Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Solidarita na vlastní triko. Adoptujte syrské sirotky II.

Nápad europoslankyně Šojdrové přijmout syrské sirotky je třeba zvážit s otevřenou myslí a srdcem. Je možné ho realizovat s aktivní účastí solidárních spoluobčanů, včetně těch politiků, kteří o solidaritě často mluví.

Ve zprávě o iniciativě europoslankyně z července 2018, že by ČR měla přijmout syrské sirotky, se objevila nepravdivá informace, cituji: "Na druhé straně nápad přijmout syrské sirotky, třeba i velmi malé děti, je v Česku zcela nový".

Kvůli tomu, co napíši dále, musím oponovat. Ne, nejedná se o novou myšlenku. Viz můj blog z června roku 2015 s názvem "Adoptujte syrské sirotky. Samozřejmě dobrovolně.". V něm jsem psal: "Měli bychom přijímat z Libye a Sýrie běžence nejvíce zasažené válkou – a to jsou děti, které ztratily ve válce rodiče."

Proč s tímto nápadem nepřišli politici, například právě europoslankyně Šojdrová, už v tom roce 2015? Je přeci naprosto logické a zcela v souladu s evropskými hodnotami, že když nemohu pomoci všem, tak pomáhám těm nejohroženějším. Do záchranných člunů šli vždy ve slušné společnosti nejdříve děti a ženy.

Proč s tímto návrhem nepřišli politici v době, kdy Sýrie byla v rozvráceném stavu s nejasnou budoucností, a proudily z ní statisíce reálných uprchlíků před válkou? Proč s tím nápadem přichází někdo až teď, když už je situace v Sýrii mnohem lepší a pozvolna, ale viditelně se stabilizuje?

Politici s tou ideou měli přijít před vrcholem migrační krize, v době, kdy se jednalo o dobrovolné pomoci.  Připomeňme, že tenkrát vedl vládu Sobotka, šéf ČSSD. Škoda, že mu nynější šéf ČSSD Hamáček tenkrát neporadil, co má dělat. A dále si připomeňme, že kromě Andreje Babiše byli v roce 2015 ve vládě i lidovci (KDU-ČSL) pod vedením předsedy Bělobrádka, jejichž europoslankyně s návrhem nyní, po dlouhých třech letech přišla.

Asi žádní z těchto politiků a jejich poradců nečtou mé blogy. To je dost dobře možné, tomu bych se nedivil. Ale divím se, že to řešení tenkrát nikoho z těch tehdejších vládních politiků (a mnozí z nich jsou vládními politiky i dnes) nenapadlo. Zřejmě to nenapadlo ani nikoho z plejády jejich poradců. Za co však byli placeni? Ne za přemýšlení? Nebo to některého poradce napadlo, ale příslušný politik to smetl ze stolu?

Nenapadlo to zřejmě ani nikoho z mnoha neziskovek, které chtěly tak moc solidárně pomáhat, ale zřejmě nikoliv především těm nejpotřebnějším. Pokud existují výjimky, tak těm se omlouvám, ale nepamatuji se, že by některá neziskovka něco takového navrhovala či dokonce realizovala.

Tedy: před lety jsem navrhoval přijmout syrské sirotky. Ale velmi důležité je, že můj návrh byl v jednom detailu (ale velmi podstatném!) jiný než to, co nyní navrhuje paní europoslankyně, a než čím chtějí konkurenti trochu zatopit před volbami Andreji Babišovi.

Paní europoslankyně předpokládá, cituji: "O tyto děti by se v Česku postaraly neziskové a charitativní organizace, případně dětské domovy zřizované kraji nebo církvemi.". Tedy syrské děti by z valné části skončily v dětských domovech. To je pro mne neakceptovatelné, neboť to je naprosto nevhodná integrační politika.

Navrhoval jsem v roce 2015, ať jdeme cestou adopce, což je ta nejsprávnější integrační politika. Psal jsem, cituji: "Ale neměli bychom jim nabídnout jen strávení dětství někde v děcáku ve Vyšních Lhotách. To by opravdu nebylo dostatečně solidární a představovalo by to navíc i bezpečnostní riziko. To by nebyla ta správná integrační politika. Je třeba jim zajistit normální vývoj v rodinách, kde se nejlépe naučí jazyku a místním zvykům.
Navrhněme tedy Evropské unii, že Česká republika přijme právě tolik syrských a libyjských běženců, kolik se v České republice najde rodin ochotných ujmout se sirotků a adoptovat je."

Vláda už tenkrát před třemi lety měla zřídit speciální e-mailovou adresu, na kterou by se jí hlásili jednotlivci i rodiny ochotné se syrských a libyjských sirotků ujmout a vychovat z nich řádné středoevropské spoluobčany, nikterak netoužící - až vyrostou - po pomstě za rozvrácení jejich původní domoviny. Nestalo se, bohužel. Ale ani po třech letech není na adopce pozdě. I nyní lze jistě vládě či europoslankyni Šojdrové dobrovolně hlásit ochotu k adopci. Podle počtu přihlášených by pak vláda nahlásila Radě Evropské unie, kolikže to syrských sirotků dobrovolně přijmeme.

Reportéři a moderátoři by se těch politiků, kteří nejvíce hovoří o solidaritě, a to obzvláště těch mladších, měli vždy ptát: "A vy osobně či někdo z vaší rodiny byste adoptoval/adoptovala a integroval/integrovala sirotka ze Sýrie?" Myslím, že by se solidaristé divili, kolik kolegů z jejich řad bude ochotno se adopce ujmout.

Zde bych mohl skončit, ale není to vše, co bych chtěl politikům majícím ústa plná solidarity vzkázat.  

Snahu europoslankyně Šojdrové údajně inspiruje „dítě“ Nicholase Wintona. V blogu ze srpna 2015 (viz blog "Proti bezbřehé xenofilii"), tedy před třemi lety, jsem vyzýval signatáře petice "Vědci proti strachu a lhostejnosti"  odsuzující vzrůst xenofobie ve společnosti v České republice, aby zorganizovali něco jako zorganizoval sir Winton pro ty nejpotřebnější, pro děti postižené syrskou válkou. Kdo z nich se o něco takového pokusil? Dle toho co vím, tak nikdo. Mnohem jednodušeji jde navrhnout přejmenování hlavního nádraží v Praze po siru Wintonovi, než se pokusit reálně pomoci těm opravdu nejpotřebnějším.

A na závěr pohled do budoucna.

Jsem zvědav, zdali europoslankyně Šojdrová nebo jiný politik adoptuje i další moji letitou myšlenku, tentokrát z 1. září 2015: Udělme dočasný azyl syrským ženám a dětem, pokud jejich muži přislíbí, že půjdou bojovat do armády regulérně zvoleného prezidenta Asada proti Islámskému státu. Až ho zcela porazí, dočasný azyl syrským ženám a dětem skončí, neboť se budou moci vátit do svých domovů. Pro ty, kteří tuto myšlenku prudce odmítali a odmítají, si připomeňme, že svého času i Winston Churchill kooperoval se Stalinem, aby porazil absolutně největší zlo - Hitlera.

 

Autor: Pavel Strunz | neděle 16.9.2018 23:57 | karma článku: 27,03 | přečteno: 975x
  • Další články autora

Pavel Strunz

Kriminalita v Německu v kontextu přistěhovalectví 2011-2017

Špatná morálka přistěhovalců, v r.2011 4,7x horší než u ostatních, se ještě skoro 2x zhoršila. V důsledku toho, a v důsledku nárůstu jejich počtu 2,8x, se počet přistěhovalců podezřelých z trestného činu zvýšil do r.2017 téměř 5x.

21.10.2018 v 23:58 | Karma: 38,95 | Přečteno: 3200x | Diskuse| Společnost

Pavel Strunz

Tatače a mamače

Když jsme s manželkou měli první dítě, tak kamarádka, která měla též zhruba stejně starého potomka, mne občas označovala slovem „matec“. Matka a otec dohromady.

1.6.2018 v 1:34 | Karma: 18,42 | Přečteno: 825x | Diskuse| Společnost

Pavel Strunz

Školné na vysokých školách: kolik? Den daňové svobody napoví.

Studenti středních škol se chystají na maturity a poté na zkoušky na vysoké školy. Je tudíž vhodná chvíle zamyslet se nad financováním vysokých škol, zejména těch veřejných, na kterých studentům školné platí stát.

30.4.2018 v 20:05 | Karma: 18,59 | Přečteno: 561x | Diskuse| Společnost

Pavel Strunz

Hymna bez fake news

Brusel-Praha, 1.4.2018 - Česká republika dostala z Bruselu za úkol odstranit nepravdivé informace z národní hymny.

1.4.2018 v 0:01 | Karma: 23,21 | Přečteno: 974x | Diskuse| Společnost

Pavel Strunz

Divoký volební Západ

Na Západě úspěšně diskreditují hlavní atribut demokracie, svobodné volby. Západ by měl pořádně zapracovat na své důvěryhodnosti.

28.3.2018 v 19:04 | Karma: 22,72 | Přečteno: 455x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 210
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1306x
Vědecký pracovník a člen strany Svobodní.

Blog píši zejména o těch, kteří se z nás snaží vytrénovat mistry ve skoku na špek.