Pohříchu měkká a zapáchající záležitost Přemysla Sobotky
Přeseda Senátu ztratil paměť, důstojnost, soudnost i svědomí. Včera prezidentovi vzkázal:
„Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie. Václav Klaus tak svými výroky nepřímo zpochybňuje i i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v roce 2008." Předhodil mu, že to byl on, kdo podepsal žádost o vstup do Unie. Je prý v našem zájmu bojovat proti negativním procesům integrace. „Ke splnění tohoto cíle však nemůže sloužit prvoplánová destrukce Unie, ale naopak trpělivá práce a účast na zlepšení jejího chodu." Klausovi přidal od cesty ještě odpovědnost za rozbití předsednictví EU a obvinil jej z izolace „prostřednictvím jednoduchých a nepromyšlených emociálních gest".
Václav Klaus předtím řekl, že při hlasování v Senátu šlo o „selhání významné části našich politických elit". Podle něj zejména senátoři ODS, kteří změnili své postoje, své rozhodnutí „zbaběle zdůvodňovali".
Přemyslu Sobotkovi bych k tomu vzkázal:
1) P. Sobotka je sám prototypem onoho zbabělého lavírování, o němž prezident mluvil. Důkazy jsou níže.
2) Volba prezidenta, tak netaktně a nepřípadně zmíněná, je ve výhradní kompetenci zastupitelů. Mezinárodní smlouvy se souhlasem parlamentu ratifikuje prezident jako hlava státu.
3) Prezident nezpochybňuje vstup do EU, jen nechce měnit za pochodu zásadní pravidla, k nimž se lidé v referendech nevyjadřovali.
4) Destrukcí Unie je právě podřízení se nepřijatelným změnám, jdoucím proti zásadám, na nichž jsme k EU přistoupili, a pak až ex post se snažit mírnit neblahé důsledky. Je to takový normalizační přístup, zvyknout si na diktát.
5) Unii o „dobrodiní" Topolánkova předsednictví nepřipravil Klaus, nýbrž Paroubek a zelení odpadlíci. Je třeba si uvědomit, že Senát právě schválil to, že žádné předsednictví už rotovat nebude.
6) Je třeba i emocionálních prohlášení, jestliže se nezodpovědně hazarduje se suverenitou a samotnými základy existence České republiky. Musím protestovat, že by šlo o jednoduchá a nepromyšlená gesta. Naopak jde o výraz odpovědnosti, která přesahuje svou dobou mandát jak Senátu, tak prezidenta. Jde o osobní statečnost v situaci, kdy někteří nejen selhali a teď se snaží ospravedlňovat sebe, obhajovat neobhajitelné, ale dokonce mají ještě tu drzost nasazovat psí hlavu prezidentovi.
7)Je třeba odmítnout, že jsme vstoupili do EU, tak se nesmíme divit, že ta si řekne o další převod kompetencí nad rámec smlouvy o přistoupení. Pak jsme mohli podepsat jediný bianco papír, že přistupujeme do spolku, který rozhodne, jak s námi naloží. To tedy nevím, jestli by takové přistoupení občané v referendu schválili.
8) Jestli vůbec Přemysl Sobotka má tu drzost byť jen připustit, že by se mohl stát novou hlavou státu, tak bych mu chtěl vzkázat, že normalizačního prezidenta jsme už měli. A přes všechny oprávněné výhrady musím trvat na tom, že Dr. Husák byl přece jen inteligentní člověk.
9) Pan P. Sobotka by si měl zrekapitulovat, co v průběhu času k Lisabonské smlouvě „nadrolil" a provést inventuru svého svědomí:
V březnu 2005 pro ČTK řekl:
"Já říkám měkké ano. Tak jako lisabonská kritéria se zdála velmi tvrdá a měla postihovat země, které je nedodržují. Najednou se to dokázalo změkčit. Věřím, že i tato ústava nebude ve svém důsledku tak tvrdá, jak zní," zdůvodnil svůj postoj Sobotka. Poukázal na dohodu o principech reformy Paktu stability a růstu, tedy pravidel rozpočtového hospodaření chránících společnou měnu, kdy se ministři financí zemí EU se dohodli na ulehčujících kritériích pro hodnocení vyššího rozpočtového schodku..."V této chvíli je naším úkolem dosáhnout toho, abychom byli rovnoprávným členem unie. Jsme pro liberální Evropskou unii, ne pro unii, která je svázána natvrdo předpisy."
V srpnu 2008 po setkání s prezidentem řekl:
"Postup českého Senátu při ratifikaci Lisabonské smlouvy o reformě institucí EU bude záležet i na tom, jak se k dokumentu nyní postaví Irsko...Irové svým NE dali jasný signál, a s jistou nadsázkou se proto dá říci, že smlouva je nyní mrtvá...Smlouva by mohla u senátorů ODS získat těsnou podporu. Museli by s ní ale vyslovit souhlas Irové."
V říjnu 2008 v rozhovoru s Lukášem Petříkem (viz zde) řekl:
Unie je opravdu v jedné věci nemocná - Brusel je opojen sám sebou, a to neříkám pouze svůj názor, ale i názor ostatních lidí. Když jsme se sešli v červnu v Lisabonu - myslím týden po irském NE, tak jsem z toho měl pocit, že se bruselští politici utrhli od reality a od problémů, které tíží celou Evropskou unii a občany jednotlivých zemí.
Lisabonská smlouva je modifikací evropské ústavy...Myslím, že v podstatě zvítězil pohled, který směruje Evropskou unii k dalšímu spojení s pokusem o vytvoření federace, případně superstátu, a vybudování silného mocenského centra v Bruselu. Podle mého názoru na to však členské státy nejsou připraveny. Navíc se domnívám, že to není dobrá strategie. Možná za sto nebo dvě stě let k něčemu podobnému dospějeme, ale s nadsázkou mohu říct, že se zatím nepodařilo sjednotit ani zástrčky a zásuvky v jednotlivých zemích Unie.
Já na všech setkáních, která jsou na úrovni předsedů parlamentů a také na bilaterálních jednáních, říkám jedinou zásadu: v celém počtu členských zemí jsou si všechny rovny. Pro mě má stejnou váhu francouzské, nizozemské i irské NE a jestliže v daném okamžiku od Irů neexistuje žádný signál, jak by situaci chtěli eventuálně řešit, tak je pro mě Lisabonská smlouva v daném okamžiku mrtvou.
Já s tím usnesením (nejvyššího orgánu ODS o zákazu předávání dalších kompetencí) nebudu polemizovat. Pro mě by toto usnesení mělo logiku před referendem a vstupem do EU. Největší podpora vstupu do Unie byla v referendu od příznivců a voličů ODS, takže jsme se zbavili určité části své suverenity. Toto je další krok, a ten postoj se bude v daném okamžiku vyvíjet. Se znalostí současného stavu nemáme důvod Lisabonskou smlouvu projednávat, protože neznáme stanovisko Irů....Mé měkké ANO však patřilo euroústavě, nepatří Lisabonské smlouvě.
Jestliže jsme členskou zemí Evropské unie a nemáme v daném okamžiku žádného dalšího partnera, který by se realisticky stavěl k tomu, jak má Evropská unie vypadat, tak pokud nechceme z EU vystoupit, budeme se muset přizpůsobit některým věcem, které přicházejí z Bruselu. Úkolem nás na úrovni parlamentů je posilovat roli národních parlamentů a vytvářet tak velký tlak, abychom se skutečně vrátili ke čtyřem původním pilířům EU (tj. volný pohyb osob, zboží, služeb, kapitálu).
Já vám povím příběh, který jsem osobně zažil a nebudu toho dotyčného, jednoho z nejvyšších evropských politiků, jmenovat. Když se ještě jednalo o tu slavnou ústavu, tak jsem mu ještě před francouzským NE položil otázku, co bude, kdyby některá země evropskou ústavu odmítla. Odpověď zněla - a ten dotyčný nebyl v žádném případě nepříjemný člověk - když to řekne velká země, tak bude mít problém Evropská unie, když to řekne malá země, tak bude mít problém ta země. Tento postoj mě velmi zarazil a je pro mě tím zdviženým prstem, abych byl stále v pozoru.
V momentě, kdyby tady došlo k prolomení restitučního data, a to je 25. únor 1948, a kdyby se tady otevřely všechny problémy majetkové z hlediska odsunu sudetských Němců a otevřela otázka Benešových dekretů, tak já budu první, který začne říkat „vystupme z Evropské unie."
Nemůžu to vyloučit, ani potvrdit (že by se stal prezidentem). Nevím, co bude za pět let. O tom já nechci spekulovat. Jinak - teď to říkám samozřejmě s nadsázkou - kdybychom se vrátili do doby Přemysla Otakara II., tak by to nebylo vůbec špatné a byli bychom slušnou středoevropskou velmocí.
Bože můj pohanský! Ten člověk by se měl stydět na Hrad byť jen pohlédnout a před prezidentem by měl provinile klopit oči.
Dušan Streit
Další zákeřná sketa – Viktor Nárožný
Nevím, jestli se jedná o alter ego Leo Wolfa nebo o reálného zákeřného fízla, který pomlouvačně kydá špínu s cílem mě znevěrohodnit.
Dušan Streit
Atomová Julia by z vozíčku ubránila Krym
Na Bělehrad! Tato scéna Švejka mávajícího berlí na kolečkovém křesle se mi vybavila poté, co byl zveřejněn odposlech telefonátu Tymošenkové s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Šufryčem.
Dušan Streit
Totalita protektorátní byla ještě zrůdnější než komunistická
Německá okupace byla horší než sovětská. A člen KSČ, který z ní po Listopadu vystoupil, aby dělal politiku jinde, je hoden většího opovržení než dnešní člen KSČM.
Dušan Streit
Ministryně Válková, omluva zdaleka nestačí!
Tato předlistopadová členka KSČ, trvale bydlící v bavorském Pasově, která byla ještě v roce 2011 vedoucí katedry na plzeňských právech, jež sama získala profesuru na tak „prestižní“ univerzitě, jako je trnavská, se nikdy neměla stát českou ministryní, navíc v resortu spravedlnosti.
Dušan Streit
Divadelní ministr obrany vs normální pán. Vadí ještě komunista víc?
V jídelně máme televizi a já mám hloupý zvyk při obědě přes protesty svého staršího syna pouštět ČT 24. A tak v neděli většinou vidím kousek Otázek Václava Moravce. Nemám ho rád, nedívám se cíleně, takže nevídávám začátek ani konec.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Zemřela zpěvačka Cissy Houston, matka Whitney Houston a držitelka dvou Grammy
Ve věku 91 let zemřela americká zpěvačka Cissy Houston, matka popové hvězdy Whitney Houston....
Ruské a čínské lodě vypluly do Pacifiku. Trénovaly obranu proti ponorkám
Válečné lodě Ruska a Číny provedly v severozápadní části Tichého oceánu společné manévry zaměřené...
S Putinem bych se nesešla bez zástupců Ukrajiny, prohlásila Harrisová
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová se v případě svého zvolení prezidentkou nesejde s ruským...
Izrael přitvrzuje. Rakety oplatil Hizballáhu obřím náletem, invaze je na spadnutí
Sledujeme online Na 120 objektů Hizballáhu v Libanonu za pouhou hodinu zasáhlo izraelské letectvo. Hnutí zase na...
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...
- Počet článků 1144
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3937x
Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní!
Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Co právě poslouchám
- Deep Purple: Now What?!
- Deep Purple: Rapture of the deep
- Led Zeppelin: Celebration Day
- DIO: Intermission
- J. S, Bach: The organ, queen of instruments
- Deep Purple with Orchestra Live at Montreux 2011
- Black Sabbath: 13
Oblíbené knihy
- Dave Thompson: deep purple SMOKE ON THE WATER
- Arthur C. Clarke: DUCH z Grand Banks
- Leonard Mlodinow: Eukleidovo okno
- Robin Cook: Léčba