Míří ruská ekonomika do pekel?

V reakci na pokračující oslabování ruské měny ruku v ruce s rostoucí inflací se ruská centrální banka rozhodla k nečekaně razantnímu zvýšení své hlavní úrokové sazby o 650 bazických bodů na 17%.

Toto rázné rozhodnutí je možné dát do souvislosti s prudkým pondělním propadem rublu, který byl nejsilnějším jednodenním propadem této měny od roku 1999, tedy z doby, kdy se Rusko nacházelo fakticky v bankrotu. Ještě hrozivější jsou odhady budoucího propadu hrubého domácího produktu, který by příští rok mohl dosáhnout až 5%. To vše v prostředí klesající ceny ropy, jejíž prodej představuje klíčový zdroj příjmů ruské státní pokladny, a rostoucích inflačních tlaků v ruské ekonomice.

Ruská centrální banka se již dříve v  tomto roce snažila ochránit domácí měnu pomocí intervencí na devizovém trhu. Od těch však vzhledem k jejich neúspěchu a z obavy z vyčerpání devizových rezerv později upustila. Přestože jejich současná hodnota stále převyšuje 400 miliard dolarů a podle některých analytiků mají právě tyto rezervy šanci ochránit Ruskou ekonomiku od blížící se finanční krize, je zřejmé, že se ruská centrální banka rozhodla uchýlit k jiným nástrojům.

Mix hospodářského úpadku a vysokých úrokových sazeb však může být velmi bolestný. Zatímco západní svět pokračuje v boji proti ekonomickému marasmu v deflačním prostředí pomocí prakticky nulových úrokových sazeb, ruská centrální banka musí naopak držet tyto sazby velmi vysoko, tak aby alespoň mírnila propad rublu. Mezi hlavní obavy z následků dlouhodobého oslabování rublu nepatří jen tlak na růst inflace, ale i strach z akcelerace odlivu zahraničního kapitálu. Podle odhadů banky by mělo jen v příštím roce odtéct ze země v čistém vyjádření až 134 miliard amerických dolarů. Cena, kterou však ruská centrální banka za tuto politiku platí, je ztráta možnosti podpory domácí ekonomiky pomocí nízkých úrokových sazeb.

Bude 17% úroková sazba stačit ke stabilizaci Rublu? Pokud bude stávající tlak na Rusko ze strany západního světa pokračovat, inflace v ruské ekonomie posilovat a cena ropy na světových trzích nadále klesat, je tomu jen velmi těžké uvěřit.

Autor: Sven Subotič, Jindřich Gallo

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Sven Subotič | úterý 16.12.2014 17:05 | karma článku: 9,71 | přečteno: 981x