Kdopak nám asi kazí ten průměr?

Takto se optala jedna diskutérka v diskusi u článku, který nás staví do nelichotivého světla. Jsme největšími zloději ze států Evropské unie, pokud jde o krádeže v obchodech.

Nevím na koho tím narážela, ale v intencích současných "hodnotných" příspěvků k rozvoji kladných vztahů mezi romskou a majoritní komunitou mezi řádky čtu, že dotyčná míní, že právě Romové jsou těmi, kteří mohou za toto naše nelichotivé prvenství.

Kdo nekrade, okrádá rodinu - to bylo heslo, které za komančů bylo slyšet v každé továrně, kanceláři, dílně či hospodě. Kdo tehdy kradl, ten sám sebe považoval téměř za disidenta. Kdo nekradl byl považován za pitomce. Ovšem nebyli to rozhodně Romové, kteří toto heslo vymysleli, nebyli to oni, kteří z nakradeného stavěli domy. Zároveň však netvrdím, že z nakradeného tu a tam nevykrmili pašíka, býčka nebo slepičku.

Moc se od těch dob nezměnilo. Krade se dál. Zatímco romský zloděj ukradne mobil, peněženku či rovnou celou kabelku, ostatní kradou obelháváním svých zákazníků, předražováním státních zakázek, podvodnými podnikatelskými praktikami. Prostě každý krade tak, jak mu rozum stačí.

Za nejhorší snad považuji ty, kteří neváhají podvést či okrást stařenku či staříčka, kteří z dob minulých přece jen jsou zvyklí na to, že co se řeklo, to také platilo. A když by ne, dotyčný by měl z ostudy kabát a ani do místní nalévárny by se pro ostudu neodvážil vstoupit. Oni to ještě pamatují. Naše generace pamatuje spíše opačnou variantu. Dotyční vstupují či se snaží vstoupit klidně i do politiky a dělají ze sebe vzorné otce dětí,  se kterými se nechávají fotit na klíně, přičemž na děti kape roztékající se máslo na hlavě takového skvělého táty.

V České republice žije asi 300 000 Romů, tedy tvoří asi tři procenta populace. Ve Španělsku tvoří Romové téměř čtyři procenta obyvatel. V Bulharsku je z celkového počtu obyvatel jedenáct procent Romů, v Maďarsku šest procent a na Slovensku jedenáct procent. Přesto, že romské etnikum je v obyvatelstvu uvedených států zastoupeno mnohem více než u nás, nechali jsme tyto země, pokud jde o krádeže v obchodech za námi. Jak je to možné?

Zpráva uvádí, že 35 procent krádeží v obchodech je na bedrech zaměstnanců. Nevím kolik ctihodný čtenář vidívá Romů pracujících v obchodech. Kam má paměť sahá, možná jsem zaznamenal jednoho či dva takové zaměstnance. Přesto zaměstnanci obchodů, super a hyper marketů jsou odpovědni za 35 procent krádeží. Jak je to možné?

Kdo nám asi tedy kazí ten průměr? Nebylo by fér přece jen začít nazývat věci pravými jmény? Přestat nosit růžové brýle? Vždyť po tom přece všichni ti, kteří o sobě říkají, že jsou národně uvědomělí volají.

Nebo že by po něčem takovém volali, jen když se to té jejich kvazi uvědomělosti hodí?

 

Ke studiu doporučuji tyto mé starší články:

Kdo je vlastně ten "slušný" člověk?

Ještě že se ti Romové neučili!!

 

 

Autor: Lubomír Šula | středa 19.10.2011 16:53 | karma článku: 17,86 | přečteno: 2078x
  • Další články autora

Lubomír Šula

Lež, manipulace či omyl?

15.4.2014 v 10:10 | Karma: 13,79

Lubomír Šula

I my máme své Indiány

9.11.2013 v 10:48 | Karma: 17,23

Lubomír Šula

Láska ve stínu ostnatých drátů

8.11.2013 v 14:30 | Karma: 13,97