Chorvatsko - požáry lesů a rekreace u silnice

Před několika dny hasila letadla s mořskou vodou požáry na ostrově Brač. Shořelo více než 2400 hektarů porostů. Chorvatští požárníci (vatrogasci) úspěšně evakuovali z ohrožených míst domácí obyvatele a několik desítek turistů. Naštěstí nikdo nepřišel o život ani nebyl vážně zraněn. Jako zahraniční turisté jsme na pobřeží Dalmácie  pozorovali s údivem velký pás dýmu nad vzdáleným  ostrovem. Na čisté a prázdninově poklidné oblázkové pláže přinášel vítr popílek ze vzdálených spálenišť. Před 16-ti lety zde létala bojová letadla USA a NATO ze základen v Itálii i z letadlových lodí plujících v Jaderském moři. Probíhal zde válečný požár, který naštěstí skončil v roce 1995.  V Chorvatsku byl odstřelován ze srbských tanků a děl i historický Dubrovník. Ale Chorvatům se ho podařilo ubránit. Hašení občanské války ale trvalo dlouhých 5 let. Tehdy bylo požárů mnohem víc.

Hasiči s letadly a loděmi uhasili požár na ostrově Brač za tři dnyMediapress-EFE

Klidná rekreace u hlavní silnice

Jadranská magistrála ( video-D8 ) vede už půl století  658 kilometrů po jaderském pobřeží Chorvatska aj. Prochází mnoha městy, městečky, rybářskými vesničkami často těsně u moře a velmi blízko ubytovacích zařízení turistů. Pochopitelně dražší hotely jsou umístěny na klidných místech, kde automobilový provoz neruší. Ale turisté z celé Evropy jezdí k Jaderskému moři rádi, i když v noci slyší rachot autobusů, kamionů a dalších vozidel. Asi jsou adaptováni  na hluk z rušných měst, odkud odjíždějí na dovolenou ?

Najdeme tu zaparkovaná vozidla nejen ze států bez moře - jako je Švýcarsko, Rakousko, Česko nebo Maďarsko, ale i ze států s chladnějšími vodami moří - ze skandinávských zemí, z Polska, Německa, Holandska i Belgie. Dokonce i Italové, kteří mají vlastní pobřeží Jadranu, se jezdí podívat, jak to vypadá na druhé straně moře.

Mnoho lidí se do Dalmácie vrací

Kde se lidem líbí, tak se tam rádi vracejí. V místním tisku se psalo o manželském páru z Německa, který jezdí na jedno místo v Dalmácii už více než čtyřicet let a většinou vícekrát do roka. Také v našem hotelu byl český podnikatel, který na pobřeží Jadranu odpočívá s rodinou i mimo hlavní sezónu několikrát  během roku. Není tajemstvím, že někteří čeští tuneláři si společně se slovenskými koupili vily na pobřeží Chorvatska. Někteří už byli zadrženi Interpolem, ale jiní se chlubí domorodcům jak jim vynáší milióny korun měsíčně prodej elektřiny z jejich "polí" solárních panelů. Asi ne náhodou hostí na svých haciendách ministry a poslance, kteří vytvořili úmyslně nedokonalé zákony pro tunelování kapes českých občanů.

Dokonce i první dáma Livie Klausová si letos v Chorvatsku léčí bolavá ramena plaváním v teplém moři. Přejme všem turistům v Chorvatsku, ať  už nezažijí žádné nehody a  klidně se mohou rekreovat.

Úplněk se odráží v  neuvěřitelně klidné hladině Jaderského moře. ( vlastní foto ) Už se naštěstí neválčí.

Autor: Miroslav Štorch | úterý 19.7.2011 23:57 | karma článku: 14,61 | přečteno: 1991x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10