Denny's míří do Čech...

Tento týden jsem dostal od kamaráda email s odkazem na jeden článek v Lidovkách ohledně toho, že do Čech míří Denny's Restaurant, resp. řetězec restaurací. Musel jsem tomu smát a tak chtěl bych o tom ztratit pár slov. Tak se na to podíváme trošku zblízka.

Denny's Restaurant v Ontario, CaliforniaWikipedia

Btw, ten článek naleznete tady: http://byznys.lidovky.cz/hamburgery-pro-ridice-i-ve-ctyri-rano-do-ceska-miri-restaurace-denny-s-125-/firmy-trhy.asp?c=A121108_165736_firmy-trhy_mev

nebo tady:http://byznys.ihned.cz/c1-58358150-americke-nonstopy-miri-do-cech

Abyste pochopili proč jsem se tomu smál, musíme začít tam kde tento příběh začíná.

Typy jídel: Denny's  je dobře známý pro své snídaně, které podává po celý den.
Zajímavá Fakta: Na rozdíl od mnoha jiných fast-food řetězců (např. McDonald), Denny's nikdy nezavírá na dovolenou či v noci, kromě případů, kdy to zákon přímo vyžaduje. Denny's je známý pro svůj servis 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, kdy se podávají snídaně, obědy, večeře, a dezert po celý den. Dříve měli tradici, která vám umožnila se v den vašich narozenin najíst zcela zdarma. Toto ale bylo roku 1991 zrušeno a pouze pár restaurací to stále jako tradici dodržuje.
Historie: Denny's byl založen jako Danny’s Donuts v roce 1953 Haroldem Butlerem a Richardem Jezakem v Lakewoodu, Kalifornie. Butler to rozšířil na 20 restaurací v 1959, když a přejmenoval řetězec na Denny's. Obchodní expanze pokračovala v růstu a dnes Denny's provozuje asi 2500 restaurací ve všech 50 státech USA, dvou teritoriích v Kanadě, a čtyřech zahraničních zemích jako např. Japonsko. Jenom v Japonsku už je kolem 600 restaurací a Česká republika má být jako první v Evropě.

Proč o tom vlastně píšu.  Já tam nikdy nejedl a jíst nehodlám. Moje žena o tom říká, že to je „diarrhea food“ (prostě že po tom budete mít břízu). Tady v USA koho jsem se ptal, tak to komentoval podobnými slovy. Přijde mi, že tento podnik má svoji největší slávu dávno za sebou, a momentálně do něj chodí jen „oldtimeři“ (štamgasti), lidé kteří na tom vyrostli a jejich potomci. Nové zákazníky to v tom nespočetném světě restaurací a fastfoodu dnešní doby nenabírá. Podobně jako náboženství ztrácí lidi, kteří chodí do kostela. Je jich čím dál tím méně. Denny's měl svůj vrchol asi někdy kolem roku 1981, kdy se lidi vzpamatovali z facky, kterou jim to za ty tři desítky let uštědřilo, kouknuli na sebe jak jsou z toho tlustý, spousta z nich s cukrovkou a začali o svém stravování uvažovat jinak a dnes…dnes je celá Améra na dietě a já kvůli tomu horko těžko seženu normální „plnotučný“ jogurt. Pokud tady chcete koupit obyčejný jogurt, máte smůlu. Všechno jsou to chemické sračky s 0% tuku. Já nejsem tlustý a chci to, co pro mne připravila příroda. Holt jim tady s Denny'sem pšenka už tolik moc nekvete a tak, jak to ostatně Američané dělají neustále, to hodlají jako aušus s novým nátěrem prodat dál a vytřískat z toho další dukáty. On se vždy nějaký osel najde, který to koupí. Je mi líto, že se na to naše země chytne jak slepice flusu. Je to dávno prošlé zboží.

24 hodinový provoz, který tak akorát přitahuje podivné živly, unavená obsluha, jídlo s podezřele levnými cenami, výzdoba interiéru jako někde v nemocnici, takový je obrázek provozoven, které jakoby strnuly v čase. Něco takového se stalo za komunismu třeba takové firmě, jako byl Zetor, Tatra a z Ameriky takový Buick, Lincoln. Nedávali nic do vývoje a najednou zjistili, že jim dávno ujel vlak. Tak něco takové přistane v Česku, no potěš pánbůh.

Na druhou stranu mohou překvapit, ale budou to mít těžké. Já jen doufám, že se nenecháte opít rohlíkem.

Autor: Tomáš Kohoutek | středa 23.1.2013 9:52 | karma článku: 12,29 | přečteno: 883x