Hirošima, gejši a Češi

Město Hirošimu bombardovalo ráno 6.srpna 1945 letadlo USA B-29, ve kterém byl členem posádky také střelec seržant Joe Stiborik, jehož předkové pocházeli ze Žďáru nad Sázavou. Český architekt Jan Letzel se narodil 9.dubna 1880 v Náchodě a v Hirošimě navrhl Prefekturální palác pro výstavu produktů, který měl svou železobetonovou konstrukcí odolávat častým zemětřesením. Byl dokončen v dubnu 1915. Dnes je ze zachovalých trosek tohoto paláce památka UNESCO známá pod názvem "Atomový dóm" nebo japonsky Gembaku-dome. Nyní je zde rozsáhlý Hirošimský památník míru s muzeem , které navštěvují tisíce turistů z celého světa, včetně Američanů. Vždy při výročí 6.srpna ráno v 8:15 místního času připomínají údery zvonu okamžik, kdy vybuchla bomba s názvem "Little boy" (Hošík) nad městem, které se neobávalo útoku jednoho letadla. V roce 2002 jsme bydleli několik dní v rodině, s malými dětmi, přímo v Hirošimě. Představa, že by někdo bombardoval bez varování město brzy po ránu, byla děsivá.

Ceská památka UNESCO v JaponskuWikipedie

Bombardování v Protektorátu Čechy a Morava, a také v Japonsku

Studenti středních škol v Čechách už naštěstí znají bombarování českého území jen z historických fotografií a filmů. Například v Ústí nad Labem je dodnes věž kostela, po náletu letců z USA r.1945, silně nakloněna od svislého směru. V Praze, Plzni a dalších průmyslových městech, byly prováděny nálety letkami spojenců pomocí letadel Boeing-17. V Japonsku byly prováděny podobnými letadly nálety na Tokyo a další města z letadlových lodí. Pro nálet na Hirošimu a Nagasaki byla použita letadla Boeing - 29 Superfortress s dlouhým doletem a upravenými speciálně pro tento účel.


Japonští středoškoláci se přijeli podívat do České republiky na historicky zajímavá místa a navštivili i pevnost Terezín a Památník v Lidicích. Naši studenti se zúčastnili výměny mezi školami a navštívili v Japonsku Ósaku, Hirošimu, Kyóto, Tokyo a některá další města. Bylo to zajímavé srovnání kultur a úrovně techniky. Potvrdila se známá pravda , že pokud nejsou státy spolu ve válečném stavu, tak prostí lidé spolu vycházejí přátelsky, protože nejsou ovlivněni manipulací propagandy v médiích. Stejně jako naši vojáci v I.světové válce, bojovali Japonci ještě ve II.světové válce za císaře pána a jeho rodinu.

 



Gejši na ostrově Miyajima

Nedaleko města Hirošima leží v Tichém oceánu malý ostrov s názvem Miyajima. Jsou zde významné historické památky a známá tzv. Nebeská brána, která je také v seznamu památek UNESCO.

Jako skupina studentů a učitelů jsme zde měli slavnostní večeři, kde nás měly obsluhovat ve světě známé společnice zvané gejši. Večeře byla podávána v japonském stylu, kde většina jídel je umístěna na stolech ve zdobených krabičkách s víčkem. Gejši měly na sobě nádherně zdobená historická kimona, ale byly to zkušené starší dámy. Bohužel neuměly anglicky, a tak se naše konverzace omezila na mimoslovní komunikaci a úsměvy. I tak to byl velmi zajímavý kulturní zážitek. Japonský smysl a cit pro přírodu byl ve městech vidět na každém kroku. Známé japonské zahrady a chrámy většinou ve tvaru pagod byly pro nás zajímavým zážitkem. Je ve válečných dokumentech doložené, že jeden z obdivovatelů japonské kultury v americkém velení zamítl jako cíl - historicky cenné císařské město Kyóto. A tak "Černý Petr" bohužel zůstal na Hirošimu a Nagasaki.

  Text písničky Karla Plíhala s metaforou : Dvě spálený srdce - Nagasaki, Hirošima

Autor: Miroslav Štorch | čtvrtek 6.8.2009 10:00 | karma článku: 17,94 | přečteno: 3462x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10