Nejlepší pracovní výsledky vyžadují relax

Když může být škola hrou, proč by nemohla být hrou i práce? Takovou otázku si nekladou jen zástupy vyčerpaných zaměstnanců, ale k jejich radosti i někteří z jejich chlebodárců. Ano, už i někteří osvícení zaměstnavatelé si všimli, že znechucený pracovník snažící se skrýt permanentní polospánek za obrazovkou počítače není zrovna motorem firmy, proto je potřeba ho vytrhnout z letargie. A proč ne třeba partií kulečníku, drnkáním na kytaru nebo rovnou posezením na pláži? Zdá se, že české firmy konečně začaly objevovat kouzlo relaxačních zón, které paradoxně zvyšují produktivitu zaměstnanců.

Relaxační zóna AVG Technologies v Brně.

Že jste o ničem podobném nikdy neslyšeli? Že o ničem takovém neslyšel ani váš šéf? Slovo relax je bohužel na většině pracovišť stále tabu, ale ten, kdo se ho svým zaměstnancům odváží dopřát, určitě nelituje. Krátký, avšak pravidelný odpočinek a několikaminutová změna činnosti je podle odborníků nezbytnou podmínkou k tomu, aby byl člověk schopný zachovat svou výkonnost po celou pracovní dobu. A tak firmy hned vedle kanceláří stále častěji budují příjemné prostory, takzvané relaxační zóny, kde si lze ulevit od stresu, rutiny, zápřahu, úporného soustředění i únavného zírání do obrazovky.

Místa, kde si zaměstnanci odsouzení k nekonečným hodinám za pracovním stolem mohou na chvíli vyčistit hlavu, mají nejrůznější podoby. Průkopníkem těchto zaměstnanecky přívětivých pracovišť je společnost Google, jejíž centrály protínají skluzavky, hasičské tyče, akvária i kabinové lanovky. V našich střízlivějších českých poměrech zatím vedou pohodlné divany či houpací sítě, ale i herny se stolním fotbalem, šipkami, videohrami, pingpongovým či kulečníkovým stolem i hudebními nástroji. Relaxační zóna musí jednoduše lahodit oku i duchu, musí být pohodlná a poskytovat soukromí, ale zároveň i možnost setkávání s kolegy.

Své oázy klidu zatím v českých podmínkách zavádějí takové firmy, od jejichž zaměstnanců se očekává kreativní a do značné míry inovátorská práce. Vedou jednoznačně IT firmy, což mohu díky svým občasným návštěvám v jejich sídlech potvrdit. Relaxační zónu jsem zaznamenala v brněnském AVG i Kenticu, další lze nalézt v Netsuite, Solarwinds, Xacti či v makléřské společnosti Cyrrus. Musím říct, že návštěva takové zóny stojí za to, i když zrovna člověk netrpí přepracovaností ani stresem, protože jde vždy o designové lahůdky. Relaxační prostory jsou místem, kde se architekti a tvůrci mohou opravdu vyřádit. A co se týče realizace, tak za nimi stojí brněnská firma U1, s.r.o. Na její vroubek jde jak Kentico, Solarwinds a Xacti, tak i interiér AVG Technologies oceněný Rigips Trophy jako nejkrásnější interiér roku 2012. Nezbývá než doufat, že těchto krásných, ale především užitečných prostor bude na českých pracovištích jen přibývat. Kdo ví, třeba se už brzy dostane právě na vás. A nakonec snad i na mě…

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Iva Strouhalová | pondělí 15.10.2012 18:15 | karma článku: 8,94 | přečteno: 883x