Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vedeme dvě války. Jednu s Islámským státem a druhou mezi sebou

Listopadový pátek třináctého dostál své pověsti. Při teroristických útocích v Paříži zahynulo sto dvacet devět lidí a tři sta padesát jich je zraněných. K činu, který rozesmutnil takřka celý svět, se přihlásil Islámský stát.

Události posledních dnů v Paříži se jen těžko popisují slovy. Desítky mrtvých. Tisícovkám lidí se svět obrátil naruby. Masakr, který se zde odehrál, je neomluvitelným činem. Zaznělo i jeho spojování s atentátem na Charlie Hebdo. Je to však úplně jiná situace. Při atentátu na redakci šli vrazi pouze po vytipovaných lidech. Tady bylo úkolem zabít kohokoliv a v co největším počtu.

Vypadá to, že migrační vlna s sebou přinesla i dlouho očekávaný vedlejší efekt spočívající v nenápadném příchodu teroristů z IS. Nebo jejich popularita dodala odvahu radikálním islamistům žijícím v Evropě? Možná je to kombinace obojího. O co ale těm, kteří mají hrůzný čin na svědomí, jde? Chtějí radikálové všechny zabít a přetáhnout na svou víru? Mají promyšlený plán?

Radikálové jsou na rozdíl od Evropanů jednotní

Ať už je to jakkoli, prozatím se radikálům daří. Svými atentáty zvedli vlnu solidarity s francouzským lidem. Všude se konají pietní akce za oběti masakru. Tisíce lidí posílají Francii přání hodně síly. V návaznosti na útoky se zcela jistě posílí nevraživost vůči uprchlíkům a strach z nich. Lidé jsou rozděleni na dva tábory. Na ty, kdo jsou pro přijímání běženců a ty, kdo jsou proti. Teď nepřátelství mezi oběma tábory posílí. Jedni budou chtít utečencům pomáhat, zvláště když na vlastní oči vidí, jakým peklem si ve své domovině prošli. Druzí je budou ještě více nenávidět a dávat jim za vinu to, co se stalo. Jak můžeme proti někomu bojovat, když nejsme jednotní a nadáváme si mezi sebou za to, že jsme „sluníčkáři“, nebo naopak rasisti?

Ač to tak na první pohled nevypadá, vedeme dvě války, jednu s IS a druhou mezi sebou. Radikálové jsou jednotní, mají stejný cíl, hodnoty i priority. Zatímco my se nedohodneme ani na tom, jak současnou situaci řešit a co je prioritou. Pak můžeme jen splakat nad výdělkem, nebo jako v tomto případě uctít památku obětí.

Džihádista se (ne)rovná muslim

Problémem je, že hodně lidí si dává rovnítko mezi IS, muslimy a uprchlíky, i přesto, že je mezi nimi zásadní rozdíl. Jako příklad poslouží muslimský hrdina z Paříže jménem Safer, který před řáděním radikálů zachránil dvě ženy. I předseda české muslimské obce Alrawi vyjádřil nesouhlas s chováním bojovníků z IS. Světoví státníci taktéž odsoudili teroristické útoky v Paříži a nabídli Francii v případě zájmu pomoc. Bohužel ale ani oni (na české politické scéně tomu není jinak) nemohou najít společné řešení situace.

Tím, že budeme stát jeden proti druhému kvůli názoru na uprchlíky, nic nezískáme. Koneckonců oni jsou také jenom lidé, kteří utíkají před válkou a bojí se stejného zla, co my. To, že mezi nimi mohou být i teroristé či příznivci Islámského státu už neovlivníme. Evropské vlády si toho rizika musely být vědomy, když je sem vpouštěly. Islámský stát přeci vyhrožuje Evropě už dlouho.

Náhoda, nebo plán? A co dál?

Vlády mají plné ruce práce s rozdělováním uprchlíků a handrkováním se, zda je sem vpouštět či ne, kam je umístit nebo jestli zavřít hranice. Zatím jim uniká podstata celého konfliktu i pečlivě chystané akce, jakou byl útok v Paříži. Řešíme uprchlíky, ale neřešíme Islámský stát. Svou pozornost by státníci měli přesunout tam, kde konflikt skutečně pramení. Přestat dodávat zbraně do rukou nepřátel, zastavit válku v Africe a tím zastavit i příliv migrantů.

Co tedy může nastat? Buď se Evropa probudí, sjednotí a dohodne na dalším postupu, nebo budeme dál válčit mezi sebou, zatímco radikálové budou pokojně zabíjet. Můžeme porazit zlo, nebo ono porazí nás. Ať tak, či onak, bez obětí na jedné či druhé straně to nepůjde. Všichni se bojíme a chceme, aby to skončilo. A proto přestaňme odsuzovat jeden druhého za vlastní názory, plnit sociální sítě komentáři, které pro sprosté slovo nechodí daleko, nebo nesnášet jeden druhého jen proto, že se na situaci dívá jinak než my. Nestůjme proti sobě, ale proti těm, kdo mají spáchaná zvěrstva na svědomí.

Nikol Sikorová

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 19.11.2015 12:00 | karma článku: 10,39 | přečteno: 241x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 256x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

VIDEO: Česká chovatelka uhodila psa na výstavě, pořadatelé ji vyloučili

22. července 2024  21:38

Během sobotní výstavy psů v maďarském Sarváru se neovládla česká vystavovatelka a po skončení...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. A získal první velkou zakázku

22. července 2024  20:58

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést...

Dárek pro Putina podpořilo 300 tisíc lidí. Vybírají i na zasaženou nemocnici

22. července 2024  20:40

Rusko před několika dny zasáhlo raketou největší dětskou nemocnici v Kyjevě. Projekt Dárek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com