Mezi bagatelizací a panikou je tenká hranice

Ta hranice není jasně daná, nelze jí pevně ustanovit žádnou vládou, žádné jasně dané normy od WHO neexistují. Existuje jenom zdravý selský rozum. A ten mi říká, že štěstí přeje připraveným. Bezpečnost a prevence není panika.

Panika je, když se zákazníci doslova perou o toaletní papír a kradou si ho z nákupních košíků. Panika je, když někdo šíří názor, že Babiš nás uvádí do krizového stavu, proto, aby si urychleně mohl vydávat svoje vlastní zákony.

                Před několika dny jsem si v práci vzala roušku. Vyvolala jsem rozruch. "Máš snad koronavirus? Ne? Tak co panikaříš." Odpověděla jsem, že nemocná nejsem, ale jdu odsávat pacienta na dýchacím přístroji (koronavirus neměl) a vzít si na to ústenku je standard. Kolegyně se uklidnili. Když někdo jezdí na kole a bere si helmu, nikdo to nebere jako projev paniky. Bagatelizace a zlehčování jsou někdy nebezpečnější než panika.

                Možná jsme nezačali včas nosit roušky, protože jsme nechtěli podlehnout panice. Hlavně poté, co si pár lidí nakoupilo několik balíků navíc, a byli odsouzeni. Chápu je. Jsou lidé, kteří se cítí líp, když mají doma zásoby. Hromadění je běžná věc. A podporují ekonomiku. A navíc máme tu svobodu. Přesto jsme čekali s nošením ústenek, až nám to někdo nařídí. Pozůstatky totality.

                Nevím co je pravdy na tom, že koronavirus mi proleze rouškou do pusy. Ale určitě mi tam neprolezou jiný potvory, které by v této době nebylo fajn chytit a oslabit si tak organismus. Nosím roušku, protože nemám ráda, když na mě někdo prská. Nerada já prskám na ostatní.

                Na hranici se dlouho pohybují lékaři, politici, vědci apod. Dnes jsem četla článek vydaný před dvěma lety, kde lékař řekl, že na chřipku umírá u nás 1500 lidí ročně. To je v průměru 125 lidí měsíčně. Přímo v tom článku hrozil prstem. Před měsícem šlo o banální chřipku. Nyní lékaři začínají mluvit pravdu, že chřipka je smrtelná v souvislosti s jinými nemocemi a u rizikových osob. Kdyby mladý zdravý člověk zničehonic umřel na obyčejnou chřipku a lékař by jako příčinu úmrtí napsal pouze chřipka, tak jde k soudu. Ještě nikdy jsem neslyšela, že by mi někdo řekl, že jeho dědeček či babička zemřel jen na chřipku.

                Je to nedávno, co Greta panikařila, že lidstvo vyhyne na globální oteplování. Teď lidstvo aktuálně vymírá a Greta je zticha. Ale možná se někde objeví Gretin dědeček a napadne Čínu, že mu zkazila stáří.

                Čína dala světu papír, střelný prach, kompas. V posledních letech nám celkem pravidelně dává nějaký nový vir, který je čím dál víc zákeřnější. To se mi zdá dost podezřelé. Celkem hodně čtu a celkem to rychle zapomenu, ale na článek o čínských trzích, který jsem četla již dávno, nezapomenu dodnes. Psi, všelijaká havěť, mrtvý mezi živými, na místě ožehování lampou. Je to dost nechutné a dost prasárna. Možná se zvířata a příroda za tohle nelidský a brutální zacházení se zabíjením zvířat mstí nám lidem v podobě virů. A nikdo s tím nic nedělá. Dezinfekce brutalitu neřeší.

                Taky mě fascinuje, že Asie neumí používat kapesníky. Pátrala jsem, jak to dělají, když se chtějí vysmrkat. Jestli tu nudli nechají stéct do pusy. Prý se vzdálí do ústraní. Ve městě ústraní není. V tramvaji také ne. Když jsem jezdila hlídat děti, brala jsem si tuny buničiny, protože dětem tekly nudle skoro nepřetržitě. Nedovedu si představit, že by to bylo v Asii a já je nechala unudlaný s mokrýma tričkama. Nebo je při každým utření táhla v lese kdovíkam. Afriku učíme používat kondomy, Asii bysme měli naučit používat hygienické papírové kapesníčky na jedno použití.

                Ani ta Itálie není nejčistotnější. Byla jsem celkem v hodně zemích u moře, ale každý mi jistě potvrdí, že tam bylo moře nejšpinavější. Výkaly normálně plavaly v moři. A to nemluvím o krásných Benátkách. Tam má kanál hned 2 významy.

                Možná to řeší jenom Batman, netopýří muž. Vyslal na ta hříšná, špinavá města netopýry. A zkřížil je s luskounama, aby člověk dostal vir dřív, než luskne prsty.

                Dokonce jsem slyšela teorii, že jde o virový terorismus z Číny. Vymysleli zákeřný vir s dlouhou životností, který se rychle a daleko šíří. Předchozí viry k nám jaksi nedoputovaly. Sami se nakazili také, ale nepočítali, že tak moc. A najednou prý vědí i jak se léčí. Nahrává tomu i to, že se stále hledá pacient nula.

                Anebo nám tu malou potvůrku poslal někdo tam nahoře, abychom trochu ten svět přibrzdily, vykašlaly se na bombastický akce, kecly si doma na zadek, byly spolu jen tak a jen tak si povídaly.

                A nehonily pořád ty peníze. Ale zase pokud řešíme úbytek financí a nedostatek roušek, tak jsme na tom ještě dobře. Horší by bylo, kdybychom řešili nedostatek rakví a přebytek mrtvých těl.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tamara Roubíčková | čtvrtek 19.3.2020 9:00 | karma článku: 12,67 | přečteno: 220x
  • Další články autora

Tamara Roubíčková

Parkování podle barvy

1.9.2023 v 9:39 | Karma: 21,04

Tamara Roubíčková

Rozděl a panuj

19.11.2021 v 9:47 | Karma: 23,45

Tamara Roubíčková

O odcházení

10.11.2021 v 9:33 | Karma: 16,43