Je nám už z korupce špatně? Tak to je sakra dobře!
http://i.lidovky.cz/10/111/lngal/SPA3707cb_p201011090337601.jpg
Ještě před pár lety, spíše však měsíci, se většinou v případě problémů o věcech nemluvilo a byla zřejmá tendence je zametat pod koberec. Jde dnešní vývoj, kdy se někteří politici snaží vysvětlovat nevysvětlitelné a tím zpětně k problému přitahují pozornost poctivé a jsem přesvědčen, že většinové části společnosti, tím správným směrem?
Jsem přesvědčen, že se o správný směr jedná. Ukazuje totiž na nejistotu, která v současné době mezi těmito politiky panuje. Mezi těmi, kteří si dříve byli jistí, že mají vše pevně v rukou. Mezi těmi, kteří znali mechanismy, jakým způsobem a kde přispět tak, aby problém nebobtnal a kauza pokud možno ani nevznikla. V době, kdy je však potřeba šetřit a i jindy velmi laxní občan zjišťuje, že kdyby se alespoň částečně podařilo korupci a podvody se státními zakázkami omezit, nemusel by on přijít o část své mzdy v rámci nutných státních úspor, však nastaly těmto „zkušeným“ politikům horší časy. Občané jsou již opravdu nespokojeni s korupčními praktikami a zejména cenou, kterou je třeba za ně v rámci celé společnosti platit. Dovoluji si tak vyslovit velmi jednoduchou hypotézu, která mne stále udržuje alespoň v mírném optimismu.
Nutnost škrtů a horší ekonomická situace našeho státu má i přes všechna zřejmá negativa jedno pozitivum – větší občanskou angažovanost právě v protikorupčním směru. Dokud nebudeme mít znovu pocit alespoň trochu bezproblémovější existence v důsledku lepší ekonomické situace, naše společné tažení správným protikorupčním směrem hned tak nepovolí.
V důsledku vzrůstající nervozity některých politiků, novinářského honu za dalšími a dalšími kauzami, které média navíc neopouštějí už další den po jejich zveřejnění, mi to vše připomíná jeden pozitivní efekt, o kterém jsem psal již před nějakou dobou v příspěvku „Budou politici odpovědní pouze před volbami? Pomohou média?“ Připadá mi zkrátka, že se více a více přibližujeme západním (nikoli jižním) demokraciím. A to je rozhodně dobře, i když je nám z toho častokrát zle.
Světlo na konci tunelu
Představte si, že váš kolega na jméno společné firmy koupí drahý vůz a s plnou nádrží, za potlesku veřejnosti, se vydá na dlouhou cestu napříč kontinentem. Jízdu si užívá, ujišťuje vás, že všechny náklady jsou zajištěny a že jede podle předpisů. V půlce své cesty vám pak s úsměvem předá řízení a vy zjistíte, že po cestě nabral tucet stopařů a že jsou vám v patách policejní vozy, neboť dotyčný po cestě párkrát projel na červenou. Bez mapy, s poloprázdnou nádrží, další benzínka v nedohlednu. Osazenstvo netrpělivě očekává příjezd do cíle, vy s oroseným čelem jedete bůhví kam...
„Gigaeskalátor“
V jistém médiu nedávno znovu recyklovali několik měsíců starou zprávu o úmyslu města vybudovat eskalátor z Nuselského údolí, který by tisíce tamních rezidentů spojil se stanicí metra Vyšehrad. Copak o to. Opakování jest matkou moudrosti. Jsem i smířen s tím, že jako politik a zástupce města jsem pod drobnohledem. A také to tak má být. Ovšem je kritika podložená relevantními argumenty a kritika balancující na vratkých nožkách domněnek.
Teskný zpěv Kolibříka
V neděli jsem v Otázkách Václava Moravce vyslechl vystoupení Pavla Béma, mého oponenta, a přiznám se, že jsem po celou dobu nevycházel z údivu. Když zazněla věta „pan Hudeček je neuvěřitelný lhář“, skousl jsem to a nereagoval prostě proto, aby se po jistě chutném nedělním obědě divákům nepřitížilo tím, že budou sledovat záplavu prázdných invektiv.
Co věděl prezident a kdy to věděl?
Četl jsem kdesi na facebooku toto hodnocení současné situace v sociální demokracii: „...tak přeci jen v ČSSD zabíječka bude, jen zaříznou jinou svini...“
ANO? Ne, děkuji!
Od člena konkrétní politické strany budou má následující slova, týkající se jistých kandidátů ve volbách, znít chabě, lacině, předvídatelně. Jsem si toho plně vědom. Přesto jako občan cítím ryze sobeckou potřebu se k nadcházejícím volbám vyjádřit.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát
Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...
Mateřská škola v děčínské části Bělá se proměnila
Rozsáhlé opravy má za sebou mateřská škola v děčínské části Bělá. Vyměněny byly rozvody elektřiny,...
Na onkologii v chomutovské nemocnici pomáhá nový špičkový přístroj
Chomutovská nemocnice má modernější vybavení, jeden z lineárních urychlovačů na zdejším...
Město Most hledá letošního Srdcaře
Až do konce května mohou lidé posílat nominace na ocenění Srdcař Mostu. Navrhovaní mohou být lidé,...
V centru Ústí nad Labem loni vzniklo deset krytých míst pro kontejnery
Nová stání pro kontejnery jsou v ulici 17. listopadu a Klíšská, na několika místech v Plynárenské...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!




















