Vysokoškolské práce snadno a rychle. Stačí mít peníze

V poslední době se velmi rozmohly nabídky firem na vypracování seminárních, bakalářských a jiných prací. Studenti si možná neuvědomují, že objednáním či psaním těchto textů jednají proti směrnicím školy i proti zákonům.

Česko – Vypracování studijního textu na zakázku je dnes běžnou praxí. Stále častěji se především na internetu objevují nabídky firem, které  vysokoškolské práce poskytují. Sami studenti v těchto firmách pracují jako autoři a jiní jim platí nemalé částky. Vlastníci nejmenované firmy inkasují provizi za zprostředkování, zachování anonymity a přiměřenou rychlost. Nicméně převzetí takového materiálu lze označit za plagiátorství a studentovi, jenž ho použije, hrozí nejen vyloučení ze studia, ale i trestní postih.

Objednávku u společnosti lze uskutečnit přes internet. Stačí vyplnit jednoduchý formulář týkající se rozsahu, tématu a termínu odevzdání. Pro zadavatele je důležité, aby zůstal anonymní i ve vztahu ke skutečnému autorovi. „Psát seminárky je dobrý přivýdělek, nejvíce se mi podařilo vydělat osm tisíc za bakalářkou práci. Je potřeba pracovat svědomitě, sehnat si dostatek literatury a zdrojů, v mém případě byl klient spokojen a veškerým pracím navrhli hodnotitelé známku jedna,“ popisuje svou brigádu studentka. Ona sama v tomto psaní nevidí etický problém. „Svědomí by měl mít černé ten, pro koho je práce psaná,“ řekla studentka.

Student a zároveň klient, který si nepřál zveřejnit své jméno, uvedl, že si práci objednal z důvodu časové tísně. „Současně se studiem pracuji na plný úvazek a neměl jsem čas. Bylo pro mne jednodušší za práci zaplatit,“ vyjádřil se. Ostatní se však na situaci dívají odlišně. „Nemyslím si, že je to férové vůči poctivcům. Důvodem ke studiu by měla být touha dozvědět se něco nového a ne pouze získat titul,“ uvedla Simona Fedorová z Právnické fakultuty Masarykovy univerzity.  

Přestože se fenomén školních prací na zakázku v posledních letech velmi rozrostl, zástupci disciplinárních komisí jednotlivých univerzit nezaznamenali nárůst prohřešků podobného typu. Člen disciplinární komise Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jiří Baroš uvedl, že se s takovým případem nesetkal. „Pokud by k tomuto disciplinárnímu přestupku však došlo, hrozila by danému studentovi nejpřísnější sankce, kterou je vyloučení ze studia,“ sdělil Baroš.

Problematika je o to složitější, že texty jsou veskrze opravdu jedinečné, ovšem ne autorské. Student, který si koupenou práci přisvojí, porušuje autorská práva vypracovatele. „Autorství není možné jakkoliv převést na někoho jiného, nelze se jej ani vzdát,“ vysvětlil právník Matěj Myška. Podle něj není ani nutné práci publikovat, stačí ji pouze vydávat za vlastní. „Kupující se dopouští kromě disciplinárního přestupku také trestného činu a hrozí mu soudní řízení,“ rozvedl Myška. Dále uvedl, že firma, jež takovéto služby poskytuje, se stává spolupachatelem a stejně tak i osoba, která práci napíše. „Jde o problém je u českých soudů nedořešený a na konečné rozuzlení podobných sporů se stále čeká,“ uzavřel Myška.

Autor: Markéta Humplíková

K vypracování článku přispěly Pavlína Vážanová, Pavla Bazgierová a Ivana Balgová.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 19.5.2015 22:40 | karma článku: 12,78 | přečteno: 686x