Chodí se do multikina kvůli filmům?

Počátkem prosince zavřelo v Česku první multikino v historii. Novodvorská Plaza v Praze. Důvodem se stal nedostatek diváků. Nabízí se otázka, co vlastně dnes ještě má lákat člověka do kina a do multiplexu zvlášť.

Multikino v Praze 5

Fenomén multikin začal na konci devadesátých let, jejich vlna postupně smetla celou řadu tradičních kin. Od té doby multiplexy jenom přibývaly. Výhody jsou jasné. Mnoho sálů, každý film se promítá nejen každý den, ale během dne i několikrát. Multikino má specifickou kulturu, ke které patří chroupání popcornu a usrkávání limonády. A také ne poloprázdný, nýbrž skoro prázdný sál. Zejména mladí lidé hodili klasická kina přes palubu. Možná však spíše z módních než racionálních důvodů.

Z návštěvy multiplexu se stala pěkně drahá záležitost. Uvedu příklad z Prahy.

Základní cena lístku pro dospělého na každý film je 169 Kč. Popcorn se prodává ve verzích "malý - sřední - velký" a i ten nejmenší stojí 74 korun. Něco k pití vás přijde na padesátikorunu. A teď si představte, že jste někoho pozvali, takže onu částku je třeba vynásobit dvěma. Za dvouhodinovou zábavu utratíte pěkných 584 korun. A to jste s parnerem skoro nepromluvili, popcorn moc nenasytí, takže by to chtělo ještě zajít si někam sednout na něco k jídlu ...  jak často si takový večer můžete dovolit?

Před filmem vám promítnou nějaké ty reklamy, aby byl váš ekonomický potenciál využit naplno. Soukromí, které díky nízké návštěvnosti může mnoha dvojicím připadat lákavé, je často jen zdánlivé. Sice má zamilovaný pár k dispozici třeba tři řady sedaček jenom pro sebe, ale zase musíte počítat, že vás někdo zpoza plátna sleduje skrytou kamerou, aby provozovatelé zjistili, zda si náhodou film nenatáčíte. Zaměstnanci multikina tak můžou mít o zábavu postaráno, pokud se rozhodnete věnovat intimnostem se svým partnerem.

Zvyk chodit do kina na rande ještě úplně nevymizel, přestože je to ve skutečnosti místo krajně nevhodné pro seznamování a to z více důvodů. Když už však přece jen kluk pozve holku do kina, nechce samozřejmě působit jako chudák, takže klidně zaplatí nehorázně vysoké ceny, což je pro provozovatele multikina cesta, jak vydělat. Snad právě díky tomu máme multikin tolik.

Ale co když je hlavním zájmem člověka podívat se prostě jen na film? Stojí to za to? Kdo chce vidět nový film před vysíláním v televizi, má spoustu možností se na něj podívat doma. Nelegální stahování je stále běžnější, ale dokonce i legální cestou je to daleko levnější, pokud si film například půjčíte v půjčovně, zaplatíte padesátikorunu. A může se podívat celá rodina. V posledních letech výrazně poklesly ceny DVD s filmy. Disk vám zůstane, takže se můžete na film podívat i za týden, za měsíc, za rok... a už zadarmo.

Proč tedy vůbec dnes ještě chodit do kina? Snad jediné zůstává - atmosféra. Tu však nabídne i (a možná ještě víc) klasické kino - které je často o polovinu levnější, s občerstvením za lidové ceny. Nedorazilo sem chroupání popcornu ani usrkávání limonády, celkově se zde publikum chová daleko kulturněji.

Z toho všeho mi vyplývá, že dnes neexistuje racionální důvod pro chození do multikina kvůli filmu. Do multikina se nechodí na filmy, ale spíš za zábavou. Je to životní styl určité skupiny hlavně mladých lidí. Souvisí spíše se snahou být moderní, než touhou po filmu jako takovém. Je to často o snaze ukázat své sociální postavení - mám na to, abych pozval holku do kina, ať to stojí co to stojí.

A mimochodem, multikina například v Praze mi připadají až příliš provázaná. Jak je možné, že lístek i občerstvení stojí skoro všude na korunu stejně? Jak je možné, že i slevové akce typu filmánie, která proběhne během prosince, dělají všechna kina koordinovaně ve stejný čas a stejným způsobem?

Existuje tady vůbec nějaké konkurenční prostředí, nebo jsou multiplexy jen povedený kartel, který udržuje s radostí vysoké ceny a spoléhá na úzkou skupinu lidí, která jejich placením dokazuje svůj společenský status?

Nevyplatilo by se provozovatelům více, kdyby do kina chodilo více lidí za menší vstupné? Náklady provozovatele na promítání jsou skoro stejné, ať je v sálu 5 lidí, nebo 50. Zatím je asi výhodnější pořádně vyždímat tu hrstku lidí, kteří do kina přijdou, než aby se kina otevřela daleko více lidem za rozumné ceny.

Provozovatelé multiplexů by si měli začít tyto otázky pokládat, jinak nebude Novodvorská Plaza poslední obětí.  Doba se mění, filmy jsou stále dostupnější pro domácí shlédnutí a jen za atmosféru kina se asi všem divákům nebude chtít platit nehorázné ceny. 

 I když na druhou stranu, spousta chlapů bude pro získání dívky svého srdce ochotná dát za lístek třeba pětistovku, neboť pozvání do kina se stává vhodným projevem štědrosti a finančního dostatku. Multikina tak přece jen zůstanou, i když zřejmě ne kvůli tomu, co promítají na plátno...


Autor: Martin Štros | středa 10.12.2008 8:28 | karma článku: 27,91 | přečteno: 3426x
  • Další články autora

Martin Štros

Vaječné pokrytectví

15.3.2012 v 19:37 | Karma: 12,36

Martin Štros

Doktorát jako sociální dávka

15.12.2011 v 9:50 | Karma: 22,72

Martin Štros

Učitel s praxí lepší nováčka?

19.3.2011 v 21:21 | Karma: 37,20