" Vesmírná exploze " - sci - fi horor v televizi.

Ve čtvrtek 13.srpna večer bude na TV Nova pokračovat druhým dílem film " Vesmírná exploze ", který byl natočen v koprodukci USA - Německo - Kanada. Základním dějem je náraz velkého silně magnetického asteroidu do Měsíce na jeho téměř kruhové dráze kolem Země. Některé úlomky po nárazu do Měsíce se odrazily do dráhy Země a dopadly na ni. Navíc se silně zvýšila hmotnost Měsíce a došlo ke změně jeho oběžné dráhy z kruhové na eliptickou. Na Zemi začalo docházet k velkým elektrostatickým výbojům, které rušily sítě jak mobilních telefonů, tak počítačů i rozvodné sítě elektrického proudu. Vzhledem k velkému zvýšení hmotnosti Měsíce byla narušena i velikost zemské přitažlivosti. Navíc hrozí na eliptické dráze Měsíce, že dojde v krátkém čase díky zvětšení hmotnosti Měsíce ke srážce s naší Zemí. Jak bude situace vyřešena mezinárodním týmem vědců nás překvapí ve druhém dílu filmu, který se v angličtině jmenuje "Impact" . Astronomové a astrofyzici se asi budou usmívat nad některými scénami z filmu, ale srážky Země s velkými asteroidy nelze nikdy vyloučit. Mne zaujal více problém, co vše by na Zemi přestalo fungovat při velkém výpadku elektrického proudu třeba na celém kontinentu. Můžete se vyjádřit v diskuzi.

Sci-fi film "Vesmírná exploze" USA-Nemecko-Kanada (r.2008)NASA

Může se to opět stát ?

Asi před 65 milióny lety dopadl na Zemi asteroid, který měl průměr kolem 10-ti kilometrů. Byl po něm nalezen kráter Chicxulub o průměru 180 km blízko mexického poloostrova Yucatán. Podle posledních zjištění vědců pravděpodobně nedošlo k vyhynutí dinosaurů následkem dopadu asteroidu. V červenci 2009 zasáhl velký neznámý objekt (asi kometa) planetu Jupiter - viz snímek z observatoře na Havaji. Podobná kometa dopadla v minulém století na Sibiři.

Krizový tým ve filmu

Režisér filmu Mike Rohl obsadil většinou méně známé herce, takže film působí téměř věrohodně, ale z řady vybočuje známá tvář Davida Jamese Elliota, kterého známe většinou ze seriálu JAG. Zde hraje vědce.

Podobných katastrofických filmů už bylo natočeno hodně "Drtivý dopad", "Armagedon", "Vesmírní kovbojové" a další. Většina států nepodceňuje nebezpečí možného střetu zeměkoule s vesmírnými asteroidy, ale prostředků jak zabránit kolizi je zatím minimum. Použití řízených střel s jadernými náložemi, nebo umístění náloží přímo na nebezpečných tělesech (Armagedon) je zatím více méně jen na teoretické úrovni.

Před půlnocí ze 12. na 13.srpna 2009 proletí Země rojem meteoritů zvaným Perseidy . Další průlety je možné pozorovat asi dalších 14 dní, když bude jasná obloha.Na Měsíc by dopadly rychlostí přes 36 km/s (129 600 km/hodinu) a vytvořily malé krátery. V zemské atmosféře se třením o vzduch rozžhaví a shoří. Jen ty větší meteory velmi vzácně dopadnou až na Zemi. (doplněno 12.srpna 2009)

Krizové týmy pro vesmírné kolize - ve skutečnosti

Ve světě jsou již vytvořeny skupiny odborníků, které se snaží řešit situace, kdyby hrozila srážka Země s velkým tělesem. Z hlediska matematické pravděpodbnosti je zajímavé si číst, jak často se srazí planety a jejich měsíce s asteroidy. Měsíc má na svém povrchu krátery pouze od tisíců dopadů vesmírných těles, protože nebyla prokázána žádná sopečná činnost. Povrch Měsíce ale není chráněn atmosférou složenou z plynů. Doufejme, že v nejbližších stoletích k podobné velké srážce Země s obrovským asteroidem nedojde. Většina kosmonautů po návratu na Zem říká, že naše pozemské spory a problémy jsou malicherné.

 

Autor: Miroslav Štorch | neděle 9.8.2009 22:05 | karma článku: 24,95 | přečteno: 9162x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10