Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství… Začíná boj o holý život.

Snad každému dospělému se už někdy stalo, že se dostal do situace, která se mu zdála naprosto neřešitelná a zoufalá. V danou chvíli totiž člověka může zcela ovládnout panika. Pokud by však člověk nebyl aktuálně v takové situaci, pravděpodobně by dokázal přemýšlet hlavou, rozumem, nikoli intuitivně a zmatečně.

Když se navíc ocitnete v tuhém mrazu, na odlehlé samotě, na slovenských horách a bez jakéhokoli varování ztratíte zrak… V tu chvíli pravděpodobně vaši mysl ovládne panika a strach mnohem více, než jste schopni a hlavně ochotni sami sobě přiznat. A pokud tomu propadneme, otevřeme si cestu k našemu sebezničení.

Oddech na horách se změní v noční můru

Jde rovněž o jeden ze základních motivů, na kterém je postavena i kniha slovenského spisovatele Jozefa Kariky Tma. Jde o další literární počin slovenského mistra (nejen) hororu, mladého bestsellerového spisovatele, který si nezadá s kdejakými uznávanými mistry pera.

Thriller Tma je už typicky karikovsky propracován do nejjemnějších detailů, čte se jako obvykle víceméně sám. Karika opět do detailu popisuje vnitřní pochody v hlavě hlavního hrdiny do toho nejniternějšího detailu a skvěle s nimi pracuje i v dalších aspektech čtenářům předkládaného příběhu.

O jaký příběh se jedná? Televizní scénárista přijíždí na osamělou horskou chatu v pohoří Malá Fatra. Chce si oddechnout od hektické práce a napětí v manželském vztahu a vychutnat si klidné Vánoce. Stane se ale cosi nečekaného, jeho ozdravný pobyt se změní v děsivou noční můru. Přestože dveře nikdo nezamkl, chata se mu stane vězením a on v ní svede zoufalý boj o přežití. Takto alespoň v kostce anotace thrilleru Tma.

Rozhodně se dá říci, že jde o Vánoce, které by si přál snad jen opravdu ortodoxní masochista. Příběh je naplněn soubojem lidského strachu, paniky, odevzdanosti, lidské představivosti i vůle žít.

Vnitřní hlasy

Karikova schopnost perfektního odhalení psychologického profilu a vývoje hlavního hrdiny je opět více než jednoznačná. “Hra” s vnitřním hlasem a psychikou, jejím vývojem dle aktuální situace, s myšlenkovými pochody a nutností i diametrálně odlišného nahlížení dle stávající chvíle, dialogy mezi hlasem rozumu a hlasem intuice - to vše nám autor dopřává mírou vrchovatou.

Zima - slovenské pohoří - strach - naděje - zoufalství - boj o holý život. I tak by se dala laicky a v elementární rovině stanovit základní osa karikovského příběhu, z níž vzniká jako celek thriller karikovského stylu. A Karika se jako obvykle nebojí využívat ani různých jazykových forem a prostředků, místy možná i na sebe samého užívá v porovnání se svými ostatními romány více vulgárnější výrazivo.

Přestože autor prokazuje i v thrilleru Tma svůj spisovatelský um, šikovně si hraje s napětím a psychologií jednotlivých postav, musím Tmu označit za Karikův nejslabší román (z těch, které jsem četl). Ovšem nejslabší z Karikových. Nadále totiž tvrdím, že i tímto kouskem by Karika mohl strčit do kapsy leckteré renomované mistry napětí. 

Oproti předchozím knihám z pera mistra Kariky v tomto thrilleru tak nějak postrádám karikovsky typicky stupňující se strach zalézající čtenáři hlouběji pod kůži. Tím však netvrdím, že příběh postrádá napětí, že se neveze na vlně strachu. Jen jde prostě o zřejmě nejskutečněji vyhlížející příběh v porovnání s těmi předchozími hororovými trháky Jozefa Kariky.

Kdo je Jozef Karika

Autor knihy Tma, Jozef Karika (*1978), je mladý - leč přesto už renomovaný a bestsellerový - slovenský spisovatel a publicista. Jako televizní redaktor se zaměřoval především na politické a investigativní reportáže, což se dle mého názoru odráží i v jeho knize Černá hra (mou recenzi si můžete přečíst ZDE). 

Literárně mimořádně plodný Karika na literárním poli debutoval v roce 2005 knihou Zóny stínu, o dva roky později mu pak vyšla Magie peněz, následovaly knihy KPMPZ, Brány meonu, ve Spojených státech amerických pak Karikovi vyšel soubor esejí Liber 767. Následovala trilogie Ve stínu mafie, Ve stínu mafie II - Čas dravců a Ve stínu mafie III - Nepřítel státu. Za první dva díly této trilogie získal ocenění Zlatá kniha (uděluje se za více než 15 tisíc prodaných výtisků). V letech 2012 a 2013 mu vyšel dvoudílný román Na smrt. V roce 2014 vyšel první Karikův mysteriózní thriller - Strach (česky 2016 - mou recenzi si můžete přečíst ZDE), dále thriller Tma a následně Trhlina (česky 2017 - má recenze ZDE).

Karika vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a také například jako tiskový mluvčí města Ružomberku.

Pár slov na závěr...

Sám a zcela slepý v promrzlé horské chatě. Kdo zabije dřív - tajemný vrah, nebo krutý mráz? Tma, mráz, hlad… a smrt!

Na exkurs do světa skutečného, světa paniky, strachu, psychického souboje s vlastním svědomím i vědomím, boje o holý život v prostředí sousedního Slovenska zve Jozef Karika čtenáře své knihy Tma. Ta čítá celkem 208 stran. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na pět částí (pět dní). 

Ze slovenského originálu Tma, vydaného v roce 2016 nakladatelstvím Ikar v Bratislavě, přeložil do češtiny Jiří Popiolek. Obálku si vzal na svá bedra Neil Johnston. Graficky upravil a sazbu provedl Pavel Růt. Knihu vydalo nakladatelství Argo v Praze v roce 2018, a to jako vydání první. 

Karikova kniha by neměla uniknout především těm čtenářům, kteří mají rádi napětí, strach a detailní rozbor psychologie odehrávající se v hlavě hlavního hrdiny. Thriller Jozefa Kariky Tma dle mého za přečtení stojí. Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Argo, za což děkuji.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 13.12.2018 9:04 | karma článku: 24,02 | přečteno: 435x