
Miroslav Štorch
- Počet článků 218
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3651x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Oblíbené články
Oblíbené blogy
Oblíbené knihy
Miroslav Štorch
Zase nám seberou hodinku spánku

Sice nám ji vrátí opět letošní rok v říjnu, ale stejně mi ta hodinka bude chybět. Letní čas byl v našich zemích obnoven v roce 1979. Dříve to bylo údajně v průběhu let (1915 - 1916) a (1940 - 1949). Nyní se většina Evropy se dohodla na letním času, který trvá 7 měsíců v roce. Ale nikdo se neptal malých dětí ani dospělých, jestli to chtějí. Zkuste děti budit o hodinu dříve do školky nebo do školy. Proč máme dělat stejnou chybu ? Narušují direktivy EU přirozené biorytmy ? Když byl u nás zaveden letní čas, tak je to totéž jako kdyby se celé Česko přemístilo do časového pásma Kijeva a Helsinek. Ale rozednívat se bude o hodinu později. Ale řada rozumných lidí argumentuje tím, že posuny času jsou zbytečné. Odpůrcem používání letního času je i ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Také profesor robotiky Zdeněk Kolíbal z Brna uvádí, že je třeba získat milión podpisů, aby se možným zrušením letního času zabývali europoslanci na zasedáních v Bruselu.
Miroslav Štorch
Ať poslanci uhradí ztráty invalidním důchodcům

Jestliže poslanci nedomyšleně schválí nevyhovující zákon, který tvrdě diskriminuje část jejich voličů, tak se jim nic nestane. Zvláště, když se jedná o invalidní občany s minimálními důchody, kteří nemohli nikdy pracovat. Když dělník vyrobí v továrně zmetek nevyhovující normám, pak mu za způsobené škody strhnou peníze z platu a většinou přijde o prémie. Podle jednoho e-mailu,putujícího na českém netu, jsou poslanci našimi zaměstnanci, kteří jsou placeni občany tohoto státu. Připadá mi logické, že zaměstnanci, kteří způsobí ztrátu svému zaměstnavateli nedbalou prací, by ji měli uhradit ze svého několikanásobně nadprůměrného platu. Když by poslanec nedostal půl roku plat, tak stále má finanční rezervu, ze které může žít. Invalidní důchodce si nemůže ze svého malého důchodu vytvořit finanční rezervu. Životní minimum 2200 Kč na měsíc zcela jistě nestačí většině důchodců ani na bydlení. Na jídlo potom už nezbývají žádné prostředky.To by mělo být našim zákonodárcům zřejmé. Ale zdá se, že zdaleka není. Jestliže někdo má dotované občerstvení v parlamentním bufetu a velmi levnou rekreaci pro rodinu v Lipnici a dalších objektech, pak nevěří tomu, že v Čechách klesá životní úroveň. Přesně podle starého pravdivého přísloví :" Sytý hladovému nevěří ! "
Miroslav Štorch
Jak mne mobilní operátor naštval podruhé ?

Přišla mi SMS, že jsem dlouholetý zákazník nejmenovaného mobilního operátora v Čechách, a tak mi nabízejí kreditní kartu, která se mi bude určitě hodit. Pochopitelně jsem SMS smazal jako spam a zapomněl jsem, že mi nějaká podobná nabídka přišla. Na internetu přichází velké množství nabídek na půjčky, ale po nepříjemných zkušenostech s úroky a RPSN už naštěstí žádné půjčky raději nemám. Najednou v domácí schránce u bytu najdu obálku s několika listy komentářů a uvnitř je vložena novotou se lesknoucí kreditní karta MasterCard s mým vytištěným jménem, i když jsem o ni nežádal a ani nic nepodepisoval. To mne tedy dohřálo a podrobně jsem si přečetl, že kartu si mohu snadno aktivovat na bezplatném telefonním čísle 800 888 800. Proč si ji neaktivuji ? To je jednoduché ! Ta kreditní karta je u banky, která nemá moji důvěru.
Miroslav Štorch
Varování před akcí Vánoce 2009

Také vám přišla vtíravá SMS ? Zde nejmenovaný mobilní operátor píše:" *Nadělujeme 100 000 mobilů! Soutěžte s námi! Odešlete SMS: VANOCE na číslo 2009, pošleme vám otázku. Hrajte do 20.12. Cena SMS je 9 Kč." Pak následuje podpis mobilního operátora a odkaz na webovou stránku. Obvykle se podobných soutěží nezúčastním, protože pravděpodobnost výhry je velmi malá a kontrola, zda vám neupřeli výhru prakticky nulová. Protože mi mobilní telefon dosluhuje, tak jsem si řekl, že 9 Kč v rámci předvánočních nákupů obětuji. Přišla SMS s velmi širokou otázkou : "Hledáme zvíře, které nepatří mezi savce. Odpověď odešlete na 2009." Ihned mi došlo, že jsem se nechal po dlouhé době napálit. Z legrace jsem odpověděl s vánočním tématem : "KAPR". (18 Kč) Přišla mi pochopitelně SMS : " Bohužel, odpověď nebyla správná. Nápověda: " Žije v Evropě a Severní Americe. Odpověď odešlete na 2009." Více na webové stránce XY/vanoce". Už jsem nechtěl obětovat dalších 9 Kč, abych se dozvěděl, že jsem odpověděl špatně. Ale pak zvítězila zvědavost a napsal jsem TRESKA. (27Kč) Přišla mi opět odpověď:" Bohužel, odpověď nebyla správná. Nápověda : Většinu života prožije v Atlantském oceánu. Další SMS za 9 Kč : V rámci zábavy jsem poslal SMS - TUNAK. (36 Kč) Bohužel, odpověď nebyla správná : Nápověda: Jedná se o dravou rybu až 150 cm dlouhou. Odpověď odešlete na 2009. Už jsem to chtěl vzdát, ale soutěživost mi nedala a uvažoval jsem, že některé mořské ryby táhnou do řek a stávají se vánočním pokrmem ve Skandinávii a někdy i v Kanadě. Napsal jsem SMS : LOSOS (45 Kč).
Miroslav Štorch
Chápu zemědělce vylévající mléko do polí

V médiích se objevily snímky farmářů vylévajících desetitisíce litrů mléka do polí a protestujících před úřadovnami ministerstva zemědělství. Před časem se snažili farmáři upozornit na doslova zoufalou situaci v našem zemědělství pomalou jízdou zemědělských vozidel na dálnici a hlavních komunikacích. Kdo v zemědělství pracoval po roce 1989 tak ví, že situace není jen vážná - ale opravdu zoufalá. Není přece možné, aby farmáři dostávali výkupní cenu nižší, než jsou výrobní náklady. Na rozdíl od zemí v západní Evropě, kde je zemědělství výrazně dotované se nepřímo požaduje, aby zemědělci dotovali prodávané výrobky ze svého. Sám jsem jako učitel na střední škole kdysi pracoval na restituovaných polích na kombajnu při sklizni obilí. Bývalý ministr zemědělství Lux nechtěl zvýšit výkupní ceny obilí, aby farmáři neměli příliš velké zisky. Proto se tehdy dovezla pšenice ze zahraničí za vyšší cenu než byla výkupní v Čechách. Mnoho lidí bude argumentovat tím, že tvorba cen u jednotlivých zemědělských komodit je daleko složitější v souvislosti s limity v Evropské unii. Ale prostý selský rozum říká, že nemůžeme prodávat výrobky za nižší cenu, než za kterou je vyrobíme. Můj příbuzný, který je doktorem věd se rozhodl, že nemá smysl v Čechách podnikat v zemědělství a pole se pronajmou. Také se mnou jezdil na našem vlastním kombajnu a nadřel se o dovolené více než dost. Ve výkupním podniku běžně nezařadili (bez korupce) sklizenou pšenici do kategorie potravinářské, která měla vyšší výkupní ceny. Naše zatím nejlepší úřednická vláda ale nemůže dělat reformní kroky, jak uvedl premiér Jan Fišer. Bilance řízení našeho státu u příležitosti 20- ti let od sametové revoluce v roce 1989 nebude veselá.
Miroslav Štorch
Jak přežít v předraženém Česku ?

Evropská komise napomenula již podruhé Český telekomunikační úřad za předražené služby mobilních operátorů a vyzvala ČTÚ, aby snížil cenový strop mobilních terminačních poplatků, které patří k vůbec nejvyšším v celé EU. Jedná se o sazby, které si účtují mobilní operátoři navzájem za používání svých sítí. „Průměrná sazba za ukončená volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU“ upozornila Viviane Redingová – eurokomisařka EU pro telekomunikace. Pravomoc komise EU však nemůže zatím donutit ČTÚ ke změně tarifů. Na upozornění této instituce v minulém roce však náš telekomunikační úřad nereagoval. Mobilní operátoři nám navíc vesele účtují každou započatou minutu hovoru místo obvyklého vyúčtování za skutečně provolané vteřiny, jak tomu bývá v zahraničí. Komu se to nelíbí, tak ať raději zbytečně nevolá. Nebo ať zvolí lepšího operátora.
Miroslav Štorch
Jak ušetřit dvě třetiny nákladů za vodu ?

V současné době cena vodného a stočného ve většině míst naší republiky roste. Roste poptávka a nabídka má omezené možnosti. V některých městech a menších obcích je vody nedostatek. Stal se případ, kdy nejmenovaný zahraniční pivovar provedl u nás vrty pro čerpání velkého množství vody a vyschly studny lidem v okolí. Pak teprve lidé poznávají, co je to mít nedostatek tekoucí pitné vody, když musí vodu přinášet z cisteren před domem. Jak jsem už psal ve svém minulém blogu na stejné téma, tak například v Japonsku se použitá voda z umyvadla vede do splachovací nádržky na WC a voda se tak využívá podruhé. Navíc nemáte výčitky svědomí, že splachujete nevábný obsah záchoda velkým množstvím pitné vody. Když by se podařilo u nás zavést podobný systém, tak by se snížila spotřeba vody, ale pochopitelně by se asi zvýšila její cena, protože monopolní dodavatelé si sami regulují ceny. Nechtějí jistě přijít o plánované zisky - viz vtip Vladimíra Renčína (www.rencin.cz)
Miroslav Štorch
Jak Koč-ka bojoval v srpnu 1968 !

"To budou asi americký tanky z natáčení filmu - Most u Remagenu" řekl můj rozespalý otec, který se probudil stejně jako ostaní v rodině zvukem tankových motorů. Bydleli jsme tehdy v Praze 9 na velké křižovatce Balabenka. Na balkóně se táta opravil."Ale mají ruský pláštěnky a drží se na obrněných vozech kulometů. Tak to budou asi Rusové, co tak dlouho od nás neodjížděli po manévrech. Tak je máme zpátky." Nízko nad Prahou prolétávala výhružně velká trysková letadla. U samoobsluhy se shromáždil obrovský hrozen lidí, protože se obávali, že nebude dost potravin. Zprávy v rozhlasu nás dorazily. Vedle křižovatky pod námi svítila v parku červená barva srpu a kladiva s hvězdou na vrcholu ošklivé plechové rakety. To byl dlouholetý kýčovitý symbol naší vděčnosti bývalým osvoboditelům Prahy. Pod ním projížděl v roce 1961 na návštěvu vysočanských továren kosmonaut Jurij Gagarin. Teď tu projížděly tanky spřátelených armád Varšavské smlouvy, které nás přijely osvobodit od údajné kontrarevoluce. Nikdo nestřílel, nikdo se nebránil. Byla by to sebevražda proti přesile. Stejně jako když 6.10.1938 politici nařídili demobilizaci, tak i v roce 1968 se armáda nesměla bránit. Několik jednotek, které jely na pomoc Praze - byly zastaveny rozkazy.
Miroslav Štorch
Chvála rukám, které léčí jiné ruce

Blog není povídka ani vědecká studie. A tak píšu jen krátké zamyšlení, poděkování a důležitou informaci . Stačí vážnější úraz ruky nebo její onemocnění a vaše prsty rázem nemohou hbitě běhat na klávesnici počítačů a často ani vykonávat důležitější práce. Když dojde k těžkému úrazu ruky, tak lékaři doporučují rychlé ošetření na specializovaném pracovišti Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Pracují zde nejen v ordinačních hodinách, ale jsou v pohotovosti nepřetržitě. Vážné úrazy ruky přivážené často i vrtulníkem operují ihned. Mohou tak zachránit části ruky, které by jinak zůstaly amputovány. Například odříznuté prsty se často podaří při operacích přišít a zachránit. Letos v červenci jsem potkal v tomto ústavu muže ze Slovenska, kterému lékaři před rokem v jiném městě zachránili rozdrcenou ruku, ale zde mu provedli další operace pro zlepšení funkce. Má sice ruku o 7 centimetrů kratší, ale hýbe prsty a má v nich částečně cit. Kdysi Miroslav Horníček napsal knížku "Chvála pohybu". Chci také poděkovat lékařkám a lékařům, fyzioterapeutkám, zdravotním sestrám i všem dalším pracovníkům z ústavu, kde jsem se cítil dobře. Když člověk konečně může po operaci lépe pohybovat prsty, tak chce vzdávat chválu za možnost pohybu.
Miroslav Štorch
Každodenní zabíjení jako daň rychlejší dopravě

Nikdo z nás se nepozastavuje nad tím, že každý den při nehodách v automobilech, letadlech, vlacích nebo i na lodích umírají lidé . Když ráno vyjíždíme z domova, tak nevíme, zda se domů ještě vrátíme. Na to ale většina z nás nepomyslí. Je to samozřejmá daň naší lenosti - ale také nutnosti přepravy lidí a zboží na velké vzdálenosti. Nemusíme létat do kosmu nebo se pohybovat v ponorkách a stejně můžeme každý den riskovat život. Statistiky jasně vypovídají, že letecká doprava je bezpečnější než automobilová, ale v případě, že spadne Airbus do Atlantiku, zabývají se tím všechna média. Za jeden jediný den zahyne v automobilech ve světě víc lidí, než ve všech letadlech světa za měsíc.
Miroslav Štorch
Cesta na Měsíc - splnění snu Julese Verna

"Máme tady hrozný požár! Dostaňte nás odtud! Hoříme !" tak nějak by mohl začínat další dobrodružný román Julese Verna. Bohužel to nebyl jeho sci-fi román, ale tragická skutečnost 27.ledna 1967 při přípravě letu amerických astronautů na Měsíc . Záznam hlasu Rogera Bruce Chafee byl poslední projev života v kabině Apolla 1 v 18:31:16 na startovní rampě Cape Canaveral na Floridě. Bohužel ze složitě uzavřené kabiny Apolla-1 technici tři astronauty nezachránili. Neuhořeli, ale udusili se dýmem požáru. Proto byli konstruktéři nuceni odstranit hořlavé materiály z kabiny a kyslíkovou atmosféru, která způsobila prudké hoření. O dva roky později finišoval v roce 1969 závod mezi USA a tehdejším Sovětským svazem o první přistání člověka na Měsíci. Špionážní družice obou stran ukazovaly přípravy na kosmodromech v kazašském Bajkonuru i na Floridě v USA. Velmi zvláštní shodou okolností situoval Jules Verne start osádky na Měsíc už v roce 1865 také na Floridu nedaleko nynějšího kosmického střediska. Jako spisovatel předstihl o více než 100 let skutečné události, i když mu musíme odpustit některé fyzikální omyly. Třeba nesmysl, že tři cestující na Měsíc by přežili zrychlení v projektilu obrovského kanónu Kolumbiady po vystřelení z 270 metrů dlouhé hlavně. V Apollu 10 také letěli tři lidé s velitelskou lodí Columbie a po úspěšném přistání na Měsíci se stejně jako hrdinové románu Julese Verna vrátili také přistáním do vod Tichého oceánu. Jules Verne jako původním povoláním burzovní makléř věděl, že projekt cesty na Měsíc bude vyžadovat obrovské množství finančních prostředků. Proto ve své knize "Ze Země na Měsíc" mluví o finančních darech zemí z celého světa, aby se cesta na Měsíc mohla uskutečnit.V minulém století USA dokonce nabídla spolupráci při dobývání Měsíce tehdejšímu SSSR, ale předseda rady ministrů Nikita Chruščov údajně dvakrát odmítl, protože Sovětský svaz měl značný předstih v raketovém výzkumu. Později Sověti uvažovali o kosmické spolupráci s USA, ale prezident Kennedy byl v roce 1963 zavražděn při atentátu v Dallasu a Nikita Chruščov byl zbaven veřejných funkcí. Sověti přestali usilovat o přistání na Měsíci s lidskou posádkou a Američané to nevěděli a riskovali, protože prezident J.F.Kennedy 25.května 1961 při zaostávání za Sověty prohlásil ."Rozhodli jsme se letět na Měsíc. Chceme v tomto desetiletí letět na Měsíc a dokázat ještě víc. Ne proto, že je to snadné, ale proto, že je to obtížné. “ O letu na Měsíc už uvažoval ve starém Řecku satirik Lukianos ze Samosaty. Také autor Barona Prášila a mnozí další. Román Julese Verna "Ze Země na Měsíc" nadchl mnohé vědce, kteří později plánovali skutečnou cestu na Měsíc. (Když kliknete na fotografii lunárního modulu nad Měsícem, tak se vám obrázek zvětší téměř na celý monitor počítače). Letos uplyne již 40 let od prvního přistání astronauty USA na Měsíci. Sověti přivezli ve stejný rok na Zemi měsíční horninu pomocí automatické sondy. Naplnění snu o cestě člověka na Měsíc stálo hodně lidských obětí na Zemi i v kosmu. Bohužel projekt výzkumu Měsíce - Apollo byl zkrácen pro velké výdaje USA při válce ve Vietnamu. Místo Apolla 20 bylo expedic jen 17. Posledním člověkem na Měsíci v roce 1972 byl původem Čecho-Slovák Eugene Cernan , který doufal, že se lidé na Měsíc brzy vrátí pokračovat ve výzkumu. Válka ve Vietnamu skončila až v roce 1975, a pak teprve Spojené státy spolupracovaly se Sovětským Svazem v projektu Sojuz-Apollo na základě dohody z roku 1972. Dnes je pro nás samozřejmostí, že ve výšce 350 kilometrů nad Zemí obíhá mezinárodní vesmírná stanice ISS (Internationa
Miroslav Štorch
Brusel nám zakáže žárovky ?

Už v roce 2008 u nás proběhla tiskem zpráva, že vedení EU v Bruselu uvažuje o prosazení zákazu používání žárovek v zemích Evropské unie do roku 2012. Nyní byla tato zpráva potvrzena a od září letošního roku se zastaví prodej žárovek nad 100W v České republice. Z hlediska úspory energie to má logiku. Z pohledu spotřebitelů to pro mnohé sociálně slabší znamená prudké zvýšení nákladů na osvětlení. Dlouhodobě to však představuje velké úspory energe. Uvidíme jak zvládnou situaci politici s dotacemi. Vynálezce Thomas Alva Edison vyrobil první žárovku se svým týmem po dlouhém výzkumu již v roce 1879 a zahájil tak porážku veřejného plynového osvětlení ve městech i v domácnostech. Také v automobilech se přestaly zhášet plameny v petrolejkách za jízdy. Za 130 let existence žárovky byla jako světelný zdroj již překonána a prozíraví spotřebitelé už používají úspornější zářivky.
Miroslav Štorch
Venuše - dávají životu smysl

To není poezie, ale jen lehká krátká úvaha o ženách a času bez zbytečných odbočení a zdůvodnění, proč některé nehty mají perleť, rty rtěnku, řasy řasenku a vlasy melír. Proč existuje móda a častá póza žen, že o muže nejeví zájem. Chladná krása a pohledy hubených modelek i profesionální zájem letušek. Mládí Venuší je více než zlaté šperky. I zkušené Venuše mají svou důležitost a smysl v životě nás všech. Od babiček až po mladé maminky. Jednou z nejstarších dochovaných památek ženských znaků u nás je známá Věstonická Venuše stará asi 26 000 let, která byla objevena na Moravě 13.7.1925 profesorem Karlem Absolonem. Soška byla nalezena rozlomená na dva kusy v popelišti. V muzeu oba její díly spojily. Poslední vědecký výzkum s použitím tomografu z roku 2005 dokázal u této sošky, že byla vypálena z hlíny a vápence. Jak píší autoři - je pikantním zjištěním, že na hýždích této sošky je otisk prstu dítěte asi desetiletého. Po vymodelování byla soška vypálena. Pak ležela dlouhé tisíce let v zemi jako důkaz, že ženy byly a jsou objektem zájmu mužů již velmi dlouho. - Mám pochopení pro to, když některé ženy mají extravagantní úpravy svého zevnějšku a chtějí zaujmout určitý typ mužů. Totéž platí samozřejmě o mužích. Ať už mají hlavu úplně vyholenou, nebo s čírem, s piercingem v nose, jazyce i jinde. Ať mají tetování ve tváři i na těle a chce se identifikovat s nějakou skupinou. Jak říkají odborníci z psychologie o mladých, ať mají hlavu třeba zelenou, ale hlavně ať neberou drogy a neničí si zdraví jinými způsoby. Bohužel jako učiteli mi velmi vadí, když mladé dívky podléhají módě a třeba v zimních mrazech chodí s vyzývavě odhaleným bříškem pod krátkou bundou. Lékaři potvrzují, že se výrazně zvýšil výskyt zánětů ledvin a souvisejících cest, včetně ženských orgánů. Zdánlivě to sem nepatří, ale mnohé dívky se tak pro hloupou vyzývavou módu připraví o možnost mateřství, které dává životu žen i mužů smysl. Také módní návrhářka Liběna Rochová varovala 29.3.2009 před módním odhalováním bříška žen a dívek v televizním pořadu, protože ženy prochladnou a tloustnou - videozáznam MR.GS . 4:40 min
Miroslav Štorch
Kde čtou blogy hezky česky ? - " fotoblog "

Můj včerejší blog četlo hodně lidí ve 23-ti zemích světa a dnes nevychází většina novin. A tak si čtu na Netu co nového. Kliknu na mou zelenou mapu GeoVisite vpravo a ejhle můj blog četl v noci někdo v Austrálii jak v Sydney, tak i na druhém konci v Perthu. Většinou jsou to asi krajané trvale tam bydlící a třeba i pracující, nebo turisté a studenti. Jen bývalí spoluobčané ze Slovenska si čtou hezky česky a "dobre rozumejú." Také tři lidé z různých míst Polska mohou rozumět bez problémů, i když to je třeba náš námořník ze Szceczina a ne Polák. Nejvíc mne včera překvapila návštěva z neznámých ostrovů "Turks and Caicos Islands" blízko Baham. O těch jsem ani nevěděl, že existují. Přeložit se to nedá jako Turecké a Kokosové ostrovy, protože Turecko je daleko a Kokosové ostrovy se překládají jinak a leží také jinde. Blogy si čtou na Britských ostrovech včetně Irska. Jméno Island je anglicky "Ostrov", takže tam čte česká novinářka a další Češi. Na Kanárských ostrovech naši turisté i na Mallorce, na Filipínách, Taiwanu i v Tasmánii pod Austrálií. Jak je ten svět malý. V dalších programech člověk zjistí, že blogy čtou na českých velvyslanectvích i obchodních zastoupeních - třeba Škoda v Iráku. Dokonce články čtou i bývalí studenti našich vysokých škol v Nigérii, Angole - ba i ve Vietnamu, jak mi napsali mailem. Jen je asi nezajímá, co se vysílá u nás v televizi. I když pozor - na internetu mohou českou televizi vidět a rozhlas poslouchat.
Miroslav Štorch
Nesnesitelná lehkost cestování na Netu

Když chci relaxovat na internetu, tak si buď přečtu zajímavé blogy oblíbených osobností - nebo si pustím záběry webových kamer z různých světadílů. Tam nemusím ani číst a můžu jen pozorovat a cestovat po světě. Nepotřebuji ani peníze, letenky, víza či zavazadla. Nestarám se o ubytování, očkování proti malárii nebo žluté zimnici. Dokonce mne třeba ani nepřepadnou a neriskuju, že někde něco zapomenu - třeba fotoaparát. Jen tak se kochám a dívám. Říkám si:"Tam bych se rád podíval. Tady už jsem byl a jak se to tam změnilo. Asi tam znova zajedu, když si našetřím."
Miroslav Štorch
Jak může autor blogu vidět své čtenáře ?

Právě teď, když čtete tyto řádky, tak se skrytě na zelené mapě světa GeoVisite - (vpravo pod fotografií ) - zobrazuje přibližná poloha, kde jste připojeni se svým počítačem. Kolem místa, kde jste připojeni na otevřený internetový prostor se objevuje zvětšující se kroužek. ( Když je hodně připojených, tak bod vašeho místa jen světelně pulzuje.) To ale musíte alespoň jednou kliknout na plochu mapy. Pak se vám objeví názvy zemí, ze kterých byli čtenáři ten den připojeni-včetně vaší země i s vlaječkou státu. Když kliknete na jméno státu, tak se vám rozvine roleta měst návštěvníků v daném státu. Jestliže kliknete na jméno města, tak se vám pod mapou objeví jeho zeměpisné souřadnice. Když napíšu nějaký článek, tak mne zajímají především písemné reakce čtenářů. Když nikdo nic nenapíše, tak alespoň vidím kolik lidí a odkud se připojilo. Je to pro mne velmi pěkné opakování zeměpisu, které mne těší. Mnoho zemí jsem sám navštívil, a tak si představuji jak třeba v Brazílii, Číně nebo Austrálii nějaký Čech čte můj blog na idnes.cz - Třeba naši turisté, studenti nebo pracující v zahraničí. Jen co článek po napsání je aktivní, tak za minutu bliká třeba město Sandaker v Norsku. Ale nemusí to být vždy Češi, ale někdo, kdo umí česky. Třeba druhá generace krajanů. Nebo slavisté a bohemisté :-)
Miroslav Štorch
Jak ušetřit korun tisíc a víc - za vodu ?

Když jsem bydlel v Japonsku v rodinách, tak jsem viděl jak tam úspěšně šetří vodou. Oni většinou nesplachují WC pitnou vodou jako u nás v Čechách. To naše plýtvání mi bere dech. Ve světě denně umírají lidé po vypití znečištěné vody. Často musí jít pro vodu několik kilometrů a ještě nemají jistotu, že je nezávadná. Některé české organizace pomáhají v zahraničí při vrtání studní a zajišťování pitné vody z místních zdrojů pro rozvojové země. U nás ale vyčištěnou a nepoužitou pitnou vodu splachujeme do záchodu jen jako prostředek k dopravě obsahu WC do kanalizace. To je přece barbarské plýtvání. Představte si, že nakoupíte pitnou neperlivou vodu v supermarketu a doma s její pomocí budete splachovat. To je absurdní představa, ne ? Při troše "ekologické" námahy můžete ušetřit při běžném provozu domácnosti tisíc korun i víc za rok. Jak ? To ví mnoho lidí, ale málokdo to v Čechách využívá. Ale chápu, že pro někoho s velkými příjmy není úspora tisíce korun za rok zajímavá a je pohodlnější plýtvat pitnou vodou.
Miroslav Štorch
Udělejme si malé referendum sami :-)

Naši zákonodárci nám nedopřáli, abychom mohli volit svého prezidenta přímo, jak je zvykem v rozvinutých demokraciích. A tak jsme byli nuceni jen pasivně přihlížet nepříliš vydařené organizaci při televizním přenosu tří volebních kol. Průběh tehdy komentovala daleko ostřeji řada profesionálních novinářů. Kdysi za totality vycházel časopis "Udělej si sám", kde většina českých kutilů nacházela nápady jak vyrobit to, co nebylo dostupné v obchodech.
Miroslav Štorch
Skrytá úskalí internetu - warning.

Při surfování na internetu často proplouváme mezi virtuálními skalisky, ale občas reálně narazíme v reálném čase. Nejmenší nárazy zažijeme, když nám někdo v diskuzi blogu nevybíravě vynadá, nebo používá primitivní a vulgární výrazy. S tím se člověk může vyrovnat bez větších následků. Ale i méně citově založený muž může mít poraněné city, když si delší dobu dopisoval s mužem, který se vydával za ženu. Jiní lidé mohou obrazně krvácet finančně, když naletěli podvodníkům při prodeji na internetových aukcích. Nejhorší jsou skutečná poranění fyzická i psychická u malých dětí a mládeže, které někdo pozval na setkání do parku a nasliboval jim hory doly. Jak se říká na varovném plakátu umístěném na nejmenovaném hypermarketu : "Nikdy nevíš, kdo je na druhé straně internetu." Na plakátu je malá dívenka, která se houpe na houpačce a ukázka pozvání pro ni e-mailem nebo vzkaz z chatu.
Miroslav Štorch
Písnička - Dvě spálený srdce : Nagasaki, Hirošima

V bombardéru Boeing 29 -Superfortress letícím nad Hirošimou seděl 6.srpna 1945 také potomek českých rodičů ze Žďáru nad Sázavou – seržant Joe Stiborik. Z výšky 9600 m byla svržena s vysokou přesností první atomová bomba použitá ve válce. Po 43 sekunách pádu vybuchla bomba se jménem „Malý chlapec“ (Little Boy) ve výšce 580 metrů nad zemí v 8.15 místního času. Bomba vážící 4000 kg obsahovala jen 64 kg uranu 235. Výbušná síla bomby však odpovídala množství 15 000 tun TNT (trinitrotoluenu). Asi 150 metrů od epicentra výbuchu zůstal stát jeden z mála domů, který byl konstruován ze železobetonu, aby vydržel častá zemětřesení, která v Japonsku ohrožují města. Tentokrát ale nezničila 62 000 domů současně příroda, ale výbuch, jehož sílu zachytí i seizmografy. Celosvětově známý Gembaku dom (Atomový dóm), který byl v roce 1996 vybrán do seznamu světových památek UNESCO – navrhl již roku 1913 v Japonsku žijící Čech.
Miroslav Štorch
Smrt motorkářů a pravděpodobnost

Meteorit může prolétnout atmosférou a zasáhnout vás, ale pravděpodobnost je velmi malá.Už se ale stalo,že meteority zasáhly domy.Když letíte letadlem, tak pravděpodobnost jeho havárie je podstatně nižší, než když jedete autem. Kdo vyjede na motorce má velkou "naději" na vážné zranění nebo smrt v případě nehody, protože není chráněn karoserií a airbagy jako v autě. Letadel létá mnoho tisíců, ale automobilů jezdí mnoho milionů. Platíme daň pohodlné dopravy bez velké námahy v miliónech dolarů při škodách na vozidlech a mnoha tisíci životů lidí, kteří zahynou při nehodách. To ještě nemluvíme o mnoha miliardách dolarů za pohonné látky a ekologických škodách při spalování benzinu, nafty či plynu.
Miroslav Štorch
Mají učitelé stávkovat nebo si jinak vydělat ?

Pro přehlednost napíšu „školní osnovu tématu 1. Postavení učitelů za I. republiky2. Platové poměry za socialismu 3. Současné platové relace učitelů 4. Smutné stránky povolání učitele Postavení učitelů za I.republiky bylo dost prestižní a vedle starosty a faráře patřili většinou k nositelům kultury a pokroku v obcích. U platů učitelů se počítalo také s naturálními dary a možnostmi dalších výdělků, třeba při doučování, hraní hudby a podobně.
Miroslav Štorch
Smrt motorkářů a teorie hodnot

Včera jsem šel jako chodec naštěstí po chodníku v krajském městě Ústí nad Labem. Nešel jsem po asfaltové vozovce, protože ta je vyhrazena pouze pohybu lidí v rychlejších vozidlech. Měl jsem opravdu štěstí, že jsem ulici právě nepřecházel, protože bych byl sražen motocyklem, který jel podle mého odhadu rychlostí zcela jistě vyšší než 100 km/h. Než jsem se vzpamatoval z leknutí po silném rachotu motocyklového motoru, tak kolem mne „prosvištěla“ druhá silná motorka a hned za ní třetí. Asi měly motorky blízko hnízdo. Fyziologické reakci organismu na silný zvukový podnět se člověk těžko ubrání a ještě působí rychlý pohyb velkého objektu před očima. Zvuk motocyklu ve vysokých otáčkách na mne působí dost nepříjemně stejně jako zvuk pily cirkulárky. V obou případech hrozí nebezpečí. Podobně to asi cítilo malé dítě v kočárku, které se po průjezdu motocyklů rozplakalo.
Miroslav Štorch
Česko-Slovensko nejen v tenisu žen

Včera skončilo další utkání mezi družstvy Česka a Slovenska v Brně. Po fotbalu, hokeji a dalších sportech se utkala družstva žen nyní v tenisu na brněnském kurtu. Jak velikou důležitost mělo toto utkání je zřejmé, když na utkání spěchal pan premiér přímo z televizní debaty v Praze osobním vozem vysokou rychlostí. Po velmi vyrovnaném průběhu naše družstvo těsně zvítězilo a přiznejme si, že naše děvčata mohla také těsně prohrát. Česko i Slovensko hrálo oslabené o některé důležité hráčky. Často když naši sportovci zvítězí, tak říkáme .”Sláva vyhráli jsme !“
Miroslav Štorch
Česko - Slovensko nejen kopaná

Před patnácti lety se narodily děti, které ani neví, že Slovensko bylo s námi spojeno ve státě. Zkuste si vzpomenout co všechno před patnácti lety nebylo pro většinu z nás dostupné - digitální fotoaparáty, mobilní telefony, DVD. Ve srovnání s dnešní úrovní byly počítače pro běžného člověka velmi pomalé - s malou operační pamětí i hard disky. Flash paměti byly dalekou budoucností a blogy „jakbysmet". Stejně tak i internet.
předchozí | 1 2 3 | další |