MS v ledním hokeji divize IIA
Účastníků turnaje bylo již tradičně šest – Austrálie, Belgie, Izrael, Nizozemsko, Spojené Arabské Emiráty (dále jen SAE) a Srbsko. Z MS divize IB loni sestoupilo Nizozemsko. Kromě něj mělo postupové ambice ještě Srbsko. Cíl udržet se byl stanoven před Izrael a před nováčka z Belgie, který loni postoupil z divize IIB.
První hrací kolo odstartovalo utkání Belgie – Izrael. Toto utkání bylo pro oba celky velmi důležité s ohledem na jejich cíle a do jisté míry i možnosti. Skončilo 2:0 a Belgie tak udělala hned v prvním zápase velmi důležitý krok k záchraně. Druhé utkání SAE – Nizozemsko do role výrazných favoritů pasovalo Nizozemce. Nakonec tomu odpovídal i konečný výsledek 0:5. Hvězdou utkání byl mladý nizozemský útočník Delaney Hessels (v zápase 2+1), jenž působí v Tilburgu již od mládeže. Není klíčovým hráčem týmu, který hraje třetí německou soutěž (jeji jižní část), z toho plyne i nižší vytížení a zároveň nižší produktivita. Letos za 29 utkání v základní části nasbíral 9 (4+5) bodů, průměr měl tedy 0,31. Celkově v této lize odehrál již 283 utkání s bodovým průměrem 0,43 b/z. Poslední utkání Srbsko – Austrálie bylo prvním vystoupením domácích borců, kteří Australanům moc šancí nenabídli, zvítězili bez problémů 3:0 a zapsali „povinné“ 3 body do tabulky. Dvě branky vstřelil Aleksa Gvozdenovič, vysoký útočník hrající za Crvenou Zvezdu (Bělehrad) odehrál letos plný počet (ano, plný počet) 14 zápasů v základní části v „balkánské lize“ (Internation hockey league), jenž zahrnuje celkem 8 týmů ze Slovinska, Chorvatska a Srbska, ve kterých si připsal 12 (2+10) bodů, průměr tedy vytáhl na 0,86 b/z. Dlouhodobě má průměr v této lize 0,48 b/z.
Druhý hrací den zahájil zápas Nizozemsko – Izrael. Někteří očekávali i debakl Izraele, ale ten se nekonal. Zápas skončil výsledkem 6:2. Tři body (1+2) si připsal Guus van Nes. Útočník rakouského Villacheru letos v IceHL ve 46 utkáních zapsal 32 (19+13) bodů, průměr tedy činil 0,70 b/z. Za 128 utkání, které už v této soutěži absolvoval, má krásný průměr 0,84 b/z. Druhé utkání Austrálie – Belgie slibovalo vyrovnaný souboj. Tak se také stalo, ale konečný stav 1:3 dal Belgičanům fakticky jistotu setrvání v této divizi. Nedalo se očekávat, že by Austrálie či Izrael porazili alespoň další dva silnější soupeře a k tomu ještě přibrali ve třetím zápase aspoň bod. Poslední zápas dne obstaral domácí výběr proti SAE. Ty daly Srbsku přece jen zabrat. Po první třetině vedly 1:0, po druhé to bylo 1:1. Vítěznou branku vstřelili domácí v čase 51:31. Nakonec zvítězili 4:1, přičemž 2+1 zapsal 22-letý útočník Danilo Tomaševič, jenž působí v týmu Maribor.
Začátek třetího hracího dne obstaralo utkání Nizozemsko – Austrálie. Jasný favorit v podobě Nizozemců nakonec Australanům neuštědřil debakl, ale zvítězil jistě 5:1. Bilanci 2+1 opět zapsal Guus van Nes. Druhý zápas v pořadí SAE – Izrael skončil prvním překvapením turnaje. Výsledek 2:3 dal Izraelcům naději na záchranu v divizi. Bilanci 1+1 si připsal stále ještě junior Michael Levin, který působí v zámoří v juniorské OHL. Letos tam zapsal průměr 0,54 b/z. Třetí utkání Srbsko – Belgie mělo být pro domácí jasnou záležitostí. Belgičané ovšem bojovali jako buldoci a drželi těsný průběžný stav 1:0. Druhou branku domácí přidali až cca minutu a půl před koncem do prázdné branky. Konečné skóre bylo tedy hubených 2:0.
Předposlední hrací den zahájilo utkání Austrálie – SAE. Skončilo výsledkem 1:3 a SAE konečně sebrali první 3 body do tabulky. Druhé utkání bylo tak trochu derby, Belgie – Nizozemsko. Belgičané si ovšem ani neškrtli. Výsledek 0:6 je jednoznačný. Podobně jednoznačný výsledek se očekával v zápase Izrael – Srbsko od domácího mužstva. Když se v čase 25:25 prosadil Izrael, bylo jasné, že tady žádný debakl Izraele nebude. Nakonec domácí dokázali stav otočit, když rozhodli brankou v čase 46:18. Konečný výsledek tedy zní 1:2. Srbsko si tak zároveň uchovalo naději na postup do divize IB, pokud by v posledním zápase porazili dosud suverénní Nizozemsko.
V poslední hrací den se nejprve odehrál zápas SAE – Belgie. Zřejmě hráči SAE po první výhře konečně našli pohodu a překvapivě rozstříleli Belgii 8:0. Z předpokládaného vyrovnaného utkání tak nebylo nic. Bilanci 2+4 zapsal Ilya Chuikov. Rus působící v SAE již pět sezón, který přijal jejich občanství, má v tamní lize za 70 zápasů průměr 2,23 b/z. Předposlední zápas turnaje Izrael – Austrálie byl zápasem o bytí a nebytí. Austrálie byla stále jako jediná bez bodu a pokud chtěla dostat Izrael pod sebe na poslední místo, musela vyhrát za 3 body, aby rozhodl právě vzájemný zápas. S tímto vědomím i Australané do utkání vstoupili a vedli si výtečně. Po první třetině vedli 2:0, po třetí 3:0 a když v čase 40:18 zvýšili na 4:0, zdálo se vše jasné. Ovšem Izraelci bojovali až do konce. V čase 54:49 už to bylo pouze o gól 3:4. Nakonec se jim ale vyrovnat nepodařilo. Austrálie se tedy na jejich úkor zachránila v divizi. Poslední utkání dne i turnaje Nizozemsko – Srbsko bylo vyvrcholením tohoto turnaje. Domácí se snažili, místy byli lepší, ale nakonec jim nebylo přáno. Konečný výsledek zněl 3:1, což vrátilo Nizozemce po roce zpět do divize IB. V tomto utkání „tahal za nitky“ především D’Artagnan Joly, který zapsal 2+1 a byl tedy u všech tří vstřelených branek. Na klubové úrovni působí stejně jako jeho reprezentační kolega Delaney Hessels v Tilburgu. Má v mužstvu oproti kolegovi klíčovou roli. A je to znát i na jeho produktivitě. Letos za 42 utkání nasbíral 70 (22+48) bodů, průměr tak dostal na číslo 1,67 b/z. Celkem má ve třetí německé lize odehráno již 108 utkání s průměrem 1,45 b/z.
Nizozemsko inkasovalo pouze 4 branky, 2x nedostalo ani gól, a kromě posledního utkání dalo vždy minimálně 5 branek. 25 vstřelených gólů je tedy suverénně nejvíce. Druhé Srbsko moc chtělo doma vyhrát a postoupit, ale rozhodující utkání jim nevyšlo dle představ. Přesto, že nedávali mnoho branek, ve zbývajících 4 utkáních inkasovali pouze dvě branky. Třetí SAE vyhrálo poslední 2 zápasy vysokým rozdílem a zejména prohra s Izraelem zamrzela. Čtvrté místo obsadila Belgie, s čímž je určitě spokojená. Možná očekávala o bod či dva více, na stranu druhou jí šlo o stabilizaci v této divizi. Předposlední Austrálie zvládla svůj bytostní souboj s Izraelem, kterého odsoudila k sestupu.
1. Nizozemsko 15 b
2. Srbsko 12 b
3. SAE 6 b
4. Belgie 6 b
5. Austrálie 3 b
6. Izrael 3 b
Stejnými týmy jako na loňském šampionátu byly Srbsko, SAE, Izrael a Austrálie. Krátké srovnání s letošním MS: Loni Srbsko získalo průměrně 2,40 b/z při průměrném skóre 4,6:2,2, tedy +2,4. Letos byl průměr 2,40 b/z při průměrném skóre 2,4:1,0, takže +1,4. SAE loni získaly v průměru 1,80 b/z při průměrném skóre 5,0:4,2, tedy +0,8. Letos pak 1,20 b/z při průměrném skóre 2,8:2,6, tedy +0,2. Izrael loni získal v průměru 1,00 b/z při průměrném skóre 3,4:5,2, tedy -1,8. Letos byl průměr 0,60 b/z při průměrech 1,8:3,2, tedy -1,4. Austrálie loni získala v průměru 0,80 b/z při průměrném skóre 3,0:3,8, tedy -0,8. Letos potom 0,60 b/z při průměrném skóre 1,4:3,4, tedy -2,0.
Nejproduktivnějším hráčem turnaje se stal reprezentant Nizozemska a již zmíněný Guus van Nes, který v 5 utkáních nastřádal 12 bodů (7+5), tedy průměrně 2,4 b/z. Se 7 góly byl vyhlášen i nejlepším střelcem turnaje. Přímo se podílel na 48 % vstřelených gólů!
Nyní je už v plném proudu elitní MS. Z toho žádný souhrn nebude, ale možná k němu zkusím napsat nějakou zajímavost. Hlavně dobře fanděte našim a zároveň si užijte i ostatní hokeje!
Petr Těthal
Přestupy v Maxa lize (V.)

V dnešním díle (možná posledním) se podívám na dalšího šikovného polského útočníka. Vsetín si od našich severních sousedů přitáhl Damiana Tyczynskiho.
Petr Těthal
Návštěvnost hokejových soutěží

ČR je nazývána hokejovou zemí, hokej je u nás národním sportem. Jak jsme na tom tedy s průměrnou návštěvností v porovnání s dalšími evropskými ligami? A jakou návštěvnost mají např. v Nizozemí?
Petr Těthal
La Liga 2 – překvapení sezóny

Druhá nejvyšší fotbalová soutěž ve Španělsku, která nese název La Liga 2, zažívá letos překvapivého aspiranta na postup do prestižní La Ligy.
Petr Těthal
MS v hokeji – kdo si zahrál naši extraligu?

MS v hokeji 2025 pomalu vrcholí. Statistiky, zajímavosti a vše důležité najdeme na nejednom webu. Jednu zajímavost si vám dovolím nabídnout já.
Petr Těthal
Přestupy v Maxa lize (IV.)

V dalším díle se podívám na Vojtěcha Střondalu a Karriho Forsbloma. V prvním případě se jedná už o poměrně zkušeného produktivního útočníka, v případě druhém o zajímavého Fina.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho
V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...
Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat
Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...
Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero
Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...
Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...
- Počet článků 66
- Celková karma 5,81
- Průměrná čtenost 188x