David Rath středním školám nevelí!!!!

Jeho blahorodí David Rath I. Středočeský rozhodlo, že kdo neposlouchá půjde od válu. No proč by někdo měl poslouchat někoho, kdo není jeho nadřízeným.

David Rath se rozhodl, že v kraji který jsme mu nechali napospas vybuduje univerzitu. Zřejmě se bude jednat o Středočeskou univerzitu dr. Davida Ratha. Aby ukázal, že občané mají v jeho kraji co mluvit do věcí veřejných, rozeslal ředitelům středních a vyšších odborných škol ŽÁDOST, aby uspořádali mezi studenty anketu, ze které by vyšel název pro tento nově zřizovaný vzdělávací ústav.


Žádosti vyhověla jen necelá polovina škol a požadované údaje zaslala. Ředitelé škol, které na ŽÁDOST hejtmana kraje nereagovali budou prý postiženi snížením osobního ohodnocení.. Pokud se to někomu nebude zdát, může být dle Ratha dokonce vyhozen. „"Určitě se pak podíváme, jak tu školu vede. Protože člověk, který se pozastavuje nad tím, že je potrestán za to, že nesplnil PŘÍKAZ NADŘÍZENÉHO, tak ten člověk je asi z jiného světa .“ řekl hejtman Rath. Tolik strohá fakta, jak je přinesl server Idnes.


Z uvedeného vyplývá, že hejtman Rath asi nezná pořekadlo o dvojím měření a jednom řešení. Asi mu ani jeho babička neříkala, stejně jako mé maličkosti „ raději se třikrát zeptej, než bys něco udělal špatně“.  David Rath se nikoho asi na nic ptát nemusí, je přeci gubernátor středních Čech a kdo je víc.


Kdyby se pan gubernátor Rath zeptal někoho ze svých zkušenějších krajských zastupitelů či úředníků, zajisté by mu rádi řekli, že není nadřízeným ředitelů středních škol a učilišť které zřizuje jeho kraj. Kraj sice má vůči svým organizacím zřizovatelská práva, ovšem jejich držitelem je rada kraje nikoliv hejtman. Ani rada však není v pracovně právním slova smyslu nadřízeným ředitele. Ředitel školy je zaměstnancem školy, nikoliv kraje. Z toho jasně vyplývá, že mu nemůže být nadřízený nějaký zaměstnanec jiné organizace.


Rada kraje může uplatňovat svá zřizovatelská práva mezi která patři jmenování a odvolání ředitele školy. Ovšem i odvolat ředitele školy je možné v intencích Školského zákona v jasně vymezených případech. I pak ovšem dále zůstává bývalý ředitel školy zaměstnancem organizace. Propustit ředitele tedy kraj nemůže, to může jen zaměstnavatel, kterým však je škola. 


Z toho všeho vyplývá, že rada kraje, nikoliv hejtman může ředitele školy úkolovat  pouze v případech, pokud uplatňuje svá zřizovatelská práva. Může například stanovovat úkoly ekonomického charakteru –tzv. závazné ekonomické ukazatele, může stanovovat úkoly v situaci,  kdy bylo kontrolními orgány shledáno pochybení a dožadovat se nápravy.  Pokud zdroj, tedy IDnes formuluje celou věc zpočátku jako ŽÁDOST a posléze sám Rath jako PŘÍKAZ NADŘÍZENÉHO, lze již zde najít nesoulad mezi skutečností a viděním pana Ratha.


Sám jsem ředitelem příspěvkové organizace, kterou ale zřizuje město. V případě, že by mi došla žádost o jaké se zde zmiňuji od starostky našeho města, rozhodně bych této žádosti vyhověl. Nikoliv proto, že by starostka byla má nadřízená. Tou není. Ale proto, že si této dámy vážím a vím, že pokud mne o něco žádá, bude mít pozornost, kterou její žádosti věnuji smysl. A o tom si David Rath v případě ředitelů středních škol zřizovaných jeho krajem může asi zatím nechat jen tak zdát.


 

Autor: Lubomír Šula | čtvrtek 5.2.2009 8:11 | karma článku: 38,97 | přečteno: 2229x
  • Další články autora

Lubomír Šula

Lež, manipulace či omyl?

15.4.2014 v 10:10 | Karma: 13,79

Lubomír Šula

I my máme své Indiány

9.11.2013 v 10:48 | Karma: 17,23

Lubomír Šula

Láska ve stínu ostnatých drátů

8.11.2013 v 14:30 | Karma: 13,97