Zátopkova stanice metra v Londýně

Potěšilo mne, že po dobu olympijských her je přejmenována londýnská stanice metra " West Ham station " na Zátopkovu. Na stejné trase metra nyní nesou další stanice jména finských vytrvalců Nurmiho a Viréna. Olympijský vítěz Roman Šebrle může také najít v Londýně stanici se svým jménem a po naší Štěpánce Hilgertové je dočasně přejmenována stanice metra " Alperton tube station ". Je to zajímavý výraz úcty anglických pořadatelů k některým vítězům z minulých olympijských her. Pochopitelně se nedostalo na všechny vícenásobné vítěze, a tak tam nenajdeme jméno stanice věnované Věře Čáslavské nebo Janu Železnému.  Budeme doufat, že svěřenci Jana Železného získají v Londýně medaile v hodu oštěpem - ať už olympijská vítězka z Pekingu Bára Špotáková, nebo letošní čerstvý mistr Evropy Vítězslav Veselý. Ten by mohl podle svého jména vítězně slavit. Ale o vítězství rozhodují někdy opravdu jen centimetry a hodně štěstí. Bára Špotáková vyhrála na minulých olympijských hrách v Pekingu šťastným posledním hodem. Naopak její nynější trenér Jan Železný prohrál souboj o zlato v Soulu 1988 právě posledním pokusem soupeře z Finska. Na dalších třech OH ale už získal zlato.

Dana Zátopková u sochy manžela v LaussaneČTK

Přes tisíc let starověkých olympijských her

Novodobé olympijské hry jsou pořádány teprve 116 let, ale olympijské panhellénské hry byly pořádány od roku 776 př.n. letopočtem až do roku 393 n.l. , kdy je zakázal římský císař Theodósius I. Zde se již zúčastnili nejen profesionální sportovci z  Řecka, ale atleti mnoha jiných národů - Syřané, Féničané, Babylóňané i národy z Afriky.     

( fotografie Eduard Erben - CPA )

 Olympijský gigantismus

V Londýně nyní startuje přes 10 tisíc sportovců z celého světa na největším svátku sportu. Náklady na výstavbu sportovních zařízení, jejich provoz a ochranu se pohybují v miliardách dolarů. Ale je to obrovský sportovní svátek. Mistrovství světa desítek sportů současně. Organizačně velmi náročné setkání.

V novodobých olympijských hrách získali sportovci z malého Československa a ještě menšího Česka 59 zlatých medailí. Uvidíme, kterému z českých sportovců se podaří získat jubilejní šedesátou zlatou medaili. V diskuzi blogu se můžete pokusit tipovat, který Čech (Češka) to bude.  Pochopitelně není možné srovnávat počty získaných medailí se státy, které mají stamiliony obyvatel - jako Čína, USA, Rusko nebo Japonsko ...

Budeme se těšit na každý úspěch našich sportovců v obrovské konkurenci nejlepších sportovců. Zahajovací ceremoniál dnes večer v Londýně má být velkolepou podívanou. Bude to jistě zážitek.

( foto ČSTV - usměvavý vítěz Emil Zátopek )

Kdysi jsem pracoval v dokumentačním oddělení ČSTV v Praze na Strahově s Emilem Zátopkem v jedné kanceláři a netušil jsem, že bude mít bronzovou sochu u olympijského muzea v Laussane a stanice metra v Londýně bude pojmenována na jeho počest. Rád vzpomínám na jeho vyprávění příhod ze života :-) Jednou nám s moravským přízvukem řekl : " Prezident Husák byl hodný, protože mě neposlal do vězení." Emil Zátopek jako voják veřejně nesouhlasil s okupací Československa v srpnu 1968.

Autor: Miroslav Štorch | pátek 27.7.2012 17:06 | karma článku: 25,95 | přečteno: 4462x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10