Hitler měl kouzlo pro řadu lidí. Bohužel

Měl Adolf Hitler vůbec nějaké charisma? Nebo Vám přišel postavou podobný třeba Štaflíku a Špagetkovi (bez urážky), ale s mastnými vlasy a směšným knírem? Zatímco někomu charismatický přišel, někdo v něm viděl odporného blázna.

O Adolfu Hitlerovi už byly napsány tisíce studií, publikací, knih a natočeno bylo obrovské množství dokumentů. Vše se probíralo z nejrůznějších úhlů pohledu, nejvíce se ale vše točilo kolem jeho života, vůle, ovlivnění 20. století a 2. světové války jako takové.

Například britský historik a dokumentarista Laurence Rees se ve své knize s názvem Temné charisma Adolfa Hitlera (s podtitulem Cesta do propasti) zabývá zkoumáním Hitlerova charismatu nejen na základě historických dokumentů, ale rovněž prostřednictvím svědectví lidí, kteří v Hitlerově době žili, setkali se s ním, případně s ním i spolupracovali.

Charisma je zvláštním rysem osobní přitažlivosti a kouzla. Někomu se může zdát spojení charisma a Hitler jako naprosto nemožné a zcestné. Každý ale máme tu zvláštní schopnost vidět lidi subjektivně, tedy dle svého. Člověk, který se jeví jako charismatický Vám, nemusí být nutně charismatickým i pro Vašeho kamaráda.

Charismatické vedení vs. racionalita

I lidé, kteří se s Adolfem Hitlerem potkali osobně či s ním spolupracovali, se podle zkoumání Laurence Reese v knize Temné charisma Adolfa Hitlera dělili na dvě skupiny. Zatímco jedni označili Hitlera za charismatického, druzí u něho jakékoli charisma zcela postrádali.

Někteří z jeho nejbližších spolupracovníků - například někdejší německý ministr hospodářství Hjalmar Schacht a mnozí z armádních vysokých špiček - podle Reese následovali Hitlera především z racionálních důvodů.

Oproti tomu například Hermann Göring a další bytostně přesvědčení nacisté poslouchali “svého Vůdce na slovo nejen proto, že ho ideologicky podporovali, ale také proto, že přijímali jeho charismatické vedení. Přesvědčila je spíš víra než holá fakta.”

Ludwig Beck: Hitler vůbec žádné charisma neměl

Třeba generál Ludwig Beck po jedné z večeří s Hitlerem podle Reese dospěl k závěru, že “necítí k Vůdci žádnou osobní vazbu. Podle něj - v ostrém kontrastu s pocity jeho nadřízeného Wernera von Blomberga - Hitler vůbec žádné charisma neměl.”

“Když musí padnout rozhodnutí, nikdo z nás nemá větší cenu než kameny, na nichž stojíme. Rozhoduje pouze Vůdce,” řekl jednou podle knihy Temné charisma Adolfa Hitlera britskému velvyslanci v Berlíně siru Nevilu Hendersonovi Göring. Možná to zní trochu paradoxně, vezmeme-li v potaz, že velké množství myšlenek/podnětů přijímal Hitler od jiných lidí a navíc nikdy nikomu nepřiznal podíl na vytváření svých názorů.

Stejně tak by se dalo polemizovat s Göringovým tvrzením i s ohledem na to, že Führer nebyl tak silný a pevný ve svém rozhodování. Místy působil spíše jako alibista, který konečná rozhodnutí nechává na druhých. Nebo je činil jinou formou, například manipulací podřízených, ponecháním smečky, ať se pokouše sama a tím rozhodne o vítězi sporu o moc mezi znesvářenými pohlaváry Třetí říše. Přímým rozkazům se ale Hitler spíše vyhýbal.

Kdo je Laurence Rees

Autor knihy Temné charisma Adolfa Hitlera Laurence Rees (*1957) je britský historik, dokumentarista a autor knih s válečnou tematikou. Vystudoval historii na Oxfordské univerzitě a působí jako vedoucí redaktor historických dokumentárních pořadů televize BBC. Je bývalým šéfredaktorem televizního pořadu BBC Timewatch, který za historické dokumentární seriály získal cenu Emmy.

Laurence Rees je autorem a producentem televizního seriálu BBC/PBS Druhá světová válka: Za Zavřenými dveřmi. Tomuto seriálu předcházely veleúspěšné Reesovy knihy a televizní dokumentární seriály Nacisté: Varování dějin, Válka století, Peklo na Východě a Osvětim: Nacisté a konečné řešení.

Rees obdržel řadu knižních cen, včetně Griersonovy ceny a ceny Britského sdružení filmových a televizních umělců (BAFTA). V roce 2006 bylo jeho dílo Osvětim: Nacisté a konečné řešení vyhlášeno historickou knihou roku.

Co lze rovněž říci

E-kniha Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera je velmi přehledně zpracována. Je celkem útlá, má 304 stran a čte se takříkajíc sama. Na druhou stranu Laurence Reese mám zažitého spíše jako autora populárně-naučné literatury, která se přece jen od literatury faktu dle mého v odbornosti poměrně znatelně liší. Rees si totiž vždy klade a kladl za jednoznačný cíl svým čtenářům a divákům přiblížit Hitlerovu dobu tak, aby do ní mohl nahlédnout každý.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na Start, Úvod, dále následují čtyři části (Cesta k moci, Cesta k válce, Risk a zisk a Krev a smrt), které jsou členěny na celkem 16 kapitol, jež jsou nejen očíslovány, ale rovněž i výstižně pojmenovány.

Autor a editoři nezapomněli ani na zdroje fotografií, poděkování, poznámky a rejstřík. Čtenář jistě ocení také obrazovou přílohu, kde nalezne velké množství fotografií. Jsou na nich nejen dobové osobnosti, ale rovněž jde i o reportážní fotografie, všechny jsou navíc opatřeny i výstižným popiskem.

Závěrečné slovo…

Anglický originál knihy Laurence Reese nese název The Dark Charisma of Adolf Hitler a vydalo jej nakladatelství Ebury Press, an imprint of Ebury Publishing A Random House Group Company v Londýně v roce 2012.

Velmi zdařilý je dle mého názoru i překlad knihy Temné charisma Adolfa Hitlera. Do češtiny ji přeložila více než zdatně Jolana Malátková. E-knihu vydala Euromedia Group, k. s. Knižní klub v Praze v roce 2013.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu Laurence Reese Temné charisma Adolfa Hitlera určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 22.2.2016 8:55 | karma článku: 32,15 | přečteno: 952x