Česko - zdivočelá země - lichvou a hazardem

Civilizované země mají stanovená maxima zisku u spotřebitelských úvěrů např. na 15% ve Švýcarsku. V Česku nejsou výjimkou zisky některých úvěrových společností řádově v tisících procentech. Bohužel jim to umožňují nesametově špatné zákony. Ty byly  vytvořeny po sametové revoluci našimi zákonodárci, kteří nemají dostatečnou empatii, aby pochopili obtížnou situaci dolních desetimiliónů občanů. Za I.republiky byla soudy v Československu postihována lichva , která je definována obecně jako závazek nepřiměřený k zisku závazkem získaným. Nejčastějším příkladem jsou půjčky s velkými nebo dokonce obrovskými úroky, třeba i 100 % za každý den. V naší zdivočelé zemi tak zákonodárci legalizovali činnosti, které dříve byly trestnými činy. Od lichvy počínaje a povolením hazardu konče. Řada současných poslanců a politiků vystudovala práva na nechvalně známé plzeňské fakultě. Ale není to jen otázka vzdělání, ale zejména - a to především, etiky. Nepoučili jsme se ze zkušeností z USA, kde je městem hříchu a hazardu především Las Vegas a několik málo povolených casin. Nebereme si příklad ze současného Ruska, kde byly hazardní hry zákonem vytlačeny jen do několika málo vyhrazených měst. Hlavní město Moskva mezi ně nepatří. Nelze pochopitelně úplně zabránit nelegálním hernám , ale proč má v současnosti malá Česká republika nejvyšší počet výherních automatů v přepočtu na množství občanů - na světě ? Protože úmyslně nedokonalé zákony to umožňují. Některé exekutorské firmy sponzorují politické strany, jejichž zástupci v parlamentu a senátu pak vytvářejí zákony, které jsou výhodné především pro tyto firmy, ale rozhodně ne pro občany.  ( www.rencin.cz )

Bez komentáře .....foto :cs.electionsmeter.com

Česká republika je přední ve světě nejen v množství vypitého alkoholu, ale i v počtu instalovaných hracích automatů. Bohužel, následkem je 400 tisíc gamblerů, kteří se zadlužují u bankovních domů i u dalších lichvářských firem. Je odhadováno narušení života v rodinách u více než 1,5 miliónu našich občanů. Dílčí vyhlášky zakazující hazard v malých městech, jsou však málo účinné, protože gambleři pak odjíždějí do jiných měst, kde  hrací automaty a kasina jsou dostupné. Dříve trestná činnost je nyní zákony tolerována. 

Kdo vytváří zákony  ?

Když se některý zákon tzv. nepovede, tak se poslancům ani nesníží plat. Ani nejsou jinak postihováni. Případně se časem zákon  opraví novelou zákona. Jestliže  dělník v továrně vyrobí zmetky, tak  má menší příjmy a často přijde i o prémie. U poslanců a senátorů k tomu nedochází. Často si sami sobě odsouhlasí vyšší příjmy i odměny. Bohužel pak někteří poslanci ještě vypouštějí výroky typu - že podnikatelé jsou parazité.  Nebo že v noci pracují jen zloději a prostitutky. Nějak zapomněli na tisíce lidí na nočních směnách, lékaře, pekaře, hasiče, policisty, recepční, vychovatele, strojvedoucí ...  Korunu tomu nasadila poslankyně, která prohlásila, že důchodci si zvyknou na nižší důchody a životní úroveň, protože prožili válku. Její výroky jsou neuvěřitelné a chybí tam nejen základní znalosti z matematiky, ale především nedostatek etického a sociálního cítění. Lobisté ovlivňují poslance při vytváření zákonů, a tak zákony vyhovují především finančně silným zájmovým skupinám a ne dolním desetimiliónům občanů, kteří je zvolili za své zástupce. To je zneužití mandátu. Někteří poslanci jsou prokázanými zločinci a sedí již ve vězení. Jiný schvaloval například církevní restituce, i když se vědělo, že má za úplatky nastoupit do vězení. A někteří uprchli do zahraničí a tvrdí např. v SMS, že se změnil ve strom, aby se zamaskoval. Cosi shnilého a zdivočelého je v naší společné malé  zemi.

Kdo nejvíce kontroluje ?

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nemá dostatečné kompetence na kontrolu hospodaření parlamentu nebo senátu. Nakonec i bývalý prezident NKÚ byl odsouzen za plýtvání veřejnými prostředky a později omilostněn díky poslední amnestii. Ombudsman - jako veřejný ochránce práv, je mimosoudní kontrolní úřad, který je státem pověřen k řešení stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy. Bohužel, je to jen malá kapka v moři. 

Nové občanské fórum ?

Domnívám se, že nestačí jen nadávat na špatné zákony v rodinách, na pracovištích nebo v klasických českých hospodách. Bylo by vhodné vytvořit kontrolní orgán, který by měl od občanů mandát kontrolovat naše zastupitele, protože už nezastupují zájmy nás občanů.  Ve starověkém Římě to byli tribunové lidu. Již tenkrát římští patricijští senátoři sledovali především své vlastní zájmy a výhody vyplývající z funkcí. V historických dokumentech je zachyceno, že i slavný Cézar uplácel senátory. Jak skončil, všichni víme.

Naštěstí Ústavní soud v poslední době začíná úspěšněji fungovat a mění některé chyby v zákonech a pokouší se omezit i hazardní hry. Doufejme, že ty nejkřiklavější chyby v zákonech budou časem napraveny. Některé škody, vzniklé na základě špatných zákonů se ale nepodaří napravit již nikdy.

Jak říkal údajně Tomáš Baťa : " Neexistuje ekonomická krize, ale především morální krize.

Autor: Miroslav Štorch | čtvrtek 16.5.2013 13:01 | karma článku: 45,11 | přečteno: 7638x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10