Vedeme dvě války. Jednu s Islámským státem a druhou mezi sebou
Události posledních dnů v Paříži se jen těžko popisují slovy. Desítky mrtvých. Tisícovkám lidí se svět obrátil naruby. Masakr, který se zde odehrál, je neomluvitelným činem. Zaznělo i jeho spojování s atentátem na Charlie Hebdo. Je to však úplně jiná situace. Při atentátu na redakci šli vrazi pouze po vytipovaných lidech. Tady bylo úkolem zabít kohokoliv a v co největším počtu.
Vypadá to, že migrační vlna s sebou přinesla i dlouho očekávaný vedlejší efekt spočívající v nenápadném příchodu teroristů z IS. Nebo jejich popularita dodala odvahu radikálním islamistům žijícím v Evropě? Možná je to kombinace obojího. O co ale těm, kteří mají hrůzný čin na svědomí, jde? Chtějí radikálové všechny zabít a přetáhnout na svou víru? Mají promyšlený plán?
Radikálové jsou na rozdíl od Evropanů jednotní
Ať už je to jakkoli, prozatím se radikálům daří. Svými atentáty zvedli vlnu solidarity s francouzským lidem. Všude se konají pietní akce za oběti masakru. Tisíce lidí posílají Francii přání hodně síly. V návaznosti na útoky se zcela jistě posílí nevraživost vůči uprchlíkům a strach z nich. Lidé jsou rozděleni na dva tábory. Na ty, kdo jsou pro přijímání běženců a ty, kdo jsou proti. Teď nepřátelství mezi oběma tábory posílí. Jedni budou chtít utečencům pomáhat, zvláště když na vlastní oči vidí, jakým peklem si ve své domovině prošli. Druzí je budou ještě více nenávidět a dávat jim za vinu to, co se stalo. Jak můžeme proti někomu bojovat, když nejsme jednotní a nadáváme si mezi sebou za to, že jsme „sluníčkáři“, nebo naopak rasisti?
Ač to tak na první pohled nevypadá, vedeme dvě války, jednu s IS a druhou mezi sebou. Radikálové jsou jednotní, mají stejný cíl, hodnoty i priority. Zatímco my se nedohodneme ani na tom, jak současnou situaci řešit a co je prioritou. Pak můžeme jen splakat nad výdělkem, nebo jako v tomto případě uctít památku obětí.
Džihádista se (ne)rovná muslim
Problémem je, že hodně lidí si dává rovnítko mezi IS, muslimy a uprchlíky, i přesto, že je mezi nimi zásadní rozdíl. Jako příklad poslouží muslimský hrdina z Paříže jménem Safer, který před řáděním radikálů zachránil dvě ženy. I předseda české muslimské obce Alrawi vyjádřil nesouhlas s chováním bojovníků z IS. Světoví státníci taktéž odsoudili teroristické útoky v Paříži a nabídli Francii v případě zájmu pomoc. Bohužel ale ani oni (na české politické scéně tomu není jinak) nemohou najít společné řešení situace.
Tím, že budeme stát jeden proti druhému kvůli názoru na uprchlíky, nic nezískáme. Koneckonců oni jsou také jenom lidé, kteří utíkají před válkou a bojí se stejného zla, co my. To, že mezi nimi mohou být i teroristé či příznivci Islámského státu už neovlivníme. Evropské vlády si toho rizika musely být vědomy, když je sem vpouštěly. Islámský stát přeci vyhrožuje Evropě už dlouho.
Náhoda, nebo plán? A co dál?
Vlády mají plné ruce práce s rozdělováním uprchlíků a handrkováním se, zda je sem vpouštět či ne, kam je umístit nebo jestli zavřít hranice. Zatím jim uniká podstata celého konfliktu i pečlivě chystané akce, jakou byl útok v Paříži. Řešíme uprchlíky, ale neřešíme Islámský stát. Svou pozornost by státníci měli přesunout tam, kde konflikt skutečně pramení. Přestat dodávat zbraně do rukou nepřátel, zastavit válku v Africe a tím zastavit i příliv migrantů.
Co tedy může nastat? Buď se Evropa probudí, sjednotí a dohodne na dalším postupu, nebo budeme dál válčit mezi sebou, zatímco radikálové budou pokojně zabíjet. Můžeme porazit zlo, nebo ono porazí nás. Ať tak, či onak, bez obětí na jedné či druhé straně to nepůjde. Všichni se bojíme a chceme, aby to skončilo. A proto přestaňme odsuzovat jeden druhého za vlastní názory, plnit sociální sítě komentáři, které pro sprosté slovo nechodí daleko, nebo nesnášet jeden druhého jen proto, že se na situaci dívá jinak než my. Nestůjme proti sobě, ale proti těm, kdo mají spáchaná zvěrstva na svědomí.
Nikol Sikorová
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Slováka podezřelého z terorismu poslal rakouský soud do vyšetřovací vazby
Rakouský soud poslal do vyšetřovací vazby zadrženého Slováka podezřelého z terorismu. Údajný...
Po 17 letech změna. Nové Heřminovy v referendu rozhodly, že s přehradou souhlasí
Obyvatelé obce Nové Heřminovy na Bruntálsku v sobotu po sedmnácti letech v referendu rozhodli, že s...
Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, je 8 mrtvých a stovky zraněných
Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který zranil přes 750 lidí...
Palestinský prezident si zvolil možného nástupce. Viceprezidentem je Husajn Šajch
Palestinský prezident Mahmúd Abbás v sobotu jmenoval svého nového viceprezidenta. Stane se jím jeho...

Prodej bytu 2+1 72 m2 v obci Vbátky u Olomouce
Vrbátky, okres Prostějov
2 425 000 Kč
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1120x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno