Čeští beduíni v Libyi - tankový prapor.

Beduíni se přezdívalo některým důstojníkům našeho tankového praporu, kde jsem sloužil.  Před třiatřiceti lety byli v kasárnách výrazně opálenější než ostatní vojáci. Ale až později jsem se dozvěděl, že pracovali jako experti  pro řízení tanků T-55 a T-62 v pouštích Libye. Někteří se později rozpovídali o tom, jak se v písčitých dunách daleko od měst obtížně získávalo pivo a další alkohol. Pochopitelně tam působili bez uniforem jako civilní zaměstnanci podniků zahraničního obchodu specializovaných na vývoz zbraní. Jeden z nich byl velitelem naší tankové roty a mluvil velmi nesrozumitelně.  Měl vážnou vadu řeči, ale přesto pracoval s lidmi v armádě. Trvalo mi delší dobu, než jsem se naučil rozumět jeho zvláštnímu způsobu vyjadřování a vyrážení slov. Ale jinak to byl slušný a férový člověk. Když přišli na rotu nováčkové, tak jsme si z nich dělali legraci, že je to beduín, který neumí dobře česky. Řada vojáků veliteli roty nerozuměla a často chtěli, abychom jim přeložili co vlastně vydal za příkazy. Tak jsme si dělali legraci, že pracujeme jako překladatelé z arabštiny beduína.

Irácké tanky zničené v pouštíchFoto Reuters

Obchod je obchod

Málo lidí ví, že anglické firmy prodávaly před II.světovou válkou i během ní do Německa těžké naftové motory, které Němci montovali do bojových vozidel. Ty pak byly nasazeny do bojů proti spojeneckým vojskům po invazi a ve známé bitvě v Ardenách. Obdobně v bitvě o Falklandy (1982) používali Argentinci zbraně zakoupené ve Velké Británii proti britským vojákům.

Stejně tak prodávaly tanky T-55 a další zbraně do arabských zemí  - státy bývalé Varšavské smlouvy. Piloti Migů-21 z Egypta, Iráku a dalších zemí se školili na letištích v bývalém Československu. To není nic nového. V roce 1991 se tehdy ještě československá armáda zapojila svými protichemickými jednotkami do spojeneckých operací "Pouštní štít" a "Pouštní bouře". Irácká armáda používala zastaralé typy tanků T-55 a T-62, které neměly v bojích s moderními protitankovými zbraněmi šanci. Později byla poslána na žádost USA do Iráku řada českých armádních techniků - instruktorů, aby umožnila zprovoznit tanky T-72 nové irácké armády.Někteří kolegové blogeři napsali zajímavé články s fotodokumentací o množství zničené vojenské techniky Iráku.

Moderní tanky USA a Kuvajtu zničily zastaralou tankovou techniku Iráku. Izraelské tanky  a letadla zničily tanky Egypta. Použitá fotografie z Iráku - zdroj Armáda ČR.

Pro mne jako důstojníka v záloze je zvláštní, že po letech školení jak poznávat a ničit vojenskou techniku NATO se Česká republika najednou stala součástí dříve nepřátelské aliance. Profesonální důstojníci, kteří používali jako společný jazyk pro velení ruštinu, se pak rychle museli přeškolit na angličtinu. V historii se to však stává často.

V Lybii nyní útočí vládní tanky a další těžká vojenská technika na město Závíja, kde obránci mají jen lehké zbraně. V Evropě se zdražuje ropa, protože Libye omezila těžbu. To je smutný důsledek občanké války. Jaké bude mezinárodní řešení ? Asi podobné jako v Iráku ?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Štorch | neděle 6.3.2011 13:13 | karma článku: 18,61 | přečteno: 3433x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10