Demokracie nám otevřela svět a zavřela nám oči.

O tom se semnou nehádejte, říkali to v televizi. Tak často končí diskuze kolem problémů ve světě i u nás doma.

Je to praktická ukázka, že média jsou nejmocnější zbraní. Ne každému je z hůry dáno, aby dokázal vše analyzovat a posoudit, zda se jedná o pravdu, nebo jen propagandu. ,,Nezávislá“ televize tak dokáže působit stejně, jako humanitární organizace, která pod rouškou dobra a pomoci, pouze plní úkoly svých chlebodárců.

Demokracie nám dala svobodu slova. Můžeme si říkat, co chceme, protože to nikoho nezajímá. Svoboda se pak projevuje například tím, že když někdo zpochybní západní materialistický způsob života, tak je označen za nenávistného komunistu.  Ten kdo prohlásí, že Islám do Čech nepatří, tak je obviněn z diskriminace. Při pochodu homosexuálů jsou zatčeni oponenti a nazí gayové se pod ochranou policie fotí na ulicích. Studenti byli ve svých právech téměř povýšeni nad učitele. Za nezaplacenou půjčku Vás pošlou pod most a za rozkradený státní majetek Vás vezmou do politiky. Tak se nám ty hodnoty rychle mění a my se stáváme čím dál více demokratičtějšími.

Demokracie prý vznikla od slova ,,demos“, tedy vláda lidu. Demokracie se ale liší podle své formy a ty jsou dvě základní. Jednou je ,,přímá demokracie“, kdy lid vládne přímo rozhodnutím (vyslovením) své vůle například referendem, ale té se samozřejmě oligarchie brání. Druhou je ,,zastupitelská demokracie“, kde lid vládne prostřednictvím volených zastupitelů a orgánů. Neboli naše současné zřízení.  Ještě mě napadá, jestli demokracie náhodou nevznikla ze slova ,,demo“, tedy volně šiřitelná ukázka něčeho, co se v plné šíři nesmí veřejně provozovat.

Žádný režim zatím nepřesvědčil o své bezchybnosti. V poslední době se ovšem cíleně některé historické události vyzdvihují a daleko významnější se přecházejí. Historii si píšeme sami a sami si určujeme, co a jak z ní předložíme mladé generaci, která pak bude rozhodovat o dalším směru společnosti. Tak to fungovalo v minulosti a je tomu tak i dnes.

Lidé ve svých názorech nebudou nikdy jednotní, a proto je demokracie tak křehká a lehce zneužitelná.

Co mě na ní nejvíce vadí, je to, že se vyzdvihují hodnoty, které pomáhají bohatým a mocným k ještě větším možnostem, zatímco přirozené lidské hodnoty jsou potlačovány a degradovány.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Groh | čtvrtek 21.8.2014 11:04 | karma článku: 33,05 | přečteno: 1328x
  • Další články autora

Tomáš Groh

Strašák válka a Nový rok.

29.12.2014 v 2:59 | Karma: 33,11

Tomáš Groh

Tvrdá měna? Rubl!

17.12.2014 v 4:20 | Karma: 36,24