Volba prezidenta - Díl 8 - Horáček a spolupráce s StB u soudu

Deset dní před koncem kampaně tu máme trestní oznámení týkající se prezidentského kandidáta M. Horáčka ve věci jeho údajné spolupráce s StB. Jaké je pozadí celé kauzy a jaký bude její dopad na kampaň?

Michal Horáček se nově rozhodl podat trestní oznámení na poslance KSČM Zdeňka Ondráčka za jeho výroky o Horáčkově spolupráci s StB. Celá věc je zajímavá právě díky faktu, že M. Horáčka obvinil ze spolupráce s StB Z. Ondráček, pověstná ,,mlátička" z Národní třídy a bohužel také pravděpodobný budoucí šéf kontrolní komise Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Ale k věci. O co ve sporu jde? Přestřelka začala právě při předchozích dvou neúspěšných pokusech ANO + KSČM o zvolení Ondráčka šéfem kontrolní komise GIBS. Jakkoliv se zdálo, že na druhý pokus byl Ondráček zvolen, byla tato druhá volba nakonec prohlášena za zmatečnou s tím, že 16. ledna se bude volit znovu, potřetí. A role Horáčka? Ten se k možné volbě Ondráčka v rámci své kampaně vyjadřoval negativně a otevřeným dopisem apeloval na šéfa hnutí ANO A. Babiše, aby Ondráčkovo zvolení nepřipustil (a de facto si tak vyžádal jiného kandidáta z řad KSČM). Poněkud teatrálně se za tímto účelem pokusil pomocí dalšího otevřeného dopisu oslovit také všechny prezidentské kandidáty, které chtěl v boji proti Ondráčkovi sešikovat poněkud průhledně pod svým vedením.

Jakkoliv Babiš Horáčkovu výzvu nevyslyšel, slovní přestřelka mezi Ondráčkem a bývalým vlastníkem Fortuny nabírala na obrátkách. Vše vyvrcholilo nedávným Ondráčkovým prohlášením, že ,,Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař".

Horáček se proti nařčení ze spolupráce s StB, která mu byla vytýkána již v minulosti, rozhodl bránit právní cestou, konkrétně podáním trestního oznámení pro trestný čin pomluvy.

Jaký bude výsledek takového kroku? Popravdě,...Nijak velký. Trestní řízení je běh na dlouhou trať, včetně všech opravných prostředků na několik let. Až se tedy dozvíme rozhodnutí soudu, bude letos zvolený prezident v tom lepším případě přibližně v polovině svého mandátu. V tom horším už bude na Hradě úřadovat jeho nástupce. Jak jsem psal již ve svých předchozích příspěvcích, stávající právní úprava prezidentské volby bohužel nenabízí jakékoliv efektivní a rychlé nástroje na obranu kandidátů před nepravdivými útoky, a to s výjimkou těch ,,běžných" (trestní oznámení a žaloba na ochranu osobnosti). Jejich výsledek je přitom otázkou několika let.

Jaký je tedy smysl počínání M. Horáčka? Pokud jde Horáčkovi skutečně o princip, je dobře, že do toho ,,jde". Faktem ovšem je, že původcem této kauzy je de facto sám Horáček. Ten se totiž jednoznačně rozhodl udělat z tématu zvolení Ondráčka šéfem komise GIBS součást vlastní předvolební kampaně (viz otevřené dopisy Babišovi a ostatním prezidentským kandidátům, snaha stát se vůdčí osobností v odporu proti jeho volbě). Jsem přesvědčen, že nebýt kandidatury na prezidenta, takto aktivně by proti Ondráčkovi nepostupoval. Jak jinak si vysvětlit, že Horáček mlčel, když byl ten samý Ondráček poslední čtyři roky členem komise pro kontrolu BIS, což lze považovat za problém ještě závažnější než GIBS...Bohužel, celé to trochu působí jako předvolební divadélko.

Má-li tedy z pohledu kampaně podání trestního oznámení nějaký efekt, pak zejména ten, že se M. Horáček může dále prezentovat jako kandidát, který vede urputný boj s mimořádně nepopulární ,,mlátičkou" Ondráčkem.

Zda to bude stačit na vítězství, je otázkou.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Šutka | středa 3.1.2018 7:08 | karma článku: 25,21 | přečteno: 1406x