Volba prezidenta - Díl 9 - Jak Horáček porušuje zákon

Dnes se podíváme na to, jak M. Horáček beztrestně porušuje povinnost zřídit a vést transparentní účet pro financování kampaně a jak se u toho ještě tváří jako nejtransparentnější kandidát ze všech.

Právní úprava financování kampaní oproti první volbě v roce 2013 doznala řady změn k lepšímu. Jak se ovšem ukazuje, není to nic platné a někteří kandidáti se svým voličům doslova smějí do obličeje. Krásnou ukázkou je transparentní účet M. Horáčka. Jak se totiž ukazuje, tento kandidát zákonem stanovenou povinnost zřídit transparentní účet zcela obešel.

Ptáte se jak? Dávejte pozor, je to trochu zamotaná hra. Takže, Horáček si zákonem požadovaný volební účet formálně zřídil. Učinil tak ovšem pouze za tím účelem, aby přes něj posílal peníze na účet záhadného spolku s názvem ,,Máme na víc". Na transparentním účtu M. Horáčka tak uvidíte pouze platby typu: Horáček - platba ve prospěch účtu 5 mil. Kč a obratem platba v neprospěch účtu 5 mil. Kč pro spolek Máme na víc. Za co konkrétně tato platba je, uvedeno není. K tomu se sluší ještě dodat, že peníze ve prospěch tohoto účtu zasílá pouze M. Horáček, neboť dary od třetích osob odmítl přijímat. To je určitě fajn. Škoda jen, že v případě Horáčka je původ těchto peněz poněkud...Však víme.

Ale zpět k věci. Fór je v tom, že spolek ,,Máme na víc", který za Horáčka fakticky vede kampaň (tj. platí výdaje na reklamu, billboardy a pod), následně už žádným ustanovením o transparentnosti nepodléhá a může s prostředky dělat co chce. Nejvíc mě tak pobavila informace uvedená přímo na Horáčkově stránce: ,,Zveřejnění veškerých informací o platbách z tohoto účtu (tj. z účtu spolku ,,Máme na víc") je nad rámec zákona, s cílem maximální možné transparentnosti celé kampaně Michala Horáčka." 

To je prostě k popukání. Takže místo aby byl M. Horáček skutečně transparentní, tj. dodržel zákon a prováděl veškeré platby za výdaje na kampaň prostřednictvím svého volebního účtu, využívá tento účet pouze k přeposílání peněz na účet jakéhosi spolku, který teprve tyto platby za výdaje na kampaň hradí a který, na rozdíl od toho Horáčkova, nepodléhá žádné kontrole. A navíc neopomene blahosklonně zmínit, že to dělá ,,s cílem maximální možné transparentnosti celé kampaně". Absurdní? Naprosto.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že Horáček na svých stránkách uveřejňuje výpisy z onoho spolkového účtu. Jak již totiž bylo naznačeno výše, účet spolku ,,Máme na víc" nemůže být nijak dále kontrolován, a to ani teď, ani v rámci celkové kontroly na konci kampaně, kterou bude provádět nově zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten totiž může kontrolovat pouze volební účty kandidátů.

To potvrzuje i ÚDHPSH, který na svých stránkách výslovně uvádí: ...V této souvislosti úřad považuje za praxi, která je v rozporu se zákonem, pokud jsou prostředky z volebního účtu přeposílány dalším fyzickým či právnickým osobám, aniž by účelem transakce bylo zajištění konkrétního prostředku kampaně (nelze tedy poukázat z volebního účtu sumu, o jejímž využití bude teprve rozhodovat příjemce takových prostředků)." Což je přesný podpis toho, co dělá Horáček.

Otázkou tedy je, jaký má Horáček důvod k obcházení zákona a proč stejně jako všichni ostatní kandidáti nevyužívá svůj volební účet, ale účet jakéhosi nově zřízeného spolku. Řeči o transparentnosti jsou přitom zcela mimo, protože výsledkem tohoto postupu je samozřejmě opak jakékoliv transparentnosti.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Šutka | čtvrtek 4.1.2018 17:58 | karma článku: 36,84 | přečteno: 4253x