Čeho je moc, toho bývá příliš
V dnešní době žije na Zemi asi 7,5 miliardy lidí – nejvíce v dějinách. Růst populace se začal zrychlovat v 17. století. V dnešní době je už o něco nižší, ale i tak stále velmi významný. Když si ho zaneseme do grafu, bude to vypadat nějak takto:
Vidíme, že v posledních stoletích lidská populace neroste lineárně ale exponenciálně. Kdyby u tohoto grafu nebyly žádné popisky, nevěděl bych, že jde o lidskou populaci a měl bych se k němu vyjádřit z hlediska chování takovéhoto systému, napadlo by mě, že se jeho chování vymklo kontrole, byly porušeny nějaké regulační mechanismy, došlo k fázové změně či prudký růst systému aktivovaly nějaké nové, do té doby neznámé zdroje či síly.
Budoucí vývoj takového systému může spočívat v saturaci – dosažení maxima a posléze udržování jakési dosažené hodnoty, pokud se neobjeví nové zdroje, které ho posunou ještě výš. Je ovšem také možné, že zdroje, které růst aktivovaly, najednou dojdou a exponenciální křivka se stejně prudce, jak šla nahoru, propadne zase dolů.
Vzhledem k tomu, že se jedná o křivku růstu lidské populace, je zřejmé, že kritické zdroje budou zdroje energie, fosilní paliva, nerostné suroviny, dostatek potravin a hlavně dostatek vody. Když zdroje budou docházet, dá se očekávat, že lidé budou spolu o tyto zdroje bojovat, budou se masivně stěhovat z oblastí, kde je jich málo do oblastí, kde je jich ještě relativní dostatek. Rozvoj civilizace pak může následovat velmi rychlý pád – stejně rychlý nebo i rychlejší, než byl vzestup.
Podle Wikipedie každých 110 h na světě přibude milión lidí. Není to však v těch nejvíce vyspělých zemích, jak by se mohlo zdát, ale právě naopak v těch méně vyspělých až zaostalých zemích. Ve vyspělých zemích růst populace spíše stagnuje či dokonce klesá. Zatímco v Evropě vzrostla populace od roku 1900 asi 1,3x, populace v Africe vzrostla za stejné období 10x. Vyspělý svět totiž nejen drancuje nerostné bohatství po celém světě, ale zároveň v místech svého zájmu, v rámci své „humanity“, svou vědou, medicínou a technologií silně omezuje dětskou úmrtnost a jiné mechanismy přirozené mortality. To by samo o sobě nebylo špatné, kdyby nárůst populace, provázel i nárůst její vzdělanosti a soběstačnosti a nikoliv závislosti na cizí pomoci.
Na světě to nejlíp funguje, když zodpovědní rodiče, zplodí děti, z nichž se časem stanou samostatní a zodpovědní jedinci, kteří jsou opět schopni se postarat o sebe i své děti. Když ale přičiněním „humanity“ vznikne populace dětí, které se nenaučí o sebe starat a očekávají, že je navždy budou živit jejich biologičtí rodiče anebo jejich náhradní rodiče ve formě státních i nestátních institucí, vznikne masa lidí, která se bude vždy něčeho dožadovat, ale nic nebude chtít dát na oplátku zpět. Když jim to jejich země nebude chtít dát, prostě se to pokusí vzít nebo si půjdou svůj „nárok“ na bohatství uplatnit tam, kde je ho, podle nich, dostatek.
Ekonomové mají růst populace rádi, protože je to cesta, jak snadno dosáhnout ekonomického růstu „zadarmo“. Tak třeba v Německu přijetí miliónu migrantů, zvedlo prý ekonomický růst aktuálně o 0,3 % a v příštích letech má být tento růst ještě větší. A to ti migranti nemusejí ani pracovat. Stačí, že dostávají peníze od státu, které pouštějí do oběhu a vytvářejí spotřebu. Tento ekonomický růst je tak založen na tom, že je v Německu více lidí, kteří tam utrácejí peníze.
Nevím, jestli jsem ten systém dobře pochopil, ale k tomuto typu růstu ekonomiky nejsou ani potřeba migranti (ty jsou jen ne zcela efektivní katalyzátor). Stačí tedy, když nám stát dá na hlavu a měsíc třeba 10000 Kč, které budeme muset povinně utratit a ekonomika bude růst jak divá. Stát získá vyšší daně a všichni budou spokojeni. Dokonalé perpetuum mobile. Jen aby státu ty peníze nakonec přece jen nedošly. Přece jen každé perpetuum má své mouchy a tření.
Ovšem, že obchodníka (nadnárodní společnost) nezajímá, jestli zákazník platí za zboží penězi, které si vydělal, ukradl nebo získal od státu. Okamžitý zisk je pro něj stejný.
Problém s růstem populace je v tom, když neúměrně narůstá počet lidí, kteří zdroje užívají, oproti těm, kteří je vytvářejí. Druhý problém je v tom, že lidé, kteří si navyknout užívat zdroje a přitom je nevytvářet, mají tendenci je brát právě těm, co je vytvářejí. Kolaps takového systému je pak dříve či později nevyhnutelný.
Pokud má Evropa zůstat centrem vzdělanosti, pokroku a ekonomické prosperity, je třeba, aby ji neovládli lidé, kteří chtějí jen využívat sociální systémy bohatých zemí, lidé, kteří ji chtějí dobýt, dle vlastních slov, přes dělohy svých žen a lidé, kteří jim v tom chtějí v rámci „vyšších“ multikulturních ideálů pomáhat. Je ale také potřeba, aby se určité evropské země, navyklé z minulosti na koloniální blahobyt, odnaučili těžit z bohatství jiných zemí a přestali jim za to poskytovat „humanitární“ pomoc přinášející trvalou bídu. Země již nepotřebuje víc lidí, co by ji ždímali, ale víc lidí, co by pro ni něco udělali.
Do nového roku 2017 tak přeji Všem, hodně zdraví, úspěchů, a abychom si zachovali, co nejvíce zdravého selského rozumu!
Rostislav Szeruda
Jak nám ukrajinská krize zavařila doma
Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?
Rostislav Szeruda
Co nám válka na Ukrajině ukázala 2
Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi nerozumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,
Rostislav Szeruda
Co nám válka na Ukrajině ukázala
Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.
Rostislav Szeruda
Rozhovor s ďáblem 4
V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.
Rostislav Szeruda
Rozhovor s ďáblem 3
V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.
Další články autora |
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Kuba propustila přes 30 politických vězňů, včetně disidenta Ferrera
Kubánský režim od úterý propustil přes třicet politických vězňů, je mezi nimi i přední kubánský...
V Německu grilovali ještě před volbami členy vlády kvůli jaderným elektrárnám
Necelých šest týdnů před volbami si vyšetřovací výbor německého Spolkového sněmu předvolal kancléře...
Vítr v Los Angeles se uklidnil. Hasiči dostávají požáry pod kontrolu
Extrémně ničivé požáry, které vypukly před více než týdnem a zaplavily Los Angeles, dále polevují....
Stát zlikviduje tuny ochranných pomůcek a testů z covidu. Expirovaly
V době covidu byly respirátory, ochranné obleky či testy nedostatkovým zbožím. Pokud se je podařilo...
Regionální Manažer - Plzeň
D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Plzeňský kraj
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1275x
Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz