ČEZ - Český extrémní znečisťovatel - ovzduší

Politické lži před výstavbou Temelína slibovaly zlevnění elektrické energie pro české podniky, domácnosti i dopravu. Ale jaká je dnešní skutečnost ?  Trolejbusy, tramvaje i elektrické vlaky jsou sice ekologičtější  a tišší -  než autobusy, dieselové nebo dřívější parní lokomotivy. Ceny elektřiny se přehnaně zvýšily. Většina elektřiny v Česku se vyrábí v tepelných elektrárnách, které i po odsiřování chrlí milióny tun exhalátů, které dýcháme. Kritické hodnoty prachových částic ohrožují zdraví dospělých i dětí na Ostravsku, Pardubicku, v Ústeckém kraji, v Českých Budějovicích i v Praze. Současný ministr financí chce více zdanit čistější vzduch lidem, kteří bydlí ve zdravějších částech republiky. Platit ale mají všichni občané. Méně jen ti ve více znečištěných.To se máme na co těšit. Hlavní je, že pan ministr financí je silný kuřák, aby nedostal otravu kyslíkem.

Elektřina je údajně čistý zdroj energie - bohužel exhalace neČTK

Exhalace kdysi v Československu

Jako děti v průmyslové Praze 9 -Vysočanech jsme dýchali hodně popílku a prachu. Popílek pronikal i do bytů. Také jsme jezdili se školou bezplatně na tři týdny do školy v přírodě, aby stát alespoň částečně vykompenzoval dětem a mládeži zhoršené životní prostředí. V dospělosti jsem pracoval téměř 25 let v Ústí nad Labem. Tam často pro silné mlhy - přesněji smog nejezdila ani městská doprava, protože nebylo vidět na krok. Trolejbusy i autobusy měly povinně na sobě žluté praporky jako varování pro občany města, že jsou zhoršené rozptylové podmínky ve městě. Těhotné ženy měly v tehdejším severočeském kraji statisticky významně více potratů než v jiných částech republiky. Malé děti měly slepená víčka očí zhnisanými záněty a návštěvy ze zahraničí nás litovaly. Snad jen tehdejší severomoravský kraj na tom byl podobně. V té době umíraly jehličnaté lesy v Krušných horách i Krkonoších. Pomáhaly tomu i exhalace z Polska a tehdejší Německé demokratické republiky. Lesy se kácely a hned byly vysazovány nové stromky - snad odolnější druhy. Ale vítr přináší znečišťující látky i nadále přes hranice k nám i od nás. Český popílek je až na čistém sněhu v Norsku. ( obrázek Vladimír Renčín - www.rencin.cz )

Znečišťování  u nás v současnosti

V současných médiích se referuje často o překročení limitů prachových částic, oxidů dusíku či síry na Ostravsku, severočeském Ústecku, Mostecku či Chomutovsku - i jinde. Třeba i v Praze.  Ostrava dokonce žaluje stát za znečišťování ovzduší a naléhavě jedná s ministerstvem životního prostředí o řešení situace. Mezi  největší znečišťovatele ovzduší  patří zejména průmyslové podniky, dopravní prostředky se spalovacími motory - ale také lokální topeniště občanů, kteří spalují pevná paliva - jako uhlí, brikety uhelné i dřevěné a zejména zdraví škodlivé spalované látky - plasty, dřevotřísky, dětské pleny atp. Vzhledem k prudce rostoucím cenám pevných paliv se není co divit, když někdo spaluje nevhodné látky. Ušlechtilá paliva - jako zemní plyn a svítiplyn nebo elektřina nestačí. Kdysi byla plánována v Čechách jako hlavní zdroj energie na vytápění - nafta, ale po ropné krizi už to dávno neplatí. A ceny ropy stále rostou.

Podobné to bylo s elektřinou.  Státní ekologické dotace podporovaly před lety přímotopná tělesa a elektrické kotle, případně kotle na dřevo. Ale když lidé nákladně odstranili kotle ústředního topení na vodu a nahradili je elektro-kotly a přímotopy, tak ČEZ jako akciová společnost  zvýšil ceny elektrické energie, že důchodcům nestačily důchody na zaplacení faktur za elektřinu. Bohužel už nemají finanční prostředky z málo valorizovaných důchodů a zase topí většinou jen v jedné místnosti pevnými palivy.A lokální topeniště nám znečišťují ovzduší ve městech a větších obcích nejvíce.

Proto považuji ČEZ za největšího znečišťovatele ovzduší, protože při přiměřených cenách elektřiny by ovzduší, které všichni dýcháme nebylo tak plné exhalátů. Navíc vedle statisícových odměn členům dozorčí a správní rady ČEZu platí občané naší republiky platy managementu této monopolní organizace, které jsou v mnoha případech daleko vyšší než poslanců, senátorů a dokonce i prezidenta republiky. Platíme v každé faktuře příspěvek - CENA NA PODPORU VÝKUPU EL. Z OZE - elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. ČEZ údajně vlastní nadpoloviční část solárních elektráren v České republice. To jsou zisky ! 

Často jsem jezdil služebně do Švýcarska a tam byly celé vesnice i městečka bez komínů na domech. U většiny domů byly malé přístavky s tepelnými čerpadly a vytápělo se uvnitř převážne elektřinou nebo plynem.  Nový dům nemohl být postaven podle projektu s vytápěním na pevná paliva. To bylo řešení ochrany životního prostředí v praxi. Podobně to vyřešili i v Londýně, kde umírali lidé ve znečištěných mlhách.

Dnes  je na programu ČT1 pořad "Máte slovo" na téma "Drahá elektřina" s M. Jílkovou od 21.10 h. Tam si můžet své názory na cenu elektřiny v Česku vyjasnit - jako v Albánii nebo Bulharsku.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Štorch | čtvrtek 7.3.2013 15:39 | karma článku: 22,19 | přečteno: 844x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10