokonce zdramatizované audioknihy se stejnojmenným názvem?

Záchrana světa Fantázie před Nicotou

Když nesmělý Bastián Balthazar Bux jednoho dne prchá před svými spolužáky, kteří ho opakovaně šikanují, rozhodne se před nimi schovat v antikvaritátu. Právě tam jej zaujme kniha s ornamentem s motivem dvou hadů, kteří jsou vzájemně zakousnuti do svých ocasů a názvem Nekonečný příběh. Chlapec nedokáže odolat a když je majitel knihkupectví zabrán do telefonického hovoru, svazek ukradne a úchýlí se s ním do své skrýše na půdě školy. 

Její příběh vypráví o říši Fantázie, která pomalu upadá do Nicoty. Zatímco čte o záchranné misi bojovníka Átreje, uvědomuje si, že se celé vyprávění týká i jeho. I on se bude muset aktivně zapojit, aby říše, která ho okouzlila, a její vládkyně dětská císařovna mohly být zachráněny... 

Příběh malého Bastiána, Átreje, dětské císařovny a dalších hrdinů bojujících proti všeobjímající Nicotě dělá Nekonečný příběh až neskutečně skutečný a živý. Více z jeho obsahu už ale prozrazovat opravdu nechci, to už nechám na posluchačích této audioknihy.

Čte Jan Vlasák

Audioknihu Nekonečný příběh načetl herec a dabér Jan Vlasák.

Jak už to tak bývá, opravdové knižní hity mají také své audio verze. A jinak tomu prostě nemohlo být ani u Nekonečného příběhu. A to je dobře, protože je opravdu co poslouchat. Jde o slušnou porci kvalitního audia - celková délka této audioknihy se vyhoupla bez sedmi minut na 15 hodin, přičemž je na dvou CD mp3 nosičích.

Režisérského “kormidla” audioknihy podle fantasy románu Michaela Endeho se chopil - už tradičně více než zdatně - Michal Bureš. Audioknihu Nekonečný příběh načetl naprosto skvěle svým charakteristicky zabarveným hlasem velmi zkušený herec a dabér, bohužel dle mého až příliš skromný a poměrně nedoceňený, Jan Vlasák. 

Jan Vlasák Nekonečný příběh (ZVUKOVÁ UKÁZKA ZDE) načetl svým typickým stylem, kdy jej poznáte už po prvních slovech či větách. I kdybyste třeba předem nevěděli, že je právě on interpretem. Jeho naprosto charakteristický hlas, typická a velice uklidňující dikce či jeho cit pro dramatičnost děje pak dokresluje naprosto realisticky atmosféru samotného příběhu. Vlasák navíc velice příjemně a zkušeně mění hlasy, až se člověk podivuje nad tím, jak si vlastně všechny může pamatovat se správným přiřazením.

Kdo byl Michael Ende

Autor knihy Nekonečný příběh, Michael Ende (1929 - 1995) byl německý spisovatel fantasy a dětské literatury. Patří k nejpopulárnějším autorům 20. století v Německu, především kvůli enormnímu úspěchu svých dětských knih. Prostředí jeho knih surrealisticky kombinuje realitu a fantazii, realita díla je často zrcadlem našeho světa. Zabýval se především pozicí člověka v technologické a konzumní společnosti a byl ovlivněn antroposofií.

Michael Ende vystudoval hereckou školu, více než hraní se však věnoval samotnému psaní divadelních her. Od těch byl pak už jen krůček k delším textům, ve kterých rozehrával surrealistické vidění světa, kombinoval realitu s fantazií a díky nimž se proslavil. Jeho první rukopis sice odmítlo deset nakladatelů, než v roce 1960 vyšel pod názvem Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema. Za knihu Děvčátko Momo a ukradený čas (1973) získal evropskou cenu za dětskou literaturu. 

Největší úspěch ale měl díky svému dílu nad všechny, které mu přineslo i hromadu nových čtenářů - ano, jde o Nekonečný příběh (1979). Ten byl v roce 1985 dokonce zfilmován (následovala i několikerá pokračování), ale autor se od tohoto zpracování distancoval. Osobně musím říci, že právě filmové zpracování mám už od dětství v krvi, navíc ve spojitosti s charakteristickým soundtrackem (Limahl - Neverending Story).

Slovo závěrem...

Dokáže se malý Bastián vyrovnat s následky svých činů v realitě, kterou stvořil pomocí svých přání, a bude umět čelit své temné stránce?

Na exkurs do fantastického světa představ, dětství, naděje a především neocenitelné a neutuchající dětské fantazie zavede posluchače audiokniha podle knižní předlohy Michaela Endeho Nekonečný příběh. V případě audioknihy jde o skvěle načtený příběh, který je na dvou CD mp3 nosičích a trvá 14 hodin a 53 minut.

Audioknihu Nekonečný příběh vydalo vydavatelství OneHotBook v roce 2017. Vypráví ji Jan Vlasák. Režisérského kormidla se chopil Michal Bureš. Zvuk a střih zajišťoval Miloš Kot, grafickou úpravu si pak vzal na svá bedra Jindřich Loučka. Zvuky, resp. hudební doprovod prolíná velmi příjemně a citlivě celou audioknihu.

Nutno podotknout, že obal CD nosičů je velice nápaditý, zajímavý a obsahuje i upoutávky na další audioknihy z produkce vydavatelství. Celému obalu CD nosičů dominuje zelená barva a bílá s oranžovou, přičemž jsou na něm poměrně svérázně alá dětský styl namalovány výjevy z Nekonečného příběhu. A popravdě se při nahlížení dětským pohledem ani nedivím, že Nekonečný příběh dostal ocenění v soutěži Audiokniha roku 2017 za nejlepší obal.

Pokud se chcete ponořit do světa fantazie, kamarádství, empatie, dětské představivosti, ale také boje o přežití, pak audiokniha Nekonečný příběh dle stejnojmenné knižní předlohy Michaela Endeho za poslech určitě stojí. Vlastní obrázek si už ale udělejte každý sám. Audioknihu Nekonečný příběh mi k recenzi poskytlo vydavatelství OneHotBook, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pátek 27.7.2018 8:26 | karma článku: 30,16 | přečteno: 367x