Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Indii se lidé více usmívají, říká Venee Fernandes

Venee Fernandes bylo něco přes dvacet let, když po několika hodinách letu vystoupila z letadla na ruzyňském letišti a poprvé se dotkla evropské půdy. Neuměla slovo česky, přesto dokázala v češtině vystudovat s červeným diplomem vysokou školu a najít si práci. Nikoho neznala, ale získala novou rodinu. Za své štěstí vděčí především pomoci dobrých lidí a své touze studovat.

Praha – Venee se narodila v Mumbai a v rámci charitativního projektu přijela před devíti let do České republiky. Vystudovala provozní ekonomiku na České zemědělské univerzitě a nyní žije v Praze se svým manželem – Indem. Její cesta ale byla plná neuvěřitelných náhod a lidské píle.

Co se vám honilo hlavou, když jste vystupovala v České republice z letadla ?

Bylo to poprvé, co jsem někam letěla. Nevěděla jsem, co mě čeká, jestli mě někdo přijde vyzvednout nebo budu muset shánět taxíka. Byla jsem ale připravená to zvládnout. Říkala jsem si, že všichni budou umět mluvit anglicky a bude to v pohodě. A zároveň jsem si uvědomovala, že už jsem konečně v Evropě, pryč z Indie. Měla jsem radost, na druhou stranu jsem byla zmatená a nevěděla jsem, co bude dál.

Jak se dívka z Indie dostane do malé evropské země?

 Žila jsem v misijní komunitě a její představená sestra Marie Goretti věděla, že jsem vždycky chtěla studovat vysokou školu. Společně s Arcidiecézní charitou Praha vymysleli projekt, v rámci kterého by poslali někoho na studia do Evropy. Byl by takovou živou ukázkou jejich práce. Sestra navrhla moje jméno. Já jsem o tom neměla ani tušení. Zařídila všechny papíry a čekala, jestli mě vyberou. No, a vybrali mě. Ale i potom to bylo těžké. Musela jsem čekat na stipendium, které dostávají spíš studenti ze Severní Indie. Lépe se dostanou k informacím o stipendiích a taky mají možnost studovat češtinu už v Indii. Potom ještě nastaly komplikace, protože jsem nemohla najít rodný list a nemocnice, kde jsem se narodila, už neexistovala. Nakonec jsem přiletěla o měsíc později, než bylo v plánu. Ale přiletěla jsem.

Co následovalo po vašem příchodu do Česka?

Abych mohla jít na vysokou školu, musela jsem nejdřív povinně osm měsíců studovat češtinu v Poděbradech. To pro mě byl trochu šok, protože jsem si celou dobu myslela, že budu studovat v angličtině. Když jsem se to dozvěděla, napadlo mě, že bych se možná raději měla vrátit do Indie. Naštěstí ale se mnou do školy chodili další dva Indové a jeden z nich se česky učil už v Indii. Pomáhal nám se domluvit. Taky mě jeho příklad motivoval  - říkala jsem si, že když se to naučil on, musím to přece zvládnout i já. Navíc jsem věděla, že když to zvládnu, pomůžu tím ostatním dětem z Indie, protože se ukáže, že ten projekt má smysl.

V Indii jste byla zapojena do projektu Adopce na dálku, díky kterému jste získala sponzory, financující vaše základní školní vzdělání. Vaše „adoptivní rodina“ byla z Česka – věděla jste to, když jste sem přijížděla?

Věděla jsem, že moje adoptivní rodina je z Ostravy, ale vůbec jsem netušila, že je to v České republice. Myslela jsem si, že Ostrava je někde v Itálii nebo Holandsku, a tak mě pak překvapilo, když mě moje adoptivní maminka kontaktovala.

Jak vaše adoptivní rodina zjistila, že jste v Česku?

Dávala jsem rozhovory novinám a jednou otiskli i moji fotku. Moje jméno ale bylo v článku napsané jinak, než jak ho používali v Indii. Syna mojí adoptivní maminky napadlo, že bych to mohla být já a maminka pak prohlásila, že ta holka na obrázku se mi opravdu podobá. Kontaktovali Charitu, aby zjistili, jestli jsem v Česku a dostali na mě kontakt. Když mi maminka volala, plakala a měla radost. Jsem hrozně vděčná, že jsem takhle v Česku získala rodinu, se kterou se dodnes pravidelně stýkám. Už předtím jsem ale patřila do jedné české rodiny – rodina ředitele charity se o mě vždycky pěkně starala a trávila jsem u nich každé Vánoce.

Chybí vám něco z Indie?

Chybí mi jídlo a trošku počasí. Pořád je tu příliš zima a nemůžu nosit svoje indické šaty. Jídlo je tady hodně solené nebo hodně sladké a já potřebuju spíše jídlo pálivé. Když mám náladu, tak vařím, ale ne přímo indickou kuchyni. Musela jsem se trochu přizpůsobit zdejším podmínkám, protože indické jídlo je příliš těžké na místní počasí.

Vidíte nějaký rozdíl mezi Čechy a Indy? O Češích se často říká, že jsou na první pohled odtažití, souhlasíte s tím?

Myslím si, že v Indii jsou lidé více otevření. Známé s radostí vítají, jsou pohostinní, snaží se, aby se člověk měl dobře. Když se v Indii na ulici někoho na něco zeptám, snaží se mi pomoci. Tady v Česku lidé klidně odseknou, že neví nebo nemají čas. I lidé v tramvajích nemluví, jsou smutní, vypadají, jako by právě někoho pohřbili. Lidé v Indii, i když hodně pracují, mají radost. V tom vidím velkým rozdíl.

Plánujete vrátit se zpátky do Indie nebo chcete zůstat v Evropě?

Pokaždé když vstávám a přemýšlím, co budu vařit, mám chuť jet zpátky do Indie (směje se). Mám v plánu se vrátit, ale ještě nevím kdy. 

Autor: Michaela Hořínková

Další články můžete číst na munimedia.cz

 

Autor: Stisk Studentský deník | středa 15.10.2014 17:57 | karma článku: 8,34 | přečteno: 444x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,81 | Přečteno: 259x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,35 | Přečteno: 170x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 8,03 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,47 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 9,15 | Přečteno: 190x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

Kdo nechce jen nadávat, ať volí, řekl Pavel. Zaplavení se k urnám nehrnou

20. září 2024  10:49,  aktualizováno  21:25

V Česku začaly krajské a senátní volby. Hlasuje se ve všech krajích vyjma Prahy a dále v 27...

Ledovec „soudného dne“ taje rychleji, může vzedmout oceány až o tři metry

20. září 2024  21:07

Tým vědců na Antarktidě učinil po šestiletém výzkumu a pozorování ledovce Thwaites nepříjemný...

Pes stále štěkal, v domě našli mrtvou dívku. Policie obvinila mladíka z její vraždy

20. září 2024  13:55,  aktualizováno  21:06

Pražští kriminalisté zadrželi dvaadvacetiletého muže, kterého obvinili z vraždy devatenáctileté...

Obchodní dům Harrods se omluvil ženám zneužitým Al-Fayedem, vyplácí odškodnění

20. září 2024  20:57

Luxusní obchodní dům Harrods v Londýně se omluvil bývalým zaměstnankyním, které obvinily jeho...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1117x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com