Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Nechte vlajky vlát...

Zatímco neonové srdíčko kdysi na Pražském hradě vesele svítilo, vlajka Evropské unie nemá nárok. Hradní pán si ji tam nepřeje mít ani během našeho půlročního předsednictví, která nás od ledna čeká.

vlajka EU

 Podle mě je to docela škoda. Vysíláme tím do celé Evropy trochu nečitelná sdělení, která vždy umožňují různou interpretaci. Náš prezident reprezentuje český postoj a ten vypadá hodně podivně. Posuďte sami.

 Byl to Václav Klaus, který roce 1996 podal přihlášku ČR do EU. Byl to on, kdo v roce 2003 podepsal přístupovou smlouvu. Toto o sobě dodnes rád prohlašuje.

 Členství v EU jsme si dobrovolně zvolili v referendu v roce 2003 jasnou převahou hlasů PRO. Dodnes členství v EU podporuje veřejnost i všechny parlamentní politické strany s výjimkou komunistů. Podporuje ho dokonce i sám pan prezident Klaus, když říká, že pro ČR nevidí jinou alternativu. Do EU jsme v roce 2004 vstoupili zcela dobrovolně a na vlastní žádost.

 Přitom však ústy vlastního prezidenta toto společenství pranýřujeme. Což o tom, to je v pořádku. Co ale už v pořádku není, je to, že se k němu vlastně odmítáme hlásit, protože vlajka na Hradě by měla sdělit právě toto, tedy "My jsme součástí Evropské unie" Nic více, nic méně.

 To, že někdo s poměry v EU nesouhlasí, je v tuhle chvíli vedlejší. Vlajka není symbolem souhlasu a spokojenosti se současným stavem, je jen symbolem toho, že se k členství k EU hlásíme. Pokud někdo vyvěšuje vlajku českou, také tím neříká, že je se stavem v Česku spokojen. Vyvěšením vlajky nedáváme najevo, že souhlasíme s vládou v této zemi, s platnými zákony a pravidly. Neříkáme tím, jestli se nám líbí systém rozhodovacích pravomocí. Nic podobného. Za žádného řežimu, ani za netvrdších komunistů v 50.letech, se lidé naší vlajky neštítili.

 Jediné, co vyvěšením naší národní vlajky dáváme najevo je, že patříme k České republice! Postupujme stejně i u vlajky evropské. Členství v EU není otázka názoru. Je to fakt, je to reálně existující skutečnost.

 Že pan prezident nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou? No a co ?! Copak vlajka EU je symbolem Lisabonské smlouvy? Není ! Členství v EU jako takové je jedna věc, smlouvy a pravidla v ní platící jsou věc jiná. 

 Mimochodem, Lisabonská smlouva je první dokument EU, který umožňuje z tohoto společenství vystoupit ! Buď chcete respektovat společná pravidla, nebo můžete odejít a žít si podle vlastních pravidel. Jestli toto není demokratický přístup, tak co jiného, proboha?

 A nebo se chováme trochu pokrytecky? Víme, že je členství v EU pro nás výhodné, takže v něm chceme zůstat, ale na druhou stranu nechceme žít podle pravidel, které toto společenství má a vytváří? Evropské peníze putující k nám v rámci různých fondů nikomu nesmrdí, ani nevadí, že jejich zdrojem jsou ostatní členské státy, hlavně ty velké. Je morální na jedné straně natahovat ruku po penězích určité skupiny států a přitom odmítat projevit sounáležitost s touto skupinou?

 Tenhle blog nechce hodnotit, jestli je systém EU správný, či špatný, nebo jaký vlastně je. Chce jen upozornit, že je minimálně slušné a vhodné vyvěsit symbol společenství, ke kterému se dobrovolně hlásíme a jehož chod také můžeme sami ovlivňovat.

 Ne kvůli politikům z Francie, kteří si to přejí. Ale kvůli nám samotným. Možná by bylo fajn, kdyby pan prezident našel nějakou tu vlajku letos pod vánočním stromečkem. Třeba si to ještě rozmyslí a uvědomí si, že místo zbytečného trucování bychom měli nadcházející předsednitví využít k tomu, abychom EU nasměrovali tím směrem, kterým sami chceme. I Václav Klaus se na tom může podílet.

Autor: Martin Štros | pátek 19.12.2008 13:29 | karma článku: 13,87 | přečteno: 1101x

Další články autora

Martin Štros

Kde stát ztrácí miliardy očima úředníka, díl I.

Jako pracovník státní správy jsem se rozhodl, že budu sepisovat své postřehy o tom, kde se ztrácí miliardy od daňových poplatníků, proč tomu tak je a jak to vyřešit. Dnes o tom, jak systém motivuje úředníky k dosahování výsledků.

23.5.2023 v 7:49 | Karma: 22,84 | Přečteno: 857x | Diskuse | Ekonomika

Martin Štros

Co kdyby stát začal šetřit nejdřív na sobě?

Zadlužování naší země roste a jak ušetřit na občanech a firmách, už nám bylo představeno. Neměl by však stát jít příkladem a sám se snažit udělat změny, aby fungoval lépe a tedy levněji?

12.5.2023 v 9:53 | Karma: 27,79 | Přečteno: 1266x | Diskuse | Ekonomika

Martin Štros

Vaječné pokrytectví

Současná vajíčková krize je nejvíce ze všeho demonstrací toho, jak u většiny lidí slova předcházejí činy.

15.3.2012 v 19:37 | Karma: 12,36 | Přečteno: 1019x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Štros

Doktorát jako sociální dávka

Na českých vysokých školách se rozmáhá znepokojivý jev - nezaměstnaní s nálepkou doktorandů.

15.12.2011 v 9:50 | Karma: 22,72 | Přečteno: 2784x | Diskuse | Společnost

Martin Štros

Učitel s praxí lepší nováčka?

Je špatně, že se snížily platové rozdíly mezi nastupujícími a dlouholetými učiteli?

19.3.2011 v 21:21 | Karma: 37,20 | Přečteno: 9340x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí

Hrad Křivoklát, místo kde se natáčí oblíbená reality show Zrádci.
vydáno 10. července 2026

Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...

Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží

Nová podoba náměstí Jiřího z Poděbrad
14. července 2026  15:25

Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...

Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!

Zábavní park Eden ve Vršovicích byl otevřen v roce 1922. Jeho největší budovou...
7. července 2026  19:18

Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...

Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu

Lázně Smrdáky patří mezi nejznámější slovenské lázně specializované na léčbu...
10. července 2026  10:01

Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...

Rybářka z Prahy ulovila vysněného albína. Na jedinou rybu čekala celé roky

Albín je zpět ve vodě, kam patří.
11. července 2026  5:01

O některých rybách rybář ví dlouho. Ví, kde se zdržují, kdy se ukazují, v jakých podmínkách by...

V ostravských Dolních Vítkovicích dnes začíná festival Colours of Ostrava

ilustrační snímek
15. července 2026,  aktualizováno 

V ostravských Dolních Vítkovicích dnes začíná mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava....

Při vážné nehodě dvou osobních aut ve Švihově na Klatovsku se zranili čtyři lidé

ilustrační snímek
14. července 2026  20:35

Čtyři lidé utrpěli dnes navečer zranění při srážce dvou osobních aut ve Švihově na Klatovsku....

Dvořák neobjasnil svůj majetek, tvrdí pražská ODS. Nechce, aby kandidoval

Filip Dvořák, předseda HK Praha 1 a ODS Praha 1
14. července 2026  22:12,  aktualizováno  22:12

Předsednictvo ODS v úterý po jednání prohlásilo, že bývalý starosta Prahy 1 Filip Dvořák...

Babula se vzdal kandidatury za hnutí ANO do Senátu, uvedl, že čelil tlaku

ilustrační snímek
14. července 2026  19:24,  aktualizováno  19:24

Přednosta Fyziologického ústavu Masarykovy univerzity Petr Babula se vzdal kandidatury do Senátu za...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2903x
Autor narozen v roce 1987, absolovent Přírodovědecké fakulty UK v Praze, obor učitelství geografie.
Po dosažení titulu Mgr. v září 2011 nyní pracuje ve vzdělávací agentuře.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.